1. Anasayfa
  2. Döviz

Dolar Geriledi, Yerli Yatırımcı Geleneği Sürdürdü

Son haftalarda küresel piyasalarda düşüş eğiliminde olan ve yeni haftada dalgalı hareketler gösteren dolar, haftanın son işlem gününde de değer kaybı yaşayarak gerilemeye başladı. Haftalardır değer kaybı yaşayan dolar karşısında, yerli yatırımcılar yine geleneği bozmayarak yabancı para mevduatlarında yeni bir rekora imza attı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından paylaşılan verilerde, 31 Aralık – 8 Ocak tarihleri arasına ilişkin haftanın raporları yayımlandı.

Dolar Geriledi, Yerli Yatırımcı Geleneği Sürdürdü

Küresel piyasalarda haftalardır düşüş eğiliminde olan dolar, ABD kanadında seçim belirsizliklerin dağılmasıyla birlikte sınırlı bir süreliğine değerini artırdıktan sonra, yönünü yeniden aşağıya çevirdi. Küresel piyasalarda değer kaybeden dolar, yurtiçinde de Türk Lirası karşısında değer kaybetti. Daha önceki değer kayıpları, yurtiçi piyasalarında artan petrol fiyatları ile birlikte sınırlanmıştı fakat bu kez doların değer kaybını yurtiçi piyasalarında sınırlayan bir gelişme yaşanmayınca, dolar/TL kuru 7,40 seviyesinin altına kadar geriledi. Yurtiçi piyasalarında dolar/TL kurunun değer kaybetmesinde; aşılama uygulamalarının başlaması, ABD tahvil kazançlarının beklenenden yüksek açıklanması ve Joe Biden’ın 1,9 trilyon dolarlık mali teşvik paketi açıklamaları etkili oldu. Bu açıklamalardan hemen sonra dolar, Türk Lirası karşısında 7,36 seviyesini gördü. Dolar kurunda etkili olan aşı uygulamasında, önce Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyeleri aşı olmuş ve ardından dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan aşı olmuştu. Uygulamaların resmen başlamasından sonra, ilerleyen dönemlerde salgının etkilerinin zayıflaması ve buna bağlı olarak dolar kurunun değer kaybını sürdürmesi bekleniyor. Öte yandan Merkez Bankası, Haftalık Banka ve Para İstatistikleri’ne ilişkin verileri paylaştı ve yerli yatırımcıların yine yabancı para mevduatlarında rekora imza attığı görüldü.

7,50 Seviyesinin Üzerine Çıkan Dolar/TL, Yeniden 7,40’ın Altına Geriledi

Geçtiğimiz hafta küresel piyasalarda değer kaybeden dolar, yurtiçi piyasalarda Türk Lirası karşısında 7,26 seviyelerine kadar geriledikten sonra, yaşanan seçim belirsizliği ile birlikte yükselerek yeniden 7,50 seviyelerinin üzerine çıkmıştı. Yaşanan gelişmelere bağlı olarak değer kaybeden dolar/TL kuru, yılın ikinci işlem haftasının son gününde yeniden değer kaybederek, 7,35 seviyeleri etrafında işlem görmeye başladı. Dolar kuru için, hafta arasında yaşanacak olan gelişmeler takip edilecek.

Yerli Yatırımcılar Geleneği Bozmadı

Merkez Bankası’nın paylaştığı Haftalık Banka ve Para İstatistikleri’nde yurtiçi yerleşkelerinin döviz mevduatlarında yine gelenek bozulmayarak artış gözlemlendi. Öte yandan vatandaşların da döviz mevduat hesaplarında artış yaşandı. 31 Aralık – 8 Ocak tarihleri arasını kapsayan verilerde; yurtiçi yerleşkelerin döviz mevduatları 199 milyon dolar artış gösterdi ve 235 milyar 857 milyon dolara ulaştı. Bu seviye yurtiçi yerleşkelerin döviz mevduatları için yeni rekor olarak kaydedilirken, vatandaşların döviz mevduat hesaplarında da söz konusu haftada 598 milyon dolarlık artış yaşandı ve bu seviye de 150 milyar 793 milyon dolara ulaştı.

Güncel Döviz Kurları

İkinci işlem haftasının son gününde, güncel döviz kurları şöyle:

  • ABD Doları alış 7,4094 TL – satış 7,4145 TL
  • Euro alış 8,9878 TL – satış 8,9945 TL
  • İngiliz Sterlini alış 10,1143 TL – satış 10,1211 TL

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir