1. Ana Sayfa
  2. Döviz

Dolar Güne Yükselişle Başladı, Ardından Dengelendi

Merkez Bankası’nın 200 baz puanlık faiz artırım kararı ile birlikte geçtiğimiz ay %15’e çıkarılan politika faizi %17’ye yükseltildi. Kararın açıklanması ile birlikte sert bir düşüşle tepki veren dolar kuru, 7,53 TL seviyesine kadar geriledikten sonra, günü bir önceki kapanışın %1 altında 7,56 TL seviyesinde kapattı. Daha sonra ise dolar kuru yeni güne yükselişle başladı.

Dolar Güne Yükselişle Başladı, Ardından Dengelendi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Kasım ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında, bir önceki deönemde %11,25 olan politika faizini 475 baz puan artırarak %15’e çıkarmıştı. Ekonomi yönetimlerinde yaşanan değişimler sonrasında alınan bu faiz artırım kararı ile birlikte geçtiğimiz ay dolar kuru sert bir düşüş yaşamıştı. Aralık ayı PPK toplantısına ilişkin olarak, piyasalarda yine bir faiz artıım kararı beklentisi oluştu ve 24 Aralık’ta bu kez de yine beklentilere paralel olarak 200 baz puanlık faiz artırım kararı açıklandı. Bununla birlikte politika faizi %17’ye yükseldi ve döviz kurlarında gerilemeler yaşandı. Kararın ardından dolar/TL kuru 7,53 seviyesine kadar geriledi ve ardından gün içinde hafif yükseliş göstererek 7,56 TL seviyesinde dengelendi. Dün günü de aynı seviyede kapatan dolar kuru, böylece bir önceki kapanışının %1 altında kapanış yapmış oldu. Ardından dolar kuru güne yükselişle başladı ve 7,58 TL seviyesinden giriş yaptı. Yaşanan hafif dalgalanmalar sonrasında uzmanlar ve analistler yorumlarını dile getirdi.

Analistler Dolar Kurunu ve Gelişmeleri Değerlendirdi

Analistler, Merkez Bankası’nın almış olduğu faiz artırım kararı ile birlikte yatırımcıların Türk Lirası cinsi varlıklara olan ilgisinin arttığını vurguladı. Öte yandan analistler bugün yurtiçi piyasalarda, sektörel güven endeksinin ve kapasite kullanım oranının takip edileceğini belirtti. Öte yandan yurtiçi piyasalarında reel kesim güven endeksinin de takip edileceğini belirten analistler, yurtdışı piyasalarında Noel sebebi ile Avrupa’da ve ABD’de piyasaların kapalı olduğunu dile getirdi. Özel fon yöneticisi ekonomist Rıdvan Baştürk, Twitter’da dolar/TL kuruna ilişkin çeşitli paylaşımlarda bulundu. Baştürk paylaşımında; “Dolar kuruna geniş açıdan bakalım… Faiz geçti, artık teknik bakma zamanı. 7,50 çok kritik, bu seviye kırılırsa TL’de güçlenme devam eder. Daha sonra 7,30’lara kadar düşüş potansiyeli görebiliriz…” ifadelerine yer verdi.

Dolar Gün İçinde Yatay Seyrediyor

Alınan faiz kararının ardından güne yükseliş ile başlayan ve 7,58 TL seviyesine kadar çıkan dolar kuru, gün içinde dengelenerek yatay seyretmeye başladı. Türkiye’nin risk primi ise dünkü 320 seviyesindeki kapanışının ardından yeniden gerileyerek 318 seviyesine ulaştı. Sakinliğini koruyan dolar kuru için yeni haber akışları takip edilecek. Öte yandan yurtdışı piyasalarının Noel sebebi ile kapalı olması da döviz kurlarının yatay seyretmesindeki bir başka neden olarak gösteriliyor.

Güncel Döviz Kurları

Dün gerileme kaydeden döviz kurları yeni güne hareketli başladı. Ardından yatay seyreden döviz kurlarında güncel fiyatlar şöyle:

  • ABD Doları alış 7,5831 TL – satış 7,5891 TL
  • Euro alış 9,2345 TL – satış 9,2397 TL
  • İngiliz Sterlini alış 10,2882 TL – satış 10,2903 TL

Yorum Yap