1. Anasayfa
  2. Döviz

Dolar Karşısında Yerli Yatırımcı Geleneği Bozmadı

Yılbaşı öncesinde hafif düşüşler ile seyrine devam eden dolar/TL kuru, yılbaşından bu yana sert düşüşler yaşamaya devam ediyor. ABD’de yaşanan gerginlikler ile dolar güven kaybetmeye ve Türk Lirası da dolar karşısında değer kazanmayı sürdürüyor. Dolar kurunda değer kayıpları devam ederken, Merkez Bankası Haftalık Banka ve Para İstatistikleri’ni açıkladı. Türk Lirası değer kazanmaya devam ederken, yerli yatırımcıların geleneği bozmadığı görüldü.

Dolar Karşısında Yerli Yatırımcı Geleneği Bozmadı

Küresel piyasalarda dolar hali hazırda değer kaybı yaşıyordu. Bu değer kayıplarının hızlanmasında birkaç gündür ABD kanadında yaşanan seçim gerginlikleri en önemli etken oldu. ABD’de Donald Trump yanlısı kişiler, ABD Kongresi’ni bastı ve burada çatışmalar yaşandı. Georgia eyaletindeki seçimlerin tekrarlanmasından sonra Joe Biden buradan da galip çıktı ve 2 senatör daha kazandı. Bununla birlikte ABD Senatosu’nda 2015 yılından bu yana ilk kez tek partiye geçilmiş oldu. Bununla birlikte Donald Trump yanlıları Kongre’yi bastı. Yaşanan çatışmalar ve gerginlikler, küresel piyasalarda dolara olan güveni daha fazla azalttı. Küresel piyasalarda güven ve değer kaybede dolar, yurtiçinde de değer kaybını sürdürdü. Bununla birlikte Merkez Bankası da Haftalık Banka ve Para İstatistikleri’ni açıkladı. Açıklanan verilerde yerli yatırımcıların, yine geleneği bozmayarak dövize yöneldiği görüldü. Öte yandan yurtiçi piyasalarında uzman isimler dolar/TL kurunu değerlendirdi.

Merkez Bankası Haftalık Verileri Paylaştı

Merkez Bankası’nın açıkladığı haftalık verilere göre, 25 Aralık – 31 Aralık tarihleri arasında yurtiçi yerleşiklerinin toplam döviz mevduatları 854 milyon dolar daha arttı ve 235 milyar 658 milyon dolar ile rekor seviyeye çıktı. Bir diğer yandan vatandaşların da yabancı para mevduatlarında 1 milyar 864 milyon dolarlık bir artış yaşandı. Bu artış ile birlikte vatandaşların yabancı para mevduatlarının toplam tutarı da 148 milyar 331 milyon dolardan 150 milyar 195 milyon dolara yükselmiş oldu. Öte yandan açıklanan verilerde, Merkez Bankası’nın net uluslararası rezervlerinde 1 milyar 841 milyon dolarlık bir düşüş yaşandığı belirtildi. Bir önceki haftada 15 milyar 530 milyon dolar olan bu değer, düşüşle birlikte tarihi şekilde gerileyerek 13 milyar 689 milyon dolara çekildi.

Uzman İsim Dolar Kurunu Değerlendirdi

Merkez Bankası’nın açıkladığı verilerin yanı sıra, yurtiçi piyasalarında düşüş eğiliminde olan dolar/TL kuruna ilişkin ekonomist Murat Raşit Arslanoğlu da teknik analizlerini ve yorumlarını paylaştı. Belirsizlikler ve ABD’deki seçim sonrası gerginliklere bağlı olarak düşmekte olan doların, ilerleyen günlerde de düşüşünü devam ettireceğini iddia eden Arslanoğlu, olası yukarı yönlü bir hareketlilikte doların 7,52 TL seviyesini aşamayacağını düşündüğünü belirtti. CUP & Handle formasyonu bazında kuru değerlendiren ekonomist, CUP derinliğinde dolar/TL kurunun gerileme sürecinde kalacağını iddia etti.

Güncel Döviz Kurları

Merkez Bankası verileri, yapılan yorum ve analizlerin ardından güncel döviz kurları şöyle:

  • ABD Doları alış 7,3666 TL – satış 7,3730 TL
  • Euro alış 9,0032 TL – satış 9,0126 TL
  • İngiliz Sterlini alış 9,9959 TL – satış 10,0080 TL

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir