1. Ana Sayfa
  2. Döviz
  3. Dolar Konumunu Korumaya Devam Ediyor

Dolar Konumunu Korumaya Devam Ediyor

Geçtiğimiz haftalarda geri çekilme yaşayan dolar kuru kısa zamanda yeniden yükseldi. Sürekli hareket halinde olan dövizlerin son durumları ise merak ediliyor. Geçen hafta 7.50 seviyesine kadar çekilen dolar haftanın son gününde 7.80 bandının üzerinde işlem görmeye devam ediyor. Dolarla beraber diğer dövizlerde konumunu korumaya devam ediyor.

featured

Covid-19 sürecinin başlaması ile beraber Türk Lirası dolar karşısında ciddi anlamda değer kaybı yaşamaya başlamıştı. Sürecin başlamasından bu yana yükselen dolar geçtiğimiz haftalarda geri çekilme yaşasa da kısa sürede toparlanma yaşayarak eski bandına geri döndü. Covid-19 salgınında yaşanan gelişmelerden nasıl etkilendiği hergün takip edilen dolar konumunu korumaya devam ediyor.

Dolarda uzun zamandır devam eden yükseliş trendinin, seviyesini koruma sürecine geçmesi ve salgına yönelik aşı çalışmalarından olumlu sonuçlar alınmasına rağmen büyük bir değer kaybetmemesi ise merak konusu oldu. Döviz yatırımcıları için iyi olan bu konum ülke ekonomisini ise kötü etkilemeye devam ediyor. Vatandaşlar dövizde beklenen fiyat aralıklarını ve dövizin son haftayı nasıl kapattığını merak ediyor.

Aşı Gelişmeleri Döviz Üzerindeki Etkisini Kaybetti

Dünya genelinde etkisini göstermeye devam eden Covid-19 salgınının başlaması ile dolar TL karşısında yükselişe geçmiş ve ciddi oranda değer kazanmıştı. Doların yükselişi ile beraber salgından dolayı kötüye giden ülke ekonomisinde ciddi kayıplar yaşandı. Salgınla yükselişe geçen dolar geçtiğimiz haftalarda aşı çalışmalarında olumlu gelişmelerin yaşanması ile düşüşe geçmişti. Ancak aşı gelişmelerinin dolar üzerindeki etkisi çok uzun sürmedi. Aşı çalışmaları ile beraber düşen dolar kısa sürede kendini toparladı ve eski bandına geri döndü.

Doların aşı gelişmelerinden uzun vadede etkilenmemesinin sebebi olarak, aşı uygulamalarının başlamasının zaman alacak olması gösteriliyor. Olumlu gelişmeler yaşanmasına rağmen vaka sayısında yükselişin devam etmesi ve ekonomik belirsizliklerin sürmesinin doların değer kaybetmesine engel olduğu düşünülüyor.

Dolar Merkez Bankası Faiz Kararından Etkilenmişti

Geçen haftalarda doların değer kaybetmesine neden olan diğer bir etmen ise merkez bankasının politik faizi arttırması olmuştu. Politik faizin artacağı beklentisi ile daha faiz oranı açıklanmadan 7.70 seviyesine gerileyen dolar, politik faizin açıklanması ile beraber 7.50 seviyesine kadar düşüş göstermişti. Birçok para uzmanının beklediği bu gelişme ise çok uzun soluklu olmadı. Merkez bankasının öğle saatlerinde açıklama yapması ile beraber 7.50 seviyesine düşen dolar akşam saatlerinde eski bandına ulaştı. Politik faizin yükselmesi ülke ekonomisinde yavaşlamaya sebep olurken, doların düşmesini ise sağlayamadı.

Haftanın Son Günü Döviz Kurları Nasıl?

Doların geçen haftalarda birçok gelişmeden etkilenmesine rağmen eski bandına geri dönmesi ise döviz yatırımcılarını sevindirdi. Konumunu korumaya devam eden dolar haftanın son günü olan 29 kasımı 7.81 seviyesinde kapatıyor. Aynı haftayı Euro 9.36’dan ve İngiliz sterlini ise 10.40’dan kapatıyor.

Yorum Yap