1. Anasayfa
  2. Döviz

Dolar Kritik Seviyelere Geriledi

Küresel piyasalarda dolar, değer kayıplarını sürdürürken bu durum yurtiçi piyasalarda dolar/TL kuruna da yansıyor. Dolar kuru, 7,30 TL seviyelerinde girdiği Şubat ayında yaşadığı düşüşler ile birlikte yeni günde 7,05 TL’nin de altını gördü. Dolardaki düşüşlere paralel olarak diğer döviz kurlarında da gerileme yaşandı ve bununla birlikte, yatırımcıların döviz hesaplarında azalmalar başladı.

Dolar Kritik Seviyelere Geriledi

Küresel ekonomi piyasalarında geçtiğimiz yıl sıra dışı gelişmeler yaşandı ve bu durumdan en çok etkilenen varlıklardan biri de ABD Doları oldu. 2019 yılının sonlarında ortaya çıkan Covid-19 virüsü, 2020 yılının Mart ayında ABD’yi etkisi atlına almaya başlayınca, küresel piyasalarda dolar da değer kayıplarına başladı. Mart ayından bu yana değer kaybeden dolar, neredeyse bir yıldır düşüş eğiliminde bulunuyor. Küresel piyasalarda zayıflamaya devam eden dolar, ABD’nin ticari ortaklarının ve diğer gelişmiş ülkelerin para birimleri karşısında bu süreçte %10 ile %12 aralığında değer kaybetti ve böylece 2018 yılından bu yana dolar, küresel piyasalardaki en düşük seviyesine indi. Küresel piyasalarda zayıflayan dolardan, dolar/TL kuru da etkilendi ve kurdaki 3 günlük düşüş eğilimi yeni günde de devam etti. Geçtiğimiz yılın Kasım ayı başlarında 8,58 TL seviyesine ulaşan dolar kuru, aynı yılın Ağustos ayından bu yana en düşük seviyelerini test etmeye başladı ve yeni günde 7,05 seviyesinin altına sarktı.

Roach: “Dolardaki Değer Kayıpları %35’i Bulabilir”

Küresel piyasalarda kan kaybetmeye devam eden dolar, gelişmiş ülkelerin para birimleri karşısındaki zayıflama eğilimini sürdürdü. Bununla birlikte Bloomberg analisti Stephen Roach, geçtiğimiz yılın Haziran ayında yaptığı tahminine dikkat çekti ve 2021 yılının sonunda, dolardaki bu değer kayıplarının %35 seviyelerine ulaşacağını savundu. Buna paralel olarak Türk Lirası karşısında da değer kaybetmeye devam eden dolar için, dünya bankacılık devlerinden HSBC de geçtiğimiz gün yayınladığı raporunda, dolar/TL kuru beklentisini yılsonu için 6,50 seviyesine indirmişti.

Döviz Mevduatlarında Tarihi Gerileme

Dolar kurundaki sert değer kayıpları devam ederken bu durum diğer döviz kurlarına da yansıdı ve Türk Lirası, gelişmiş ülkelerin para birimleri karşısında en çok değer kazanan para birimlerinden biri oldu. Döviz kurlarındaki düşüşler, daha önce yerli yatırımcılar tarafından bir alım ve yatırım fırsatı olarak değerlendirilmişti ancak yerli yatırımcılar, döviz mevduatlarından dönmeye başladı. Bu geri dönüşler ile birlikte döviz kurlarındaki değer kayıpları da daha sert gerçekleşmeye başladı. Geçtiğimiz hafta, vatandaşların döviz mevduatlarında 2,1 milyar dolarlık gerileme yaşandı ve bu düşüş, geçtiğimiz Nisan ayından bu yana görülen en sert düşüş oldu.

Güncel Döviz Kurları

Yaşanan gelişmeler sonrasında güncel döviz kurları şöyle:

  • ABD Doları alış 7,0199 TL – satış 7,0229 TL
  • Euro alış 8,5419 TL – satış 8,5488 TL
  • İngiliz Sterlini alış 9,7331 TL – satış 9,7416 TL

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir