1. Ana Sayfa
  2. Döviz

Dolar Kuru 1,5 Ay Aradan Sonra 7,50’yi Gördü

Geçtiğimiz haftaya kadar düşüş eğiliminde ilerleyen döviz kurları, Şubat ayının son haftasında ABD Hazine tahvil faizlerinin %1,6 ile beklenen seviyeden fazla gelmesi sonrasında yükseliş eğilimine girmişti ve döviz kurlarındaki bu yükseliş eğilimi Mart ayının ilk haftasında da devam etti. Dolar/TL kuru, yükseliş trendinin etkisi ile 1,5 aylık aranın ardından ilk kez 7,50 seviyesinin üzerini gördü.

Dolar Kuru 1,5 Ay Aradan Sonra 7,50’yi Gördü

Küresel ekonomi piyasalarında, gelişmekte olan ülkelerin para birimleri ABD kanadındaki gelişmelere bağlı olarak değer kazanmaya ya da değer kaybetmeye devam ediyor. Geçtiğimiz yılın Kasım ayı başlarında 8,58 TL ile zirve noktasını gören dolar kuru, ekonomi yönetimlerinin değişmesi, politika faizinde artış kararları, ABD Doları’nın küresel piyasalarda güç kaybetmesi, aşı çalışmalarının hız kazanması gibi etkenler ile birlikte düşüş eğilimine girmişti. Ocak ve Şubat ayında da kademeli olarak devam eden düşüşler sonrasında, Şubat ayında dolar/TL kuru 7 aylık aranın ardından ilk kez 6,90 seviyesinin altını test etmişti ancak dolar kuru bu bölgede uzun soluklu kalamadı. 6,89 TL seviyesinden sonra dolar kuru her ne kadar yükseliş gösterse de düşüş eğilimini koruyordur ancak Mart ayında, yükseliş trendi devam etti ve dolar kuru 1,5 aylık aranın ardından ilk kez 7,50 seviyesinin üzerini gördü. Dolar kurundaki yükselişe paralel olarak yeni günde Euro ve Sterlin kurları da artış gösterdi.

ABD Hazine Tahvillerinin Dolar Kuruna Etkisi

Geçtiğimiz haftada ABD Hazine tahvil faizleri beklenenden yüksek olarak %1,6 seviyesinde gelince dolar, küresel piyasalarda güç kazanmaya başlamıştı ve bu durum yurtiçi piyasalara da yükseliş olarak yansımıştı. Ardından faizlerin düşmesi ile aşağı yönlü salınım yaşayan dolar kuru, faizlerin %1,4 seviyesinden tekrar %1,5 seviyelerine çıkması ile birlikte yeniden yükselişe geçti. Son 24 saatte doların güç kazanması ile birlikte, gelişmekte olan ülkelerin para birimleri dolar karşısında zayıflamaya başladı. Türk Lirası da dolar karşısında hızla değer kaybetti ve 1,5 ay aradan sonra 7,50 seviyesini gördü.

Ikon Menkul Dolar Analizi

Dolar kurunda yaşanan yükselişler ile birlikte Ikon Menkul dolar analizini paylaştı. Analiz raporunda, 8,58 TL seviyesinden başlayan düşüş trendinin, son haftada yukarı yönlü kırıldığı belirtildi. Ayrıca raporda, geçtiğimiz hafta dolar kurunun 200 günlük ortalama üzerinde mum yaptığı hatırlatıldı ve 7,50 seviyesinin test edilmeye başlandığı belirtildi. Ikon Menkul, dolar analizinde kur için direnç seviyesini yukarı yönlü sırasıyla 7,50 ve 7,61 TL olarak belirledi. Dolar kuru için bu hafta haber akışı takip edilecek.

Güncel Döviz Kurları

Yaşanan gelişmeler sonrasında, haftanın dördüncü işlem gününde güncel döviz kurları şöyle:

  • ABD Doları alış 7,4567 TL – satış 7,4598 TL
  • Euro alış 8,9881 TL – satış 8,9929 TL
  • İngiliz Sterlini alış 10,3962 TL – satış 10,4064 TL

Yorum Yap