1. Ana Sayfa
  2. Döviz

Dolar Kuru 6 Ayın En Düşük Seviyesinde

Geçtiğimiz haftayı 7,40 TL seviyelerinde geçiren ve haftalardır düşüş eğiliminde bulunan dolar kuru düşüşünü sürdürdü ve haftanın son işlem gününde 7,10 TL bandının altına sarktı. Dolar kurunun düşüşünde, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) attığı faiz adımları ve enflasyon beklentisi açıklamaları etkili oldu. Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın açıklamaları sonrasında dolar kuru son 6 ayın en düşük seviyesini gördü.

Dolar Kuru 6 Ayın En Düşük Seviyesinde

Dolar küresel piyasalarda haftalardır güç kaybediyor. Küresel piyasalarda doların değer kaybetmesinde ise en önemli etkenler, ABD kanadından gelen haber akışları oldu. ABD başkanlık seçimi 3 Kasım 2020 tarihinde gerçekleştirildi ve o tarihe kadar süren belirsizlikle birlikte oluşan endişe ortamında artan dolar talebi ile dolar/TL kuru tarihi zirvesi olan 8,58 seviyesini görmüştü. Seçimin sonuçlanmasının ardından, yurtiçi piyasalarda ekonomi yönetimlerinin değişmesiyle birlikte düşüşe geçen dolar kuru daha sonra bu eğilimini korudu ancak dönemsel olarak ABD’de gerçekleşen gelişmeler, doların değer kazanmasını sağladı. Fakat bu değer kazanımları kalıcı olmadı ve dolar hem küresel piyasalarda hem de yurtiçi piyasalarda değer kaybetmeye devam etti. Ocak ayını düşüş eğiliminde devam ettiren dolar, Şubat ayına da düşüş eğiliminde girdi ve yeni aydaki düşüşlerde Merkez Bankası açıklamaları etkili oldu. Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın açıklamaları ile birlikte dolar/TL kuru 7,10 bandının altını yeniden gördü ve bu seviye son 6 ayın en düşük seviyesi olarak kaydedildi.

Dolar Kurunda Enflasyon Beklentileri Etkisi

Geçtiğimiz hafta dolar/TL kuru, 7,40 seviyesi etrafında fiyatlandı ve Naci Ağbal’ın “Enflasyon ile mücadele” açıklamalarının yanı sıra enflasyon raporu sunumlarıyla birlikte, düşüş eğilimi korudu. Geçtiğimiz haftayı 7,3179 TL seviyesinde tamamlayan dolar/TL kuru, Şubat ayının ilk işlem haftasında da gerilemeye devam etti. Şubat ayına düşüşle giren dolar kuru, en son 6 Ağustos 2020 tarihinde 7,02 TL seviyesini görmüştü ve Şubat ayının ilk haftasında 7,09 TL seviyesine kadar çekilen kur, böylece o tarihten bu yana en düşük seviyesini test etmiş oldu. Şimdi dolar kurunda beklentiler, 6’lı seviyelerdeki fiyatlanma ihtimaline çevrildi.

Societe General Analistleri Kısa Pozisyon Tavsiyesinde Bulundu

Düşüşün devam ettiği dolar kurundaki ivmelenme, Merkez Bankası’nın hükümete gönderdiği açık mektupla daha da hızlandı. Mektupta orta vadede enflasyonun %5 seviyesine çekilme amacı doğrultusunda tüm rejimlerin uygulanacağının belirtilmesi, dolardaki düşüşe yansıdı. Açıklamalar sonrasında gün içinde dolar kuru en yüksek 7,1987 TL seviyesini görürken Euro/TL kurunda en yüksek seviye gün içinde 8,7084 olarak kaydedildi. Döviz kurları karşısında değer kazanan Türk Lirası için, Societe General analistleri, hem dolar kurunda hem de Euro kurunda, yatırımcılara kısa pozisyon tavsiyesinde bulundu.

Güncel Döviz Kurları

Yaşanan gelişmeler sonrasında, haftanın son işlem gününde güncel döviz kurları şöyle:

  • ABD Doları alış 7,0823 TL – satış 7,0851 TL
  • Euro alış 8,4862 TL – satış 8,4902 TL
  • İngiliz Sterlini alış 9,6963 TL – satış 9,7017 TL

Yorum Yap