1. Anasayfa
  2. Döviz

Dolar Kuru 7’nin Altına Geriledi!

Dolar/TL kuru, geçtiğimiz yılın Kasım ayı başlarında 8,58 ile tarihi zirvesini gördükten sonra düşüş eğilimine girdi ve 6 Kasım 2020 tarihinden bu yana %18’in üzerinde değer kaybetti. Bu değer kayıpları, 2021 yılının başından bu yana ise %6 olarak kaydedildi. Dolar kurundaki düşüş eğilimi, Şubat ayının üçüncü haftasında da devam edince, kur 6 ayın ardından ilk kez 7,00 seviyesinin altına gerilemiş oldu.

Dolar Kuru 7’nin Altına Geriledi!

Küresel piyasalarda zayıflama eğiliminde olan dolar, yurtiçi piyasalarda da değer kayıplarını sürdürüyor. Covid-19 salgınında vaka sayılarının azalması, aşı çalışmalarının geniş kapsamlı bir hal alması, ABD mali teşvik paketindeki beklentilerin güçlenmesi gibi etkenler ile küresel piyasalarda değer kaybeden dolar, yurtiçi piyasalarda TL karşısında da değer kayıplarını sürdürüyor. Dolar/TL kurundaki değer kayıplarında ise yurtiçi ekonomi yönetimlerindeki değişimler ana etken olarak kaydedildikten sonra, dolar kuru değer kayıplarını sürdürdü ve son 6 ayın en düşük seviyesine geriledi. Dolar/TL kuru, 6 Kasım 2020 tarihinde tarihi zirvesi olan 8,58 seviyesine kadar yükselmişti. Ekonomi yönetimlerinin değişmesi, küresel piyasalarda doların değer kaybetmesi, Merkez Bankası açıklamaları ve faiz artırım kararları gibi etkenlere bağlı olarak dolar kurundaki düşüşler sürdü ve dolar/TL kritik seviye olan 7,00’ın altına geriledi. Bu değer kayıpları 6 Kasım tarihinden bu yana %18 ve 2021 yılı itibariyle %6 olarak kaydedildi.

Dolar Kuru İçin Bu Hafta Takip Edilecek Gelişmeler

Dolar/TL kuru, uzun bir sürenin ardından 7,00 seviyesinin altına gerileyerek önemli bir destek noktasını kırmış oldu. Dolar kuru için yurtiçi piyasalarında bu hafta açıklanması beklenen Merkez Bankası faiz kararı takip edilecek. Öte yandan küresel piyasalarda ise dolar kuru için Fitch’in değerlendirmeleri izlenecek. Gelecek olan faiz kararı ve değerlendirme beklentileri ile birlikte gerileyen dolar kuru, böylece yeni haftaya da düşüş eğiliminde giriş yapmış oldu. Kurda yaşanan %1 oranındaki değer kaybıyla birlikte, ayrıca Bloomberg Dolar Endeksi de yeni haftaya düşüşle başlamış oldu. Şubat ayının üçüncü işlem haftasının açılışında, gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinin neredeyse tamamı, dolar karşısında değer kazandı.

ABD Piyasaları Kapalı, Kur Yatay Seyre Geçti

18 Şubat Perşembe günü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB), faiz kararı takip edilecek ve öte yandan yine bu hafta Hazine’nin gerçekleştireceği tahvil ihaleleri de takip edilecek gelişmeler arasında yer alıyor. Fitch’in değerlendirmelerinin ise Cuma günü seans kapanışı sonrasında açıklanması bekleniyor. Dolar kurundaki düşüş sonrası yatay seyrin devam etmesinde ise ABD piyasalarının Başkanlar Günü tatili sebebiyle kapalı olması etkili oldu.

Güncel Döviz Kurları

Yaşanan gelişmeler sonrasında güncel döviz kurları şöyle:

  • ABD Doları alış 6,9764 TL – satış 6,9780 TL
  • Euro alış 8,4690 TL – satış 8,4734 TL
  • İngiliz Sterlini alış 9,7056 TL – satış 9,7134

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir