1. Anasayfa
  2. Döviz

Dolar Kuru Hızla İrtifa Kaybediyor!

Dolar/TL kurunda Şubat ayında başlayan gerilemeler adeta serbest düşüşe dönüştü ve yeni ayın ikinci gününde dolar kuru 7,15 TL seviyesinin de altına kadar geriledi. Dolar karşısında hızla değer kazanmaya başlayan Türk Lirası, yatırımcıların aklını da karıştırmaya başladı. Zira dolar kurundaki her düşüşü yatırımcılar bir alım fırsatı olarak değerlendirmişti. Şimdi yatırımcılar yönünü belirlemek adına uzmanlardan gelen yorum ve analizleri değerlendirmeye başladı.

Dolar Kuru Hızla İrtifa Kaybediyor!

2020 yılının son çeyreğini ve bu döneme paralel olarak Ocak ayını düşüş eğiliminde geçiren dolar/TL kuru, Şubat ayının gelişiyle birlikte düşüş eğilimini hızlandırdı ve hızla irtifa kaybetmeye başladı. Dolar kuru yaşadığı sert değer kayıplarıyla birlikte gün içinde 7,20 TL seviyesinin altına geriledi ve 7,17 TL seviyelerine kadar ulaştı. Bu aşama Ağustos ayından bu yana dolar kurunun gördüğü en düşük seviye olarak kaydedildi. Ancak gün içinde düşüşler bununla da sınırlı kalmadı ve öğlen saatlerinde dolar/TL kuru 7,15 seviyesini de gördü. Dolar kurundaki bu sert düşüşler sonrasında, yatırımcıların hangi pozisyonda yer alacağı merakla beklenmeye başladı. Zira daha önceki dönemlerde, Türk Lirası dolar karşısında benzer şekilde hızlı değer kazançları yaşamıştı ve bu dönemlerde yerli yatırımcılar TL cinsi varlıklara yönelim göstermemişti. Dolardaki düşüşleri daha önce alım fırsatı olarak değerlendiren yerli yatırımcıların, bu düşüşle birlikte Türk Lirası’na yönelip yönelmeyeceği merak ediliyor. Uzmanlar, dolar kurundaki düşüşleri değerlendirdi.

Özşahin Düşüş Başlangıcını 6 Kasım Olarak İşaret Etti

Şubat ayının ilk işlem haftasına sert düşüşler ile başlayan dolar/TL kuru, haftanın ikinci işlem gününde trendini korudu ve kayıplara devam etti. Dolar kurunun yeni günde sert değer kaybetmesi ile birlikte, gelişmekte olan ülkelerin para birimleri arasında en fazla değer kazanan para birimi de Türk Lirası oldu. Yaşanan sert düşüşler sonrasında, Ata Yatırım Stratejisti Batuhan Özşahin bu düşüş trendinin 6 Kasım tarihinden sonra başladığını ve o dönemde Merkez Bankası’nın attığı adımların devamının gelmesinin etkili olduğunu ifade etti. Özşahin’e göre Merkez Bankası’nın “piyasada sıkı duruş” söylemleri, kurda düşüşü tetikledi.

Erkan’dan “Carry Trade” Yorumu

Merkez Bankası’nın parasal anlamdaki sıkı duruşunun dolar kurundaki düşüşleri tetiklediğini söyleyen bir diğer uzman isim ise Tera Yatırım Ekonomisti Enver Erkan oldu. Erkan ayrıca bu düşüşlerde “Carry Trade” (düşük faiz getirisi olan bir para biriminden borçlanarak, sermayeyi daha yüksek faiz getirisi olan para birimine yatırmak) etkisinin olduğunu belirtti. Erkan, dolar kurunda bu aşamadan sonra kademeli düşüşlerin beklenebileceğini ifade etti ve bu hafta Çarşamba günü açıklanması beklenen Ocak ayı enflasyon verilerinin takip edilmesi gerektiğini belirtti.

Güncel Döviz Kurları

Yaşanan gelişmeler sonrasında, ikinci işlem gününde güncel döviz fiyatları şöyle:

  • ABD Doları alış 7,1339 TL – satış 7,1382 TL
  • Euro alış 8,6149 TL – satış 8,6227 TL
  • İngiliz Sterlini alış 9,7730 TL – satış 9,7855 TL

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir