1. Anasayfa
  2. Döviz

Dolar Kuru Neden Bu Kadar Sert Düştü?

Küresel ekonomi piyasalarında zayıflama eğilimini sürdüren dolar, yurtiçi piyasalarında da buna paralel olarak düşüş eğilimini koruyor. Dolar/TL kurundaki düşüşler, Ocak ayı genelinde olduğu gibi Şubat ayında da devam etti. Döviz kurlarındaki düşüşlerin, sert şekilde gerçekleşmeye başlamasıyla yatırımcılar da yönünü uzman yorumlarına çevirdi. Vatandaşlar son günlerde, dolar kurunda neden düşüş yaşandığını merak ediyor.

Dolar Kuru Neden Bu Kadar Sert Düştü?

Küresel ekonomi piyasalarında birçok farklı etkene bağlı olarak dolar, gelişmiş ülkelerin para birimleri karşısında değer kaybetmeye devam ediyor. Uzun bir süredir devam eden bu düşüş trendine paralel olarak yurtiçi piyasalarda da dolar Türk Lirası karşısındaki değer kayıplarını sürdürüyor. Dolar küresel piyasalarda hafif düşüş eğilimindeyken, yurtiçi piyasalarında daha sert düşüşler yaşıyor. Doların düşüş yaşamasının arkasında birçok farklı etken bulunuyor. Örneğin küresel piyasalarda, ABD kanadında gelişen mali teşvik paketleri, dolara olan güvenin kırılmasına yol açıyor ve bu da dolardaki düşüşleri tetikliyor. Öte yandan yurtiçi piyasalarda ise ekonomi yönetimlerinin attığı adımlar, dolar kurundaki düşüşlerin hızlanmasını sağlıyor. Joe Biden’ın mali teşvik paketine ilişkin tutumu olumlu ve bu durum doların düşmesine yol açıyor. Öte yandan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Naci Ağbal’ın açıklamaları, enflasyon ile mücadele söylemleri ile Para Politikası Kurulu toplantılarında alınan faiz artırım kararları, yurtiçi piyasalarına yabancı yatırımcıların giriş yapmasını sağlıyor.

Dolardaki Düşüşlere Yerli Yatırımcıların Etkisi

Dolar/TL kurundaki düşüşleri değerlendiren analistler, son günlerde bu düşüşün hızlanmasının altındaki en büyük sebebin yerli yatırımcıların döviz kuru yatırımlarını frenlemesi olarak öne sürüyor. Zira uzun bir süredir, dolar kuru düşüş eğilimindeyken yerli yatırımcılar bu durumu bir alım fırsatı olarak değerlendirerek TL cinsi varlıklara değil, döviz ve altın cinsi varlıklara yönelmişti. Bu da dolardaki düşüşleri sınırlamıştı. Ancak gelen son verilere göre, yabancı yatırımcılar TL cinsi varlıklarına yönelmeye devam ederken, yerli yatırımcıların da döviz yönelimlerini frenlediği görüldü. Bununla birlikte düşüşlerini hızlandıran dolar/TL kuru, Şubat ayının ilk işlem haftasını uzun bir süredir görmediği 7,03 seviyesinde kapattı.

Analistlere Göre TCMB Rezervleri Kura Yukarı Yönlü Etki Edebilir

Bir diğer yandan analistlere göre dolar/TL kurundaki düşüşleri sınırlayabilecek, hatta doların yönünü tekrardan yukarı çevirebilecek sebepleri bulunuyor. Bunun en büyük örneği ise analistlere göre, Merkez Bankası rezervlerini son bir yıldaki gerileyişi. Analistler, TCMB rezervlerinin son bir yılda 95 milyar dolara kadar gerilediğini ancak Merkez Bankası kanadında “TL’de bahar havası” oluştuğunu ve bu havanın bozulmak istenmediği fikri olduğunu dile getiriyor. Analistlere göre Merkez Bankası rezervlerini artırırken, dolar kurunu yeniden yukarı yönlü tetikleyebilir.

Güncel Döviz Kurları

Yaşanan gelişmeler sonrasında, hafta arasında güncel döviz kurları şöyle:

  • ABD Doları alış 7,0548 TL – satış 7,0580 TL
  • Euro alış 8,5051 TL – satış 8,5155 TL
  • İngiliz Sterlini alış 9,6973 TL – satış 9,7084 TL

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir