1. Ana Sayfa
  2. Döviz

Dolar Kuru Neden Hızla Düşüyor?

Dolar uzun zamandır küresel piyasalarda değer kaybı eğilimini sürdürüyordu ve bu durum yurtiçi piyasalara da yansıyordu. Ancak dolar/TL kurundaki düşüş, son zamanlardaki kadar sert olmamıştı. Dolar kurunda düşüşlerin sertleşmesiyle birlikte, uzmanlar bu düşüşlerin arkasındaki etkenleri açıkladı. Yatırımcılar, dolar/TL kurundaki düşüşler ile birlikte alım – satım pozisyonlarını belirlemek için uzman yorumlarını değerlendirmeye almaya devam ediyor.

Dolar Kuru Neden Hızla Düşüyor?

Küresel ekonomi piyasalarında, Covid-19 salgının geçtiğimiz yılın Mart ayında ABD’de şiddetli bir şekilde hissedilmesiyle birlikte, dolar önemli para birimleri karşısında değer kaybetme eğilimine girmişti. Uzun bir süredir küresel piyasalarda değer kaybeden dolar, aslında TL karşısında da değer kaybediyordu ancak yurtiçi piyasalarındaki gelişmelere bağlı olarak dolar/TL kurunda dalgalanmalar yaşandı ve hatta aynı süreç içinde, Kasım ayı başlarında dolar kuru 8,58 TL ile tarihi zirvesini gördü. Fakat küresel piyasalarda değer kaybetmeye devam eden dolar, TL karşısındaki değer kayıplarını da hızlandırdı ve kritik noktalara kadar geriledi. Dolar kurunun hızla değer kaybetmesiyle birlikte, bankacılık kuruluşları dolar/TL kurundaki yılsonu beklentilerini aşağı seviyelere çekti, uzmanlar kurdaki düşüşün bu kadar hızlanmasının arkasındaki sebepleri yorumladı. Yurtiçi yerleşkeleri, bugüne kadarki düşüşlerde bu durumu alım fırsatı olarak değerlendirerek tercihini döviz mevduatlarından yana kullanmıştı ancak bu durumda bir sınırlama meydana geldi. TL değer kazançlarını sürdürüyor, bunun arkasında ne gibi etkenler olabilir?

Dolar Kuru Tarihi Zirvesinden Çok Uzakta

Dolar, küresel piyasalarda uzun süredir düşüş eğiliminde bulunuyor ve bu durum, nihayetinde doları son 2 yılın en düşük seviyesine kadar getirdi. Küresel piyasalardaki bu durum yurtiçi piyasalarına da yansıdı ve Kasım ayı başlarında 8,58 ile zirvesini gören dolar/TL kuru 7,01 seviyesinin de altına geriledi. Daha sonra hafif yükselmeler yaşamış olsa da dolar kuru hala düşme eğiliminde ve tarihi zirvesinden oldukça uzakta seyrediyor. Ayrıca buna bağlı olarak, Merkez Bankası verilerine göre, 5 Şubat tarihinden bu yurtiçi döviz mevduat hesaplarında da 2,1 milyar dolarlık bir azalma yaşandı. Uzmanlara göre bu düşüşlerin arkasındaki en büyük etken, Merkez Bankası’nın sergilediği para politikasındaki sıkı duruştan kaynaklanıyor.

Rabobank Dolar Kuru Beklentisini Güncelledi

Dolar kurundaki düşüşlerin ardından geçtiğimiz gün bankacılık devi HSBC, dolar/TL tahminini yılsonu için 6,50 seviyesine indirmişti. HSBC’den sonra bir başka bankacılık devi Rabobank da kurdaki beklentisini güncelledi. Rabobank EM FX Stratejisti Piotr Matys, dolar/TL tahminini Bloomberg’de dile getirdi. Banka yılsonu dolar/TL beklentisini, 6,80 olarak güncelledi. Matys, bu güncellemede en etkili faktörün, Merkez Bankası’nın %5 enflasyon beklentisi ve çalışmaları olduğunu ifade etti.

Güncel Döviz Kurları

Yaşanan gelişmeler sonrasında hafta arasında güncel döviz kurları şöyle:

  • ABD Doları alış 7,0328 TL – satış 7,0386 TL
  • Euro alış 8,5230 TL – satış 8,5290 TL
  • İngiliz Sterlini alış 9,7414 TL – satış 9,7510 TL

Yorum Yap