1. Ana Sayfa
  2. Döviz

Dolar Kuru Son 5,5 Ayın En Düşük Seviyesinde

Ekonomi piyasalarında 2021 yılının Şubat ayı oldukça hareketli başladı. Dalgalı geçen ve genel itibariyle düşüş eğilimlerine sahne olan Ocak ayından sonra, Şubat ayının ilk gününde de dolar/TL kurunda sert düşüşler yaşandı. Geçtiğimiz hafta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Naci Ağbal’ın sunduğu enflasyon raporu ve “enflasyon ile mücadele” vurgusu, dolar kurundaki düşüşleri hızlandırdı. Yeni güne 7,28 TL seviyesinde başlayan dolar kuru, gün içinde düşüşünü sürdürdü.

Dolar Kuru Son 5,5 Ayın En Düşük Seviyesinde

2020 yılında Covid-19 salgınından dolayı ekonomi piyasalarında başlayan endişe ile birlikte tırmanışa geçen dolar/TL kuru, artan enflasyon rakamlarına da bağlı olarak yıl içinde kademeli olarak artış gösterdikten sonra Kasım ayı başında 8,58 TL ile zirve noktasını gördü ve bu aşamadan sonra yurtiçinde ekonomi yönetimlerinde yaşanan değişiklikler ve atılan adımların yanı sıra, salgının oluşturduğu endişenin dağılmasıyla düşüşe geçti. Hem küresel piyasalarda hem de yurtiçi piyasalarda zayıflama eğiliminde olan dolar, Ocak ayında ise sert dalgalanmalar yaşadı. Dalgalı geçen Ocak ayında, geçtiğimiz hafta yurtiçi piyasalarında Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın yaptığı enflasyon raporu sunumu ve “enflasyon ile mücadele” vurgusu, dolar/TL kurunda meyvelerini verdi. Bu sunum ve açıklamalar ile birlikte gerilemeye başlayan dolar kuru, Ocak ayının son işlem haftasının kapanışının ardından yeni haftaya sert düşüşle ve 7,28 TL seviyesinde başladı. Gün içinde gerilemeye devam eden dolar kuru, 7,20 TL seviyesini gördü.

“Enflasyon İle Mücadele” Söylemleri Doları Düşürdü

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın yaptığı enflasyon raporu sunumu ve “enflasyon ile mücadele” vurguları sonrasında dolar/TL geçtiğimiz hafta %1,3 oranında değer kaybederek, Ocak ayının son işlem haftasını 7,3179 seviyesinde kapattı. Yeni haftaya düşüşle başlayan dolar kuru, gün içinde 7,20 TL seviyesini görerek, son 5,5 ayın en düşük noktasına ulaşmış oldu. Dolar/TL kuru, en son 21 Ağustos 2020 tarihinde 7,19 seviyesinde işlem görmüştü. Naci Ağbal’ın “Gerekirse daha fazla sıkılaştırma yapılır” söylemlerinin, dolardaki satış baskısını artırdığı düşünülüyor.

Enflasyon Beklentileri Hangi Yönde?

Naci Ağbal sunduğu enflasyon raporunda, orta vadeli enflasyon beklentisini %5 olarak açıkladı. Öte yandan aynı raporda 2021 ve 2022 yılları için enflasyon beklentisi %9,4 ve %7 olarak açıklandı. Bir diğer yandan AA Finans Enflasyon Beklenti Anketi sonuçlarına göre, ekonomistlerin Ocak ayı enflasyon beklentilerinin ise %1,48 artış olması yönünde ortaya çıktı. Anket sonucu baz alındığında, geçtiğimiz yıl %14,6 olan enflasyon oranı, Ocak ayında %14,75 olacak.

Güncel Döviz Kurları

Yaşanan gelişmeler sonrasında, yeni işlem haftasının ilk gününde düşüş eğilimine geçen güncel döviz kurları şöyle:

  • ABD Doları alış 7,2022 TL – satış 7,2058 TL
  • Euro alış 8,7018 TL – satış 8,7078 TL
  • İngiliz Sterlini alış 9,8813 TL – satış 9,8931 TL

Yorum Yap