1. Anasayfa
  2. Döviz

Dolar Kuru Son İşlem Gününde Dalgalandı

Küresel ekonomi piyasalarında uzun süredir koruduğu düşüş eğilimini geçtiğimiz hafta kıran dolar, yurtiçi piyasalarda da Türk Lirası karşısında yükseliş eğilimine girdikten sonra dalgalı grafikler çizmeye başladı. Dün akşam ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın yaptığı açıklamalar sonrası sert yükseliş gösteren dolar/TL kuru, gün içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Naci Ağbal’ın yaptığı açıklamalar sonrasında yeniden düştü.

Dolar Kuru Son İşlem Gününde Dalgalandı

Küresel ekonomi piyasalarında dolar, önemli para birimleri karşısında yaklaşık bir yıldır kademeli olarak düşüş eğilimindeydi. Dönemsel olarak dolar artış gösterse de geçtiğimiz haftanın başına kadar düşüş eğilimini korumuştu. Ancak geçtiğimiz hafta ABD Hazine tahvil faizlerinin beklenenden yüksek gelmesi ile birlikte yönünü yukarı çeviren dolar, yurtiçi piyasalarda Türk Lirası karşısındaki aşağı yönünü kırdı ve tekrar yükselişe geçti. Uzun bir aranın ardından tekrar yükselen dolar/TL kuru, 6,90 seviyesinin atlını test ettikten sonra hafta içinde 7,50 seviyesini test etmişti ancak bu direnci aşamamıştı. Dün akşam ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları sonrasında dolar/TL kuru, Mart ayının ilk işlem haftasının son gününde yeniden yükselişe geçerek 7,55 seviyesinin üzerini yokladı. Dolar kurunun yükselişi sonrasında açıklamalarda bulunan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Naci Ağbal’ın açıklamaları sonrasındaysa dolar kuru yeniden 7,50 seviyesinin altına indi.

Dolar Kuru Neden Aniden Yükseldi?

Küresel piyasalarda olduğu gibi yurtiçi piyasalarda da yükselen dolar, bu yükselişindeki desteğini geçtiğimiz hafta beklenenden yüksek gelen ABD Hazine tahvil faizlerindeki ani artıştan almıştı. %1,6 olarak gelen faizler daha sonra düşünce zayıflayan dolar, dün akşam Jerome Powell’ın faizleri açıklaması ile birlikte yeniden yükseldi. ABD tahvil faizlerindeki 0,9 baz puanlık artış sonrası faiz seviyesi %1,47’den, hızla %1,56’ya yükseldi. Sabit getirideki artış, yatırımcılardaki risk iştahını artırdı ve bu da ani bir şekilde dolar/TL kuruna yansıdı. Jerome Powell, açıklamalarında politika değişim sinyalleri verdi ve varlık alımlarının, uzun vadeli tahvillere yayılması işaret edildi.

Naci Ağbal’ın Açıklamaları ve Dolara Etkisi

Ani bir artış yaşayan dolar/TL kuru daha sonra Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın açıklamaları sonrasında düşüşe geçti. Açıklamalar öncesinde 7,55 seviyesine kadar yükselen dolar kuru, Ağbal’ın açıklamaları sonrasında %,35 oranında düşüşle tekrar 7,50 seviyesinin altına geriledi. Ağbal açıklamalarında, “ekonomide sıkı duruş” söylemlerini yineledi ve ekonomide kalıcı istikrar sağlanması için yola yeni çıkıldığını ifade etti. Atılan tüm adımların “Kalıcı fiyat istikrarı” doğrultusunda atıldığını ifade eden Naci Ağbal’ın açıklamaları TL’ye güç kazandırdı.

Güncel Döviz Kurları

Yaşanan gelişmeler sonrasında son işlem günüde güncel döviz kurları şöyle:

  • ABD Doları alış 7,4800 TL – satış 7,4830 TL
  • Euro alış 8,9316 TL – satış 8,9410 TL
  • İngiliz Sterlini alış 10,3414 TL – satış 10,3524 TL

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir