1. Ana Sayfa
  2. Döviz

Dolar Kuru Yeni Günde Sert Yükseldi

ABD piyasalarının tatil sebebiyle kapalı olmasından destek alan dolar/TL kurundaki düşüşler, dün gün içinde 6,89 seviyesine kadar gerilemiş olsa da hafta ortasında ABD 10 yıllık tahvillerinin 1,30 üzerinde kalmasıyla birlikte yeniden yükselişe geçti. Dolar kuru 6,99 TL seviyesinden açtığı yeni gün seanslarında, 7,03 TL seviyesini gördü. Ancak yükselişe rağmen, önemli bankacılık kurumları Türk Lirası beklentilerini yine de güçlü seviyelerde tuttu.

Dolar Kuru Yeni Günde Sert Yükseldi

Küresel ekonomi piyasalarında Mart 2020 döneminden bu yana kademeli olarak düşüş yaşayan dolar, yurtiçi piyasalarda da son haftalarda Türk Lirası karşısında düşüş eğiliminde bulunuyordu. Merkez Bankası’nın para politikasındaki “sıkı duruş” söylemleri ile birlikte güçlenen Türk Lirası, dolar karşısında dün Temmuz 2020 döneminden bu yana en güçlü yükselişini kaydetti ve dolar/TL dün gün içinde 6,89 seviyesine kadar geriledi. Dolar kurundaki bu değer kaybında, ABD piyasalarının tatil dolayısıyla kapalı olması da önemli etken oldu. Ancak ABD piyasalarının yeniden açılması ve ABD 10 yıllık tahvillerinin 1,30 üzerinde tutulmasıyla birlikte, hafta ortasında dolar kuru yeni güne yükseliş eğiliminde giriş yaptı. Yeni günü 6,99 TL seviyesinde açan dolar kuru gün içinde 7,03 TL seviyesini gördü. Yeni günde dolar kurunda yeniden yükseliş yaşanmasına rağmen, önemli bankacılık kurumları Türk Lirası beklentilerini yüksek tutmaya devam etti. Yurtiçi piyasalarında, dolar kuru adına bu hafta, yarınki Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı takip edilecek.

Şubat ayının üçüncü işlem haftasına 7,02 TL seviyesinde başlayan dolar kuru, ikinci günde geçtiğimiz Temmuz ayından bu yana ilk kez 6,90 TL seviyesinin altını test ettikten sonra yeniden 7,00 TL seviyesinin üzerine çıktı. Geçtiğimiz yıl Mayıs ve Temmuz arası 3 aylık dönemde dolar/TL kuru 6,85 seviyelerinde hareket etmişti ve dünkü düşüş ile birlikte bu seviyenin kırılıp kırılmayacağı merak ediliyordu ancak kur, 6,85 seviyesini kıramadı. ABD 10 yıllık tahvillerinin 1,30 üzerinde tutulmasıyla birlikte dolar kuru yeniden 7,00 TL üzerine çıktı. Dolar kuru için bu hafta, yarınki PPK toplantısı takip edilecek.

Commerzbank TL Beklentisini Güncelledi

Dolar kurunda yeni günde yükseliş yaşanmış olmasına rağmen, dünya bankacılık devlerinden Commerzbank, dolar/TL kurundaki yılsonu beklentisini revize ederek aşağı çekti. Commerzbank, daha önce 8,25 olarak belirlediği dolar/TL beklentisini, yıl sonu için 8,00 seviyesine çekti. Öte yandan kuruluş, 2021 yılının ilk yarısının sonunda ise dolar/TL beklentisini 7,00 – 7,25 aralığı olarak belirledi. Ayrıca Commerzbank Gelişen Piyasalar Kıdemli Ekonomisti Tatha Ghose, Türkiye’nin 2021 büyüme tahminlerini de %5,8 seviyesinden %6,5’e yükselttiklerini açıkladı.

Güncel Döviz Kurları

Yaşanan gelişmeler sonrasında, hafta ortasında güncel döviz kurları şöyle:

  • ABD Doları alış 7,0120 TL – satış 7,0156 TL
  • Euro alış 8,4618 TL – satış 8,4647 TL
  • İngiliz Sterlini alış 9,7221 TL – satış 9,7309 TL

Yorum Yap