1. Anasayfa
  2. Döviz

Dolar Kuru Yeni Günde Yükselişine Devam Etti

Küresel piyasalarda uzun bir süredir zayıflama eğiliminde olan dolar, ABD kanadında 10 yıllık tahvillerin yüksek gelmesine bağlı olarak yönünü yukarı çevirdiği gibi yurtiçi piyasalarda da farklı etkenlere bağlı olarak Türk Lirası karşısında yönünü yukarı çevirdi. Dolar kuru, 7,00 TL seviyesinin altına sarktıktan sonra, hafta arasında 7,18 TL seviyesinin üzerini gördü. Yatırımcılar, uzmanlardan gelen açıklamaları ve yorumları değerlendiriyor.

Dolar Kuru Yeni Günde Yükselişine Devam Etti

Küresel ekonomi piyasalarında ABD Doları, Mart 2020 döneminde Covid-19 salgının ABD piyasalarında şiddetli bir şekilde hissedilmesi ile birlikte zayıflama dönemine girmişti. Yaklaşık bir yıldır küresel piyasalarda önemli para birimlerine karşı zayıflayan dolar karşısında, aynı süreçte Türk Lirası ise değer kaybetmişti. Kademeli olarak devam eden değer kayıpları sonrasında Kasım ayı başlarında dolar/TL kuru tarihi zirvesi olan 8,58 seviyesine ulaştıktan sonra kurda düşüşler başladı. Yurtiçi piyasalarda, ekonomi yönetimindeki değişimler ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB), para politikasında attığı adımlar ile gerileyen dolar kuru, geçtiğimiz hafta 7 aylık aranın ardından ilk kez 7,00 TL seviyesinin altına düşmüştü ancak bu düşüş uzun soluklu olmadı ve Şubat ayının dördüncü işlem haftasında dolar kuru yeniden 7,00 seviyesinin üzerine çıktı. Haftaya yükseliş ile başlayan dolar kurunda artışlar hafta ortasında da devam etti ve dolar kuru bugün tekrar 7,18 seviyesinin üzerini gördü.

Dolar/TL’deki Yükselişin Etkenleri

Küresel piyasalarda ABD tahvillerindeki artış ve yurtiçi piyasalarda da Merkez Bankası’nın geçmiş dönemlere ait rezerv kayıpları, dolar/TL kuru üzerinde baskı oluşturdu ve bu baskı ile birlikte dolar kurunda yeni günde yükseliş yaşandı. Öte yandan dolar kuru için bugün, Merkez Bankası’ndan bir adım daha atıldı. Merkez Bankası sabah saatlerinde TL zorunlu karşılık oranlarını 200 baz puan artırdı ve bu artışa ilişkin Merkez Bankası’nın açıklamada bulunması gerekiyor. Geçtiğimiz yılın Kasım ayından bu yana gelişmekte olan ülkelerin para birimlerine göre pozitif ayrışan Türk Lirası, uzun bir sürenin ardından böylece negatif ayrışma yaşamış oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “TCMB Rezerv” Açıklamaları

Küresel piyasalarda ve yurtiçi piyasalarda yalanan gelişmelere bağlı olarak artan dolar kurundaki değer artışı böylece gün içinde %1 seviyesine ve hafta başından bu yana da %2 seviyesine ulaşmış oldu. Kurdaki artışların ardından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın TCMB rezervleri hakkındaki açıklamaları da kamuoyunda tartışma başlattı. Grup toplantısında konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan “Rezervler kurdaki dalgalanmayı önlemek için kullanıldı” dedi. Ayrıca Erdoğan, enflasyonu düşürme, faizi aşağıya çekme ve kur istikrarını sağlama konusunda kararlılıklarını her adımlarıyla gösterdiklerini ifade etti.

Güncel Döviz Kurları

Yaşanan gelişmeler sonrasında güncel döviz kurları şöyle:

  • ABD Doları alış 7,1855 TL – satış 7,1913 TL
  • Euro alış 8,7207 TL – satış 8,7326 TL
  • İngiliz Sterlini alış 10,1447 TL – satış 10,1545 TL

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir