1. Ana Sayfa
  2. Döviz

Dolar Kuru Yeniden 7,40’ın Üzerinde!

Küresel piyasalarda ABD tahvil faizlerindeki artışa bağlı olarak sert değer kazanan dolar, yurtiçi piyasalarda da güne sert yükselişler ile başladı. Geçtiğimiz hafta 6,90 seviyesinin altına kadar sarkan dolar/TL kuru, Şubat ayının son işlem gününde 7,45 seviyesine kadar yükseldi. Güne 7,44 TL seviyesinde başlayan dolar kuru, gün içinde 7,32 TL seviyesine kadar geriledikten sonra, öğlen saatlerinde yeniden 7,44 TL seviyelerine kadar yükseldi.

Dolar Kuru Yeniden 7,40’ın Üzerinde!

Küresel ekonomi piyasalarında, uzun süredir değer kaybeden ve zayıflama eğiliminde olan dolar, önemli para birimleri karşısında kaybettiği değerleri, Şubat ayının son işlem haftasında geri kazanmaya başladı. Hafta içinde, ABD tahvil faizlerinin beklenenden yüksek gelmesi, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın Kongre’ye yaptığı para politikası sunum raporlarında, “güçlü ekonomi” mesajları vermesi, doların küresel piyasalarda değer kazanmasını destekleyen unsurlar oldu. Öte yandan yurtiçi piyasalarda da uzunca bir süredir düşüş eğiliminde olan dolar/TL kuru, geçtiğimiz hafta 6,90 seviyelerinin altını test ettikten sonra, Şubat ayının son işlem haftasında yeniden 7,00 seviyesi üzerinde hareket etmeye başlamıştı. Yükseliş eğilimine giren dolar/TL kuru, piyasalarda Hazine ve Maliye eski bakanı Berat Albayrak’ın, kabineye geri döneceği söylemleri ile birlikte, haftanın son işlem günüde sert değer artışları yaşadı. Bununla birlikte dolar/TL kurundaki artış dünden bu yana %3’ün üzerinde gerçekleşmiş oldu.

Dolar Neden Değer Kazandı?

Dünden bu yana %3’ün üzerinde değer kazanan dolar/TL kuru, yeni günü 7,44 seviyesinde açtıktan sonra sabah saatlerinde 7,32 seviyelerine kadar geriledi. Ancak dolar kurundaki bu gerileme kalıcı olmadı ve öğlen saatlerinin ardından dolar kuru yeniden sabahki açılış seviyesine dönerek 7,45 TL seviyelerine ulaştı. ABD kanadındaki enflasyon endişeleri sonrası yükselen ABD tahvil faizleri, yurtiçinde Merkez Bankası’nın rezervlerindeki azalma ve Berat Albayrak’ın kabineye geri döneceği yönünde ortaya çıkan söylemler ile birlikte dolar, Türk Lirası karşısında sert değer kazanınca, gelişmekte olan ülkelerin para birimleri arasında yeni günde en kötü performans sergileyen para birimi de Türk Lirası oldu.

Gelişen Ülkelerin Para Birimleri Arasında En Kötü Performans TL’nin

Dolar/TL kurundaki artış, diğer döviz kurlarına da yansıdı. Yeni günde Euro/TL kuru da 8,71 seviyesinde başladığı günde 9,08’in üzerini test etti. Gelişmekte olan para birimleri arasında Türk Lirası, dolar karşısında %3,6 oranındaki kayıpla en çok değer kaybeden para birimi oldu. Öte yandan küresel piyasalarda bu alanda TL’yi sırasıyla; Güney Afrika Randı, Meksika Pesosu, Brezilya Reali ve Rus Rublesi takip etti. Gelişmekte olan ülkelerin para birimlerindeki hareketliliği değerlendiren ekonomist Enver Erkan “ABD tahvil faizlerindeki yükselişin anomali yaratıyor ve gelişen ülke para birimlerinde baskıyı artıyor” dedi.

Güncel Döviz Kurları

Yaşanan gelişmeler sonrasında güncel döviz kurları şöyle:

  • ABD Doları alış 7,4289 TL – satış 7,4333 TL
  • Euro alış 8,9912 TL – satış 8,9974 TL
  • İngiliz Sterlini alış 10,3426 TL – satış 10,3505 TL

Yorum Yap