1. Ana Sayfa
  2. Döviz

Dolar Kuru Yılı Yükselişle Kapatmaya Hazırlanıyor

Yurtiçi piyasalarında, bu yıl döviz kurları adına hiç alışılmadık adımlar atıldı. Bu adımlar ile birlikte, yıl boyunca dolar, çok dalgalı grafikler çizdi. Kasım ayının başlarında tarihi zirvesine ulaşan dolar, o tarihten bu yana düşüş eğiliminde hareket etmiş olsa da dalgalı grafikler çizmeye de devam etti. Dün tekrar sert değer kaybı yaşayan dolar, yine dalgalı bir hareket göstererek, yılın son gününde değer artışı yaşadı.

Dolar Kuru Yılı Yükselişle Kapatmaya Hazırlanıyor

Başta Covid-19 salgını olmak üzere bu yıl dolar/TL kuru üzerinde birçok faktör etkili oldu. Özellikle ekonomi yönetiminde yaşanan değişiklikler ve ekonomi yönetimlerinin attığı adımlar, dolar kurundaki sert dalgalanmaları tetikleyen en önemli etkenler oldu. Bu adımlarla birlikte dolar kuru Kasım ayı başında, eski bakan Berat Albayrak’ın istifasına kadar tarihi zirvesine ulaştı. Daha sonra Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Merkez Bankası yönetimlerinde yaşanan değişimler, dolar kurunda düşüşleri başlattı. Daha sonra önce 19 Kasım’da gelen faiz artırım kararı ve arından 24 Aralık’ta gelen faiz artırım kararı ile birlikte, dolar düşüşünü sürdürdü, tarihi zirvesi olan 8,58 TL zirvesinden, 7,33 TL seviyelerine kadar geriledi. 7,50 TL seviyesindeki direnci kıran dolar kuru, dün 7,33 TL seviyelerine kadar geri çekilmişti. Ardından yılın son işlem gününde dolar, güne yükseliş hareketi ile başladı. Öte yandan BIST 100 endeksi de dolara paralel olarak yükseliş gösterdi ve BIST 100 endeksi de yılı yaklaşık %30 değerindeki artışla tamamlamaya hazırlanıyor.

Dolar/TL’de Bu Yıl Neler Etkili Oldu?

Dolar kuru 2019 yılını 5,95 TL seviyesinde tamamlamıştı. Aradan geçen 11 aylık süreçte kur, 8,58 TL seviyelerine kadar yükseldi. Ardından ekonomi yönetimleri tarafından atılan ortodoks politika adımları ve piyasa dostu yönelmeleri ile Türk Lirası cinsi varlıklar değer kazandı, Türkiye’nin risk primi (CDS) seviyeleri de Kasım ayından bu yana çok açık şekilde düşüş yaşadı. Bununla birlikte Türk Lirası, ABD Doları karşısında Kasım ayından bu yana, gelişmekte olan ülkelerin para birimleri arasında en çok değer kazanan para birimi oldu. Yaşanan gelişmeler sonrasında dolar/TL kuru, 2020 yılını 7,40 seviyelerindeki seyrinde kapatmaya hazırlanıyor.

1 Yılda Dolar Karşısında En Çok Değer Kaybeden 3. Ülke Türkiye

Türk Lirası son iki aylık süreçte dolar karşısında yaklaşık %15 değer kazanmış oldu ancak yıllık çizelgede, Türk Lirası’nın ABD Doları karşısında yaklaşık %20 oranında değer kaybettiği görülüyor. Son iki ayda, gelişmekte olan ülkelerin para birimleri arasında, dolar karşısında en çok değerlenen Türk Lirası, yıl bazında aynı listede en çok değer kaybeden ikinci para birimi oldu. Bu listenin ilk sırasında ise %23 oranındaki kayıpla Brezilya yer alıyor. İkinci sıradaki %20’lik kayıpla Türkiye’nin arkasında üçüncü sırada ise Rusya %16’lık kayıpla yer alıyor.

Güncel Döviz Kurları

Yılın son gününde, yaşanan gelişmelerin ardından güncel döviz kurları şöyle:

  • ABD Doları alış 7,4565 TL – satış 7,4630 TL
  • Euro alış 9,1614 TL – satış 9,1766 TL
  • İngiliz Sterlini 10,2034 TL – satış 10,2176 TL

Yorum Yap