1. Ana Sayfa
  2. Döviz
  3. Dolar Kuru Yoğun Haber Akışı ile Yön Buluyor

Dolar Kuru Yoğun Haber Akışı ile Yön Buluyor

Dolar/TL kurunda etkili olabilecek gelişmeler devam ediyor. Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantısı, ABD TÜFE oranları ve işsizlik rakamları ve federal bütçe takip edilecek konular arasında yer alırken, yurtiçi piyasalarında son dakika gelişmesi oldu. Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, 2021 Merkezi Bütçe Kanun Teklifi toplantısında, enflasyon ile mücadelenin devam edeceğine dair açıklamalarda bulundu. Elvan, bankacılıkta döviz pozisyonlarının 3,3 milyar dolar artıda olduğunu dile getirdi.

featured

Küresel ve yurtiçi ekonomi piyasalarında, döviz kurlarında etkili olacağı düşünülen birçok haber akışı bulunuyor. 2020 yılının sonlanmasına bir aydan daha kısa bir süre kala, haber takvimlerinde yoğunluk göze çarpıyor. Yurtiçi piyasalarda, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın, 2021 Merkezi Bütçe Kanun Teklifi toplantısında yaptığı, piyasa adına olumlu konuşma sonrası dolar/TL kurunda beklenenin tersine hafif bir yükselme yaşandı. Bakan Elvan, bankacılıkta döviz pozisyonlarında bir açık bulunmadığını ve 3,3 milyar dolar artıda olduğunu dile getirdi. Bakan Elvan’ın açıklamaları sonrasında dolar kuru yeni güne yükselişle başladı. Sabah saatlerini 7,84 TL seviyelerinde geçiren kur şu sıralar 7,82 TL seviyesinde işlem görüyor.

AB Liderler Zirvesi’nden Ne Karar Çıkacak?

Öte yandan küresel piyasalarda da dolar/TL kuru üzerinde etkili olması beklenen haber akışları takip ediliyor. Bir diğer taraftan ise yarın gerçekleştirilecek olan Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesi’nde Türkiye’nin durumu masaya yatırılacak. Yurtiçi ekonomi piyasalarında, bu toplantıdan Türkiye’ye bir yaptırım kararının çıkıp çıkmayacağı takip edilecek. Dün Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, AB Ticaret Komiseri Dombrovskis ile telekonferans gerçekleştirmiş ve Gümrük Birliği Anlaşması için güncelleme çağrısında bulunmuştu. Bu görüşmenin ardından her iki taraf da olumlu mesajlar verirken 11 Aralık tarihinde gerçekleştirilecek olan AB Liderler Zirvesi’nden hangi yönde bir karar çıkacağı bilinmiyor. Fakat buradan çıkacak olası bir yaptırım kararının, dolar/TL kuru üzerinde yukarı yönlü hareket getirmesi bekleniyor.

ABD’den Gelebilecek Yaptırımlar İzlenecek

AB Liderler Zirvesi dışında küresel piyasalarda birçok haber başlığı daha takip edilecek. ABD TÜFE oranları, işsizlik rakamları ve federal bütçe açıklamalarının dolar/TL kuru üzerinde etkili olabileceği düşünülüyor. Küresel piyasalarda, ABD’nin Covid-19’a karşı para basımı ve 908 milyar dolarlık teşvik paketi hazırlıkları sonrası dolar zayıflama işaretleri göstermişti. Yeni gündem maddelerinin açıklığa kavuşması ile birlikte dolardaki bu zayıflığın, yerini değer artışına bırakıp bırakmayacağı da takip edilecek. Bir diğer yandan 5 Ocak 2021 yılı da dolar/TL kuru için önem arz eden bir diğer tarih olarak öne çıkıyor. Bu tarihte ABD kongresi bir araya gelecek ve buradan da Türkiye’ye yaptırım kararı çıkma ihtimali bulunuyor.

Gündem Maddeleri Doğrultusunda Güncel Döviz Fiyatları

Gelişen ve beklenen yoğun haber akışları doğrultusunda, Bigpara’dan alınan veriler ile güncel döviz fiyatları (saat 12.27 itibariyle) şöyle:

  • ABD Doları alış fiyatı 7,8242 TL – satış fiyatı 7,8317 TL
  • Euro alış fiyatı 9,5081 TL – satış fiyatı 9,5137 TL
  • İngiliz Sterlini alış fiyatı 10,4550 TL – satış fiyatı 10,4731 TL
  • İsviçre Frangı alış fiyatı 8,7783 TL – satış fiyatı 8,7910 TL

Yorum Yap