1. Ana Sayfa
  2. Döviz

Dolar Kuru Yönünü Tekrar Yukarı Çevirdi

Geçtiğimiz yılın Kasım ayından sonra çeşitli faktörlere bağlı olarak düşüş eğilimine giren dolar/TL kuru, söz konusu dönemde 8,58 ile tarihi zirvesini gördükten sonra, uzun bir aranın ardından 6,89 seviyesine kadar çekilmişti. Ancak küresel piyasalarda ve yurtiçi piyasalarda yaşanan gelişmelere bağlı olarak geçtiğimiz hafta sert dalgalanmalar yaşayan dolar kuru, yeni günde de dalgalanma yaşadı ve yönünü yeniden yukarı çevirdi.

Dolar Kuru Yönünü Tekrar Yukarı Çevirdi

Küresel ekonomi piyasalarında dolar, Mart ayında salgınının ABD piyasalarında hissedilmesi ile birlikte düşüş eğilimine girmiş ve önemli para birimleri karşısında kademeli olarak değer kaybetmişti. Değer kayıplarına dönemsel olarak ara veren dolar, geçtiğimiz yıl Kasım ayına kadar TL karşısında ise değer kazanımlarını sürdürmüş ve nihayetinde Kasım ayı başlarında 8,58 TL ile tarihi zirvesini görmüştü. Aşı çalışmalarına dair haberlerin gelmesi, ABD başkanlık seçimlerinin sonuçlanması, yurtiçinde ekonomi yönetimlerinin değişmesi ve Merkez Bankası’nın attığı “ekonomide sıkı duruş” adımları ile birlikte tekrar düşüşe geçen dolar, Şubat ayı ortalarında TL karşısında sert değer kayıplarına başlamıştı. Bu değer kayıpları ile birlikte Temmuz 2020 döneminden bu yana ilk kez 6,90 seviyesi altına inen dolar/TL kuru, Şubat ayının kalan günlerinde sert dalgalanmalar yaşamaya başlamış ve geçtiğimiz hafta 7,50 sınırına yaklaştıktan sonra tekrar yönünü aşağı çevirmişti. Dolar kurundaki dalgalanmalar Mart ayında da devam etti ve yeni günde dolar kuru yönünü yeniden yukarı çevirdi.

Tahvil Faizlerindeki Artışın Dolar/TL’ye Etkisi

ABD Hazine tahvil faizlerinin %1,6 olarak beklenenden yüksek açıklanması ile birlikte güçlenmeye başlayan dolar, faizlerin gerilemesi ile birlikte yeniden güç kaybetmişti. Ancak Mart ayının ilk işlem haftasının üçüncü gününde tahvil faizlerinde 6 baz puanlık bir artış yaşandı ve faiz seviyesi %1,46’ya yükseldi. Bu yükseliş ile birlikte yeni güne 7,36 TL seviyesinde başlayan dolar kuru, gün içinde %0,63 oranında yükseliş yaşadı ve 7,45 TL seviyesine kadar yeniden yükseldi. Dolar/TL kuru, Mart ayına 7,43 seviyesinde giriş yaptıktan sonra, Pazartesi günü sert bir düşüşle 7,22 seviyesine kadar gerilemişti.

Yabancı Bankaların Dolar Kuru Tahminleri

Dolar/TL kurunda, son haftada her ne kadar yeniden yükseliş trendine girilmiş olsa da Bank of Mitsubishi Tokyo, Mart ayı için yayınladığı kur görünümü raporunda TL adına olumlu veriler paylaştı. Banka, dolar/TL kuru beklentisini 2021 yılının ilk yarısı için 7,20 olarak açıklarken, ters dolarizasyon için ön şartların sağlandığını ve TL cinsi varlıklara yatırımcı ilgisinin de artış göstermeye başladığını ifade etti. Mizuho Bank Stratejisti Hidetoshi Honda ise dolar/TL için Mart sonu beklentisini 7,50 olarak açıkladı.

Güncel Döviz Kurları

Yaşanan gelişmeler sonrasında güncel döviz kurları şöyle:

  • ABD Doları alış 7,4032 TL – satış 7,4092 TL
  • Euro alış 8,9288 TL – satış 8,9359 TL
  • İngiliz Sterlini alış 10,3401 TL – satış 10,3536 TL

Yorum Yap