1. Ana Sayfa
  2. Döviz

Dolar Kuru Zayıflamaya Devam Ediyor

Dolar/TL kuru, geçtiğimiz hafta dalgalı bir seyirde ilerledi ve küresel piyasalardan gelen açıklamalar ile yönünü bulmaya çalıştı. Bu gelişmelerde en çok ABD mali teşvik paketi görüşmeleri, FED açıklamaları ve yurtiçinde ekonomi yönetimlerinden atılan adımlar oldu. Dolar kuru için sıradaki izlenecek gelişme ise Merkez Bankası’nın önümüzdeki hafta gerçekleştireceği Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı olacak.

Dolar Kuru Zayıflamaya Devam Ediyor

Küresel piyasalarda zayıflamaya başlayan dolar, bu zayıflığını geçtiğimiz hafta ABD kanadından yapılan CAATSA yaptırım açıklamaları ile yurtiçi piyasalarında göstermedi. ABD mali teşvik paketine ilişkin oluşan olumlu hava, küresel piyasalarda doların zayıflamasına sebep olurken, özellikle geçtiğimiz hafta yurtiçinde dolar kurunda, küresel piyasaların tersine, yukarı yönlü bir hareket gözlemlenmişti. Yaptırım tehditleri ile birlikte yukarı yönlü hareket eden dolar/TL kuru, daha sonra gelen haberler ile birlikte, hafta arasında düşüş eğilimine girdi. Daha sonra yurtiçi piyasalarda atılan adımlar ve yapılan açıklamalarla birlikte kur adına iyimser bir hava oluştu ve buna bağlı olarak dolar kuru, yeni haftanın son gününde de düşüş eğilimini korudu. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Naci Ağbal’ın para ve kur sunumu sonrasında, dolar kurunda gevşemeler başladı. Kur üzerinde haber akışlarını etkisini sürdürürken, dolar/TL kurunda TCMB’nin 24 Aralık tarihinde gerçekleştireceği PPK toplantısı takip edilecek. Kasım ayındaki toplantıda, daha önce oluşan faiz artırımı beklentisine paralel olarak 475 baz puanlık faiz artırım kararı alınmıştı. Haftaya gerçekleştirilecek olan Aralık ayı PPK toplantısı için de geçen ay olduğu gibi faiz artırımı yönünde beklentiler oluştu. Fakat bu kez beklentiler 100 ile 150 baz puanı arasında bir artış olacağı yönünde oluştu.

Dolar Yeni Günde Düşüşünü Sürdürdü

Geçtiğimiz hafta yaptırım tehditleri ile birlikte 7,90 TL seviyesine kadar ulaşan dolar kuru, yeni haftadaki gelişmelerle birlikte düşüş eğilimini sürdürdü. Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın sunumları sonrasında dolar kuru, Aralık ayının üçüncü işlem haftasında, son güne 7,72 TL seviyesinde giriş yaptı ve şu sıralar 7,71 TL seviyesinde işlem görüyor. Düşüş eğiliminde olan dolar kuru için analistler, 7,70 TL seviyesinin zorlandığını ve bu seviyenin altına doğru gerçekleşecek bir sarkma durumunda kurun, 7,70 TL altında seyretme eğiliminde kalabileceğini ifade etti. Öte yandan dolar endeksi de 2018 yılından bu yana gördüğü en düşük seviye olan 90 puan seviyesinin de altına geriledi. Bu gerilemede ise en büyük etken FED’in yaptığı bilanço ve mali destek politikası açıklamaları oldu.

TCMB Rezervlerinde Artış Gerçekleşti

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, enflasyonu düşürmekte kararlı olduklarını ve gerekirse bunun için para politikasının daha da sıkılaştırılabileceğini dile getirdi. Bu açıklamalar doğrultusunda, Merkez Bankası toplam rezervleri, geçtiğimiz hafta 1 milyar 527 milyon dolar artış gösterdi ve 88 milyar 177 milyon dolar seviyesine ulaştı. Şimdi ise sırada, 24 Aralık tarihinde yapılacak olan Aralık ayı PPK toplantısı var. Bu toplantıdan çıkacak olan yeni karar ile birlikte, dolar kurunun nasıl yön belirleyeceği takip edilecek.

Güncel Döviz Kurları

Küresel piyasalarda gelen açıklamalar sonrası güncel döviz kurları şöyle:

  • ABD Doları alış 7,72 TL – satış 7,73 TL
  • Euro alış 9,47 TL – satış 9,48 TL
  • İngiliz Sterlini alış 10,47 TL – satış 10,48 TL
  • İsviçre Frangı alış 8,74 – satış 8,75 TL

Yorum Yap