1. Anasayfa
  2. Döviz

Dolar Kurunda Beklentiler Düştü

Yurtiçi piyasalarında ekonomi anlamındaki beklentiler, Merkez Bankası anketlerine de yansıdı. Merkez Bankası anketlerine göre dolar/TL kurundaki yılsonu beklentisi, bir önceki beklentiye göre düşüş gösterirken, bu durum tüketici enflasyonu beklentilerinde tam tersi olarak gözlemlendi. Bir önceki anket sonuçlarında 7,89 TL olarak açıklanan dolar kuru beklentisi, yeni ankette 7,77 TL olarak açıklandı.

Dolar Kurunda Beklentiler Düştü

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) dönemsel olarak açıkladığı beklenti anket sonuçlarında, Ekim ayına ilişkin gerçekleştirilen anketin sonuçlarını da açıkladı. Bu sonuçlara göre piyasalardaki beklentilerde dolar/TL kuruna ilişkin beklentiler iyimser bir tablo çizerken, yılsonu tüketici enflasyon oranlarına ilişkin kötümser bir tablo çizdi. Merkez Bankası’nın Ekim ayı beklenti anketi sonuçlarına göre, dolar/TL kuru beklentileri önceki anket sonuçlarına göre azalma göstererek 7,89 seviyesinden 7,77 seviyesine geriledi. Öte yandan yılsonu tüketici enflasyon beklentileri ise bir önceki anket döneminde %12,47 seviyesindeydi ve yeni anket sonuçlarına göre bu seviye de %14,18’ çıktı. Bir diğer yandan 1 yıllık (12 ay sonrası) döviz kuru beklentilerinde de azalma gerçekleşti ve buna göre 12 ay sonrası döviz kuru beklentisi önceki dönemde 8,41 TL iken yeni anket sonuçlarında 8,37 TL olarak açıklandı.

TÜFE Beklentileri 12 ve 24 Aylık Beklentilerde Arttı

Merkez Bankası beklenti anket sonuçlarında, cari yılsonu enflasyonuna (TÜFE) ilişkin beklenti sonuçları da açıklandı. Buna göre yılsonu TÜFE beklentilerinde artış yaşandı. Sonuca göre oran, önceki anket döneminde %12,47 seviyesindeydi ve yeni anket ile bu oran %14,18’e yükseldi. Aynı anket sonuçlarına göre 1 yıllık (12 ay sonrası) TÜFE beklentilerinde de geçen anket dönemine göre artış gerçekleşti. Buna göre önceki dönemde 1 yıllık TÜFE beklentileri %10,77 seviyesindeydi, yeni sonuçlara göre bu beklenti %10,84 seviyesine yükseldi. 2 yıllık (24 ay sonrası) TÜFE beklentilerinde de 1 yıllık beklentilere paralel şekilde artış yaşandı ve önceki dönemde %9,20 olan TÜFE beklentileri, %9,24 seviyesine yükseldi.

Beklenti Anketi Nasıl Oluşturuluyor?

Her ay belirli sayıda katılımcıya gönderilen Beklenti Anketi’nde Merkez Bankası’nın görüşleri ve öngörüleri bulunmuyor. Buna göre TCMB her ay toplam 89 katılımcıya bu anketleri gönderiyor ve katılımcıların beklenti verilerinin ortalaması alınıyor. Anket sonuçları da bu ortalamalar baz alınarak hesaplanıyor ve TCMB tarafından kamuoyu ile paylaşılıyor. Bu kapsamda TCMB, her ay Beklenti Anketi’ni; 10 reel sektör katılımcısına, 67 finansal sektör katılımcısına ve 12 profesyonel katılımcıya gönderiyor.

Dolar/TL İçin 24 Aralık Tarihi Beklenecek

Geçtiğimiz ayın TÜFE oranları Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından beklentilerin üzerinde açıklanmıştı. Buna göre Kasım ayı enflasyonları yıllık %14,03 oranında belirlenmişti. Geçtiğimiz anket döneminde ise bu beklenti %12,47 oranındaydı. Aynı şekilde Kasım ayında 7,89 TL olarak açıklanan dolar beklentisi de önceki beklentilerde 7,90 TL olarak açıklanmıştı. Bu beklentiler ışığında, ekonomi yönetiminin attığı adımların, ekonomi piyasalarında dolar kuruna ilişkin tahminlere olumlu yansıdığı görülüyor. Fakat yine de dolar/TL kuru için 24 Aralık Perşembe günü gerçekleştirilecek olan Para Politikası Kurulu toplantısı takip edilecek.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir