1. Ana Sayfa
  2. Döviz

Dolar Kurunda Tarihi Düşüş Sürüyor

2020 yılında salgının etkisi ile birlikte artan enflasyonda yükselen dolar kuru, Kasım ayı başlarında 8,58 TL ile zirvesini gördükten sonra kademeli düşüşe geçti. Yurtiçi piyasalarında, ekonomi yönetimindeki değişiklikler ile başlayan bu düşüşler yeni yılda da devam etti ve Ocak ayında düşüş eğiliminde bulunan dolar/TL, Şubat ayında da bu düşüşlerini sürdürdü. Yabancı yatırımcıların Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) duruşuna ikna olmasıyla birlikte, dolar/TL kurundaki düşüşler de hızlandı.

Dolar Kurunda Tarihi Düşüş Sürüyor

Geçtiğimiz yılın Mart ayında tüm dünyada hissedilen Covid-19 salgını ile birlikte ekonomi piyasalarında önce aşağı yönlü bir hareketlilik yaşandı ve daha sonra birçok finans varlığı yönünü yukarı çevirdi. Salgın endişesi ile birlikte artan enflasyon karşısında dolar kuru da güç kazandı ve dolar/TL yıl boyunca kademeli olarak artarak Kasım ayı başında 8,58 ile tarihi zirvesine ulaştı. Bu aşamadan sonra yurtiçi piyasalarında ekonomi yönetimlerinde köklü değişiklikler yapıldı. Hazine ve Maliye Bakanı değişti, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı değişti ve yeni ekonomi yönetimleri dolar/TL kuru adına güçlü adımlar atmaya başladı. Bu adımlar Kasım ayı itibariyle dolar kurunda kademeli ve hafif düşüşleri de başlatmış oldu. Düşüş eğiliminde bulunan dolar, küresel piyasalarda da güç kaybetmeye devam edince, Ocak ayı dolar kuru için düşüşlere sahne oldu ve Ocak ayının ardından, Şubat ayı başında dolar/TL’deki düşüşler daha sert yaşanmaya başladı. Yabancı yatırımcıların TCMB’nin duruşuna ikna olmasıyla birlikte kurdaki düşüşler de hızlandı.

Döviz Kurları 6 Ayın En Düşük Seviyesini Gördü

Merkez Bankası’nın yurtiçi piyasalarında verdiği “enflasyon ile mücadele” mesajları ve para politikasında sıkı duruş söylemleri, yabancı yatırımcıları ikna etti. Ayrıca Merkez Bankasının enflasyon beklentisini ve hedefini %9,4 olarak açıklaması ile birlikte yabancı yatırımcıların, TL cinsi varlıklara yönelimi arttı. Bununla birlikte Türkiye’ye giren yabancı cins para birimlerinde artış yaşandı ve yeni güne 7,18 TL seviyesinde başlayan dolar kuru, gün içinde 7,09 TL seviyesinin görerek son 6 ayın en düşük noktasını test etmiş oldu.

Citigroup Dolar/TL Beklentisini 6,80 Olarak Açıkladı

Dolar yeni güne 7,18 TL seviyesinde giriş yaptıktan sonra gün içinde en düşük 7,0922 seviyesini test etti ve öte yandan Euro da gün içinde 8,63 TL seviyesini gördü. Döviz kurlarında düşüş yaşanmasıyla birlikte uzmanlar kur beklentilerini güncelledi. Daha önce Türkiye adına yaptığı başarılı döviz kuru tahminleri ile gündeme gelen ABD merkezli finansal kuruluş Citigroup, TL adına alım yönünde pozisyona geçtiklerini açıkladı. Ayrıca Citigroup dolar/TL beklentisini 6,80 olarak belirtti.

Güncel Döviz Kurları

Yaşanan gelişmeler sonrasında hafta ortasında güncel döviz kurları şöyle:

  • ABD Doları alış 7,1801 TL – satış 7,1856 TL
  • Euro alış 8,6305 TL – satış 8,6373 TL
  • İngiliz Sterlini alış 9,7945 TL – satış 9,8025 TL

Yorum Yap