1. Ana Sayfa
  2. Döviz

Dolar Kurundaki Yılsonu Beklentileri Düşüyor

Dolar/TL kuru, sert düşüşler yaşadığı Şubat ayının üçüncü işlem haftasında, son işlem gününe yükseliş ile girdikten sonra gün içinde yeniden değer kaybetti ve 7,00 seviyesinin altındaki seyrini korudu. Dolar kurundaki düşüş diğer döviz kurlarına da yansıdı ve Merkez Bankası’nın aldığı kararlar neticesinde, önemli bankacılık kuruluşları dolar/TL beklentisini aşağı yönlü güncelledi.

Dolar Kurundaki Yılsonu Beklentileri Düşüyor

Uzun bir süredir düşüş eğiliminde bulunan ve düşüş eğilimini koruyan dolar/TL kuru, Şubat ayının üçüncü haftasına da düşüş eğiliminde giriş yaptıktan sonra hafta içinde değer kayıplarını sürdürdü ve Temmuz ayından bu yana ilk kez 7,00 seviyesinin altını gördü. Hafta içinde 6,91 TL seviyesine kadar gerileyen dolar kuru daha sonra önceki gün yeniden 7,00 TL seviyesinin üzerine çıkarak bir değer artışı yaşamıştı ancak bu artış kalıcı olmadı. Zira Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Şubat ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında, politika faizini sabit tutma kararı aldı ve bu karar ile birlikte dolar kuru yeniden 7,00 TL seviyesinin altına geriledi. Düşüş eğiliminde seyreden dolar kuru her ne kadar haftanın son işlem gününe yükseliş ile girmiş olsa da bu yükseliş sonrası gün içinde değer kayıpları devam etti. Merkez Bankası’nın kararları sonrasında yeniden düşüşe geçen dolar kuru için, önemli bankacılık kuruluşlarından aşağı yönlü kur beklentileri paylaşıldı.

Capital Economics Yılsonu Dolar/TL Beklentisi: 6,25

Merkez Bankası’nın “ekonomide sıkı duruş” söylemlerini sıklaştırması ve bu politika doğrultusunda adım atmaya devam etmesi ile birlikte, dolar kurundaki gerilemeler de devam etti. Merkez Bankası’nın politika faizini sabit tutması ile birlikte ilk olarak Capital Economics’te, Gelişmekte Olan Piyasalar Kıdemli Ekonomisti Jason Tuvey tarafından, Türkiye’nin iyileşen para politikası hakkında bir yazı kaleme alındı. Değerlendirme yazısında, bu tutumun devam ettirilmesi gerektiği belirtildi ve dolar/TL beklentisi 2021 yıl sonu için 6,25 olarak belirlendi. Enflasyon ile mücadelenin daha ciddi şekilde ele alındığını belirten Tuvey, Türk Lirası’nın 2021 başından bu yana %20’den fazla değer kazanarak, gelişmekte olan ülkeler arasında en fazla değer kazanan para birimi olduğunu aktardı.

Morgan Stanley Yılsonu Dolar/TL Beklentisi: 6,80

Bir diğer taraftan dünyanın en büyük bankacılık kuruluşlarından biri olan Morgan Stanley de Merkez Bankası’nın politika faiz kararı sonrasında, gelecek dönemlerdeki olası faiz artırım beklentileriyle birlikte yılsonu dolar/TL beklentisini 6,80 seviyesine çekti. Morgan Stanley ayrıca öngörüsünde, yakın dönemde Merkez Bankası’nın, 100 baz puanlık bir faiz artırım kararı alabileceği öngörüsünde bulundu. Ayrıca banka, Türk hisseleri için de olumlu görüşe sahip olduklarını hatırlattı.

Güncel Döviz Kurları

Yaşanan gelişmeler sonrasında güncel döviz kurları şöyle:

  • ABD Doları alış 6,9626 TL – satış 6,9676 TL
  • Euro alış 8,4528 TL – satış 8,4583 TL
  • İngiliz Sterlini alış 9,7616 TL – satış 9,7707 TL

Yorum Yap