1. Ana Sayfa
  2. Döviz

Dolar Mart Ayına Değer Kaybıyla Başladı

ABD Hazine tahvil faizlerinin birdenbire %1,6 seviyesinin üzerinin görülmesi ile birlikte, yurtiçi piyasalarda Berat Albayrak’ın da kabineye döneceği söylentileri ile 7,50 TL seviyelerine yaklaşan dolar kuru, Mart ayının açılışında düşüşe geçti. Tahvil faizlerindeki gerilemeye paralel olarak değer kaybeden dolar, Türk Lirası karşısında da değer kaybetti. Güne düşüşle başlayan değer kayıpları, gün içinde hız kazandı.

Dolar Mart Ayına Değer Kaybıyla Başladı

Geçtiğimi haftalarda, uzun bir süre küresel piyasalarda zayıflama eğiliminde devam eden dolar önemli para birimleri karşısında haftalarca değer kaybettikten sonra, ABD Hazine tahvil faizlerinin ani bir şekilde %1,6 seviyesinin üzerine çıkması sonrasında sert değerler kazanmaya başlamış ve bu durum yurtiçi piyasalarına da yansımıştı. ABD tahvil faizlerindeki artışların yanı sıra yurtiçi piyasalarda dolar/TL kurundaki yükselişleri ayrıca Hazine ve Maliye eski bakanı Berat Albayrak’ın kabineye geri döneceği söylentileri de desteklemişti. Fakat Şubat ayının son işlem haftasının ardından, hafta arasında ABD Başkanı Joe Biden’ın Kongre’ye sunduğu ABD mali teşvik paketi oy çokluğuyla kabul edildi, paket Senato’ya gönderildi. Paketin onaylanması, ABD tahvillerinde tekrar düşüşün başlaması ile birlikte dolar küresel piyasalarda bu kez yönünü aşağı çevirdi ve bu durum yurtiçi piyasalarda dolar/TL kuruna da yansıdı. Geçtiğimiz hafta 7,50 TL seviyesine yaklaşan dolar kuru, Mart ayının ilk gününde 7,25 TL seviyesine kadar geri çekilme gösterdi.

Dolar Kurundaki Dalgalanmanın 5 Yıl Vadeli CDS Puanına Etkisi

Uzun bir süredir düşüş eğiliminde olan dolar/TL kurundaki değer kayıplarına bağlı olarak, Kasım ayı başlarında 570 baz puan seviyelerinde olan ve kurdaki düşüşler ile birlikte 300 baz puan seviyelerine kadar gerileyen 5 yıl vadeli CDS, 300 baz puan altındaki kalıcı seyir izlerini, Şubat ayının son işlem gününde silmişti. Uzun bir aranın ardından 5 yıl vadeli CDS puanında uzun bir aradan sonra 300 baz puanın üstünün görülmesi sonrasında, ABD ve AB ile olan ilişkilerin de önemi arttı.

Dolar/TL Şubat Ayını %1,6 Yukarıda Kapattı

Geçtiğimiz hafta, dolar karşısında 2018 yılından bu yana haftalık bazda en sert değer kaybını gerçekleştiren Türk Lirası, yeni haftada tahvil piyasalarına gelen müdahale sonrası değer kazanmayı başardı. Dolar/TL kuru geçtiğimiz haftaya 6,96 seviyesinde başlamıştı ve hafta içerisinde %6,61 oranında değer kazanarak 7,42 seviyesine ulaşmıştı. Ağustos 2018 döneminden bu yana haftalık bazda en sert değer kaybını yaşayan dolar/TL kuru, Şubat ayını ise %1,6 yukarıda tamamladı. Dolar/TL kurundaki dalgalanma sonrası Societe General ve Citigroup kurumları, TL lehine olan pozisyonlarını da “zarar – kes” seviyelerine çekti.

Güncel Döviz Kurları

Yaşanan gelişmeler sonrasında güncel döviz kurları şöyle:

  • ABD Doları alış 7,2474 TL – satış 7,2500 TL
  • Euro alış 8,7284 TL – satış 8,7346 TL
  • İngiliz Sterlini alış 10,1080 TL – satış 10,1148 TL

Yorum Yap