1. Ana Sayfa
  2. Döviz

Dolar Ne Olur

Dolar fiyatları 2020 yılında dalgalı grafik çizdi. Dolar fiyatlarını yatırımcılar ve vatandaşlar 2021 yılı için araştırmalarına başladı. Uzman dolar yorumları ve tahminleri geliyor. 2021’de dolar kuru nasıl olur?

Dolar Ne Olur

Dolar kurunun geleceği ülkemizde en çok tartışılan konular başında gelmektedir. Dolar kuru Türkiye’deki en önemli minör paritedir ve cari açık veren Türk ekonomisinde yapılan pek çok dış harcama, dolar üzerinden fiyatlanır. Ülke ekonomik gelişmeleri yanında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz kararları da kur üzerinde önemli etkiye sahiptir. Şirketlerden bireysel yatırımcılara kadar önem arz eden dolar kuru tahminleri, yılsonu ve gelecek projeksiyonuna ışık tutmak amacı ile uzmanlar ve büyük yatırım kuruluşlarında farklı şekillerde paylaşılır.

Dolar Neden Artıyor?

Dolar artış nedenleri Türk ekonomisi dinamiklerinde meydana gelen risklerle birlikte Covid-19 pandemisi etkisi ile güvenli limanlara olan artan talep sebebiyle gerçekleşti. TCMB net rezervlerinin eksi yönde geliştiğine ek olarak artan cari açık ve kısa vadeli dış borç stoku, Türk ekonominde büyük risk teşkil ederek TL üzerindeki baskıyı artırdı. Son dönemde yaşanan hareket doların artması değil, Türk lirasının değer kaybetmesi şeklinde gerçekleşti. En önemli problem nakit akış dengesinde yaşanabilecek aksamalar ve artan enflasyon sebepli olurken, TCMB kanadından gelen faiz artırımı haberi ve koronavirüs aşısı etkisi ile kurda rahat nefes alındı.

2021 Yılında Dolar Düşer Mi?

Dolar kurunda düşüş beklentileri Merkez Bankası tarafından gelen 475 baz puanlık faiz artışı ardından kurun gerilemesi ile canlandı. Dolar kuru 8 lira üzerinden hızlıca geri düşerken, bazı yatırımcılar 7 TL’nin altının görülebileceği beklentilerini paylaşmaya devam etti. Koronavirüs aşısının yaygınlaşması ile birlikte ABD’den gelecek ek teşvik paketi ile kurda gerileme beklenirken, artış eğilimi gösteren enflasyon sebebi ile yeni bir faiz artırımı hamlesi Merkez Bankası kanadından gelmeden zayıf bir ihtimal olarak değerlendiriliyor.

2021 Yılında Dolar Yükselir Mi?

Dolar kurunda yükseliş ise enflasyondaki artış ve jeopolitik riskler sebebi ile gündemde canlılığını koruyor. Pandemi etkisi ile artan ödemeler dengesindeki bozulmalar Türk ekonomisinde baskısını artırırken, piyasalar aşı haberleri ile yaşadığı iyimserlik sebebi ile henüz kurda önemli bir fiyatlama gerçekleştirmiyor. Normal şartlarda enflasyon kadar artışın olağan karşılanacağı kur tarafında ise Merkez Bankası kanadından gelecek faiz kararı, kur seyrini doğrudan etkilemesi açısından büyük önem arz ediyor. Piyasalar TCMB’den yeni bir faiz artırımı beklerken, büyüme ve istihdam hedefleri doğrultusunda bankanın alacağı kararın bu yönde olmayabileceği kurdaki yükseliş baskısını tetikleyebilir.

2021 Yılında 1 Dolar Kaç TL Olacak?

Gelecek yılın dolar fiyatlaması yatırım bankaları, Yeni Ekonomi Programı (YEP) ve Merkez Bankası beklenti anketi ile farklı tarihlerde paylaşıldı. YEP 2021 dolar kuru tahmini 7,68 TL olarak kaydedilirken, mevcut fiyatlamada kur bu seviyenin üzerinde seyrediyor. Merkez Bankası KAsım 2020 beklenti anketine göre 2021 dolar kuru tahmini 8,4099 TL olarak güncellendi. Önemli kuruluşların 2021 yılında dolar kuru ne olur sorusuna verdikleri yanıtlar şu şekilde gerçekleşti:

  • HSBC: 7,70 TL’den 7,10 TL’ye düşürdü.
  • Rabobank: 7,50 TL
  • Citi Group: Yüzde 20 değer kaybı
  • Morgan Stanley: Yüzde 4 değer kaybı

Yorum Yap