1. Anasayfa
  2. Döviz

Dolar Sert Düştü ve 7,40’ın Altına Geriledi

Küresel piyasalarda zayıflama eğiliminde olan dolar, Türk Lirası karşısında son 24 saatte sert değer kaybetti. Geçtiğimiz hafta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Aralık ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısından çıkan 200 baz puanlık faiz artırım kararı sonrasında sert düşen dolar/TL kuru, yeni haftada da düşmeye devam etti. Bununla birlikte dolar/TL 7,40 seviyesinin altına kadar geriledi.

Dolar Sert Düştü ve 7,40’ın Altına Geriledi

ABD mali teşvik paketinin gündeme gelmesi ile birlikte küresel piyasalarda zayıflama eğiliminde olan dolar, Donald Trump’ın paketin ilk aşaması olan “doğrudan ekonomik yardım” yasasını imzalayınca daha hızlı değer kaybetmeye başladı. Trump’ın imzası öncesinde yurtiçi piyasalarda ise Merkez Bankası’nın aldığı faiz artırım kararı, dolar/TL değerindeki düşüşe ivme kazandırdı. Geçtiğimiz haftadan bu yana düşüş eğiliminde olan dolar kuru için gözler 7,40 TL seviyesindeki direnç bölgesine çevrilmişti. Ardından yeni işlem seansının başlaması ile birlikte dolar sert düşerek bu seviyenin altına geriledi. Gün içinde 7,31 TL seviyesine kadar çekilen dolar kuru, böylece son 4 ayın en düşük seviyesine de ulaşmış oldu. Yaşanan sert düşüşler sonrasında yatırımcılar, uzman yorumlarını değerlendirmeye aldı.

Paksoy’a Göre 7,50 TL Seviyesi Kritik

Merkez Bankası geçtiğimiz hafta PPK toplantısında, tüm fonlamanın temel politika aracı olan bir haftalık repo faiz oranı üzerinden yapılmasına karar verdi ve toplantıdan 200 baz puanlık faiz artırım kararı çıktı. Bununla birlikte politika faizi, %15 seviyesinden %17 seviyesine yükseldi. Bu gelişme sonrasında ise dolar/TL’de devam eden hafif düşüşler, yerini sert değer kayıplarına bıraktı. Yeni haftanın başlaması ile birlikte düşüşüne devam eden dolar, hafta ortasında güne yine sert düşüşle başladı. Öte yandan küresel piyasalarda da dolar değer kaybetme eğilimini sürdürüyor. AA Finans Analisti Cüneyt Paksoy, Merkez Bankası’nın aldığı kararlar sonrasında, sürecin proaktif bir biçimde yönetilmesi ile birlikte dolar kurunun daha alt seviyeleri görmesinin şaşırtıcı olmayacağını dile getirdi.

Dolar Son 200 Günlük Ortalamasına Yaklaştı

Dolar kurunda yaşanan sert düşüşle birlikte, Türk Lirası 6 Kasım’dan bu yana dolar karşısında %15 değer kazanmış oldu. Gelişmekte olan ülkelerin para birimleri arasında, bu yükselişle Türk Lirası birinci sırada bulunuyor. Bir diğer yandan IKON Menkul analistleri de dolar kuruna ilişkin değerlendirmelerini paylaştı. Analizde, dolar/TL kurunun 200 günlük ortalaması olan 7,28 seviyesine çok yaklaşıldığı belirtildi ve kurun 7,50 seviyesinin altında kalmaya devam etmesi halinde, düşüşlerin devam edebileceği vurgulandı. Ikon Menkul teknik analizine göre, Euro/dolar paritesi de son zamanların en yüksek seviyesine yani 1,2294’e ulaştı ve analistler, gün içinde Euro/dolar için takip edilecek seviyeyi 1,2265 olarak belirledi.

Güncel Döviz Kurları

Yeni günde yaşanan sert düşüşler sonrasında güncel döviz kurları şöyle:

  • ABD Doları alış 7,3310 TL – satış 7,3359 TL
  • Euro alış 8,9715 TL – satış 8,9891 TL
  • İngiliz Sterlini alış 9,9239 TL – satış 9,9523 TL

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir