1. Ana Sayfa
  2. Döviz

Dolar TL Kuru Adına HSBC’den Olumlu Rapor

Yeni yıla sert düşüşler ile başlayan dolar/TL kurunda düşüş eğilimi devam ediyor. Yeni güne yatay seyirde giriş yapan dolar/TL kuruna paralel olarak küresel piyasalarda dolar zayıflamayı sürdürüyor. Bu gelişmelere bağlı olarak, gelişmekte olan ülkelerin para birimleri arasında Türk Lirası adına HSBC’den olumlu bir rapor geldi. Dolar kurunun ne zamana kadar değer kaybedeceği merak edilirken, yatırımcılar da yönünü uzmanlardan gelen yorumlara çevirdi.

Dolar TL Kuru Adına HSBC’den Olumlu Rapor

Küresel piyasalarda dolar, ABD kanadından gelen açıklamalar ve yaşanan gelişmelere bağlı olarak bir süredir zayıflama eğilimindeydi. Bu kapsamda dolar, değer kaybetmeye devam etti ve yeni yıla da düşüş eğiliminde girdi. Küresel piyasalara paralel olarak yurtiçinde de dolar/TL kuru adına ekonomi yönetimleri tarafından atılan adımlar sonucunda düşüşler başladı. Bu düşüşler yeni yılın ilk haftasında seyrini bozmadan devam ediyor. Yılın ilk işlem haftasının üçüncü işlem gününde de dolar kuru 7,40 TL barajının altında hareketlerine devam ediyor. Hem küresel piyasalarda hem de yurtiçi piyasalarında doların değer kayıplarını sürdürmesi sonrasında dünya bankacılık devlerinden biri olan HSBC, gelişmekte olan ülke kurlarına ilişkin hazırladığı raporda Türk Lirası’na ilişkin değerlendirmelerde de bulundu. Bunun yanı sıra ekonomist Rıdvan Baştürk de sosyal medyada dolar/TL adına yorum ve analizlerini paylaştı. Yatırımcılar uzmanlardan gelen yorum ve tahminleri değerlendirmeye almaya devam ediyor.

HSBC Yılsonu Dolar/TL Öngörüsünü 7,10 Olarak Paylaştı

Bankacılık devi HSBC, hazırladığı raporda, Türk Lirası’na da yer verdi. Banka dolar kuru için yılsonu tahminini ve kısa pozisyon hedeflerini açıkladı. 4 Ocak tarihinde hem Aralık ayına ilişkin hem de yıllık bazda enflasyon oranlarının açıklanması sonrasında, bankaların Türk Lirası değerlendirmeleri de güncellendi. Bu güncelleme ile birlikte HSCB, yatırımcılara Türk Lirası karşısında dolar satılmasını tavsiye etti. Bankanın yayınladığı raporda TL için açılan kısa pozisyonda öngörülen kur fiyatının 7,10 TL olduğu dikkat çekti. Öte yandan HSBC yılsonu dolar/TL kuru için de 7,10 seviyesini öngördüğünü paylaştı. Bir diğer yandan atılan normalleşme adımlarının devam etmesi durumunda ise HSBC, dolar/TL kurunun 6,50 seviyesine kadar çekilebileceği öngörüsünde bulundu.

Banka Yabancı Yatırımcıların TL Varlıklarına Yöneldiğini Belirtti

HSBC, yılsonu dolar/TL öngörüsünü 7,10 olarak paylaşmasının yanı sıra, zarar – kes seviyesini de kısa pozisyonda 7,53 TL olarak belirledi. Ayrıca banka, ters dolarizasyonun yükselebileceğini ve yatırımcıların TL cinsi varlık yönelimlerinin artabileceğini ve bu alanda ilginin büyüdüğünü ifade etti. Banka bu öngörülerinde ise risk iştahının bulunduğu ortamda yabancı yatırımcıların aldığı pozisyonları dayanak olanak gösterdi. Öte yandan banka, 2021 yılının ilk aylık döneminde enflasyonun da büyüyeceğini öngördü. Ekonomist Rıdvan Baştürk ise bir süre daha dolar/TL kurunda 7,30 – 7,50 bantlarının devam edeceğini iddia etti.

Güncel Döviz Kurları

Yaşanan gelişmeler sonrasında güncel döviz kurları şöyle:

  • ABD Doları alış 7,3607 TL – satış 7,3639 TL
  • Euro alış 9,0776 TL – satış 9,0852 TL
  • İngiliz Sterlini alış 10,0395 TL – satış 10,0505 TL

Yorum Yap