1. Ana Sayfa
  2. Döviz

Dolar – TL Yeni Günde 7.30’un Altına Geriledi

Küresel piyasalarda ABD’de yaşanan seçim gelişmeleri ile birlikte dolar sert şekilde zayıflamaya devam ediyor. Küresel piyasalardaki zayıflamaya bağlı olarak Türk Lirası da yeni günde dolar karşısında sert değer kazanımları yaşadı. Bununla birlikte uzun bir zamanın ardından dolar/TL kuru ilk kez 7,30 seviyelerinin altını gördü. Dolar kuru için küresel piyasalarda yaşanacak olan gelişmeler takip edilecek.

Dolar – TL Yeni Günde 7.30’un Altına Geriledi

Küresel piyasalarda, ABD kanadında yaşanan yoğun gelişmelere bağlı olarak dolar uzun bir süredir zayıflama eğiliminde bulunuyordu. Yeni yılın ilk haftasında dolar, küresel piyasalarda değer kaybetmeye devam etti ve haftanın dördünü işlem gününde bu değer kayıpları daha sert şekilde gerçekleşmeye başladı. ABD’nin Georgia eyaletindeki Senato seçimleri tekrarlandı ve eski ABD Başkanı Donald Trump, kolay kolay pes etmeyeceğini söyledi. Bu söylemler sonrasında seçimlere ilişkin belirsizlikler artarken, Senato’da da gerginlikler yaşandı. Bu gelişmeler ise küresel piyasalarda dolara olan güveni sert şekilde zayıflattı. Küresel piyasalarda ABD seçimleri ile zayıflayan dolar, yurtiçi piyasalarında da Türk Lirası karşısında yeni günde sert değer kayıpları yaşadı. Hafta başından bu yana yurtiçinde dolar/TL zaten düşüş eğilimindeydi ve yeni günde yaşanan gelişmeler ile birlikte dolar/TL geçtiğimiz yılın Ağustos ayından bu yana en düşük seviyelerine ulaşmış oldu. Dolar/TL’deki yeni günde 7,30 seviyesinin altına sarkarak, 7,25 seviyesine kadar çekildi. Dolar kurundaki düşüşe paralel olarak yeni günde Euro/TL de 9,00 seviyesinin altını gördü. Döviz kurlarındaki hareketlilikler için küresel piyasalardaki gelişmeler takip edilecek.

Trump Kaybetti, Beklentiler Doları Zayıflattı

3 Kasım 2020 tarihinde gerçekleştirilen ABD başkanlık seçimlerinin kazananı demokratların adayı Joe Biden olmuştu. Fakat daha sona seçimlerin Georgia eyaletinde tekrar yapılmasına karar verildi. Bu kararın ardından ABD eski başkanı Donald Trump, sert söylemler ile gündeme geldi. Donald Trump başkanlık için mücadele edeceğini ve pes etmeyeceğini dile getirdi. Trump’ın bu çıkışlarının ardından dolar, güven ve değer kaybetti. Öte yandan tekrarlanan seçimlerde, kazanan yine demokratlar oldu ve demokratlar bununla birlikte iki senatör adayını da kazanarak Kongre’de çoğunluk sağladı. Yaşanan gelişmeler ile birlikte, demokrat yönetimin ekonomiyi büyütmek adına borçlanma ve harcama yapacağı yönündeki beklentiler de arttı.

ABD Hazine Tahvil Getirilerinin Dolar Kuruna Etkisi

Georgia eyaletinde tekrarlanan seçimlerin ardından demokratların çoğunluğu ele geçirmesi ile birlikte, ABD Hazine tahvil getirileri de son ayların en sert yükselişini yaşadıktan sonra aşağı yönlü hareketlenmeye başladı. Bu gelişmeler öncesinde, eyalet seçimlerine bağlı olarak artan endişeden dolayı yurtiçinde 7,40 TL seviyelerini gören dolar kuru yeniden yönünü aşağı çevirdi.

Güncel Döviz Kurları

Sonuçlanan seçimlerin ardından yaşanan dalgalanmalar sonrasında güncel döviz kurları şöyle:

  • ABD Doları alış 7,2508 TL – satış 7,2544 TL
  • Euro alış 8,9154 TL – satış 8,9215 TL
  • İngiliz Sterlini alış 9,8762 TL – satış 9,8829 TL

Yorum Yap