1. Anasayfa
  2. Döviz

Dolar/TL Yeni Haftaya Yükselişle Girdi

Geçtiğimiz hafta yaşanan gelişmelerin ardından, özellikle dolar kurunun yeni haftaya nasıl giriş yapacağı merakla bekleniyordu. Döviz kurları, Aralık ayının üçüncü işlem haftasına hafif yükseliş hareketi ile giriş yaptı. Dolar kuru bu hafif yükseliş ile birlikte %0,2 oranında değer kazanırken, dolar endeksi 91 puanın altına gerileyerek, 2,5 yılın en düşük seviyesine ulaştı. Dolar kuru için ekonomi piyasalarındaki haber akışları takip edilecek.

Dolar/TL Yeni Haftaya Yükselişle Girdi

Geçtiğimiz hafta dolar kuru, oldukça hareketli grafikler çizdi. Yaşanan gelişmeler kur üzerinde dalgalanmalara sebep olurken, dolar kurunun yeni haftaya nasıl gireceği merak ediliyordu. Dolar kuru Aralık ayının üçüncü haftasına kısıtlı yükseliş ile giriş yaptı. Özellikle ABD kanadından gelen yaptırım tehditlerinin, hafta sonunda atılan imzalarla kesinlik kazanması sonrası, dolar kurunda yeni hafta sert yükselmeler bekleniyordu ancak beklendiği gibi dolar, sert yükselişle haftaya giriş yapmadı. Bu yükseliş beklentilerinin altında kalan dolar/TL kuru, Aralık ayının üçüncü ve yeni işlem haftasına %0,2 oranında yükseliş ile giriş yaptı. Bu yükselme ile birlikte kur yeni haftayı 7,86 TL seviyesinde açmış oldu. Öte yandan dolar endeksi ise 2,5 yılın en düşük seviyesine geriledi ve 91 puanın altına sarktı.

Dolar, Euro ve Sterlin Karşısında Değer Kaybetti

Dolar/TL kurunun yeni haftayı kısıtlı yükseliş ile açmasına paralel olarak, Euro/USD de yeni haftaya hafif yükseliş ile giriş yaptı. Euro, ABD doları karşısında %0,2 oranında değer kazandı ve Euro/USD paritesi 1,2130 seviyesinin üzerine çıktı. Bir diğer yandan İngiliz Sterlini de ABD doları karşısında artış gösterdi. Fakat sterlindeki bu artış Euro/USD kurundaki kadar sınırlı olmadı ve İngiliz Sterlini ABD doları karşısında son 1 yılın en yüksek artış hamlesini gerçekleştirdi. Bu hamle ile birlikte İngiliz Sterlini ABD doları karşısında %0,7 oranında değer kazandı. Ancak birçok ekonomi piyasaları uzmanı, İngiliz Sterlini’ndeki bu artışın suni bir artış olduğunu düşünüyor. Uzmanlar bu artışın suni olmasını ise ABD mali teşvik paketi ile girilen çıkmaza ve yaşanan anlaşmazlıklara bağlıyor. Bu anlaşmazlıkların çözülmesi halinde, analistler İngiliz Sterlini’nin ABD doları karşısında yeniden değer kaybederek eski seviyelerine gelebileceğini ifade ediyor.

FED Kararları Dolar/TL’yi Nasıl Etkileyecek?

Yurtiçi piyasalarında ise yaşanan gelişmelerin ardından, yoğun haber akışı takviminde başka gelişmeler takip edilecek. Son olarak ABD kanadından gelen yaptırım tehditleri ile geçen hafta ani yükseliş yaşayıp ardından gevşeyen dolar/TL kuru, yeni haftaya hafif yükselişle girdi. Bu hafta içinde, Çarşamba günü yapılacak olan FED toplantısı sonrasında, ABD kanadında uzun vadeli varlık artırımlarına yönelik kararların alınması bekleniyor. Böyle bir kararın açıklanması halinde dolar/TL kurunun nasıl bir yön izleyeceği ise merak ediliyor.

24 Aralık Tarihi İçin Beklentiler Aynı

Bir diğer yandan dolar/TL kuru adına yurtiçi piyasalarında izlenecek olan bir diğer gündem maddesi de 24 Aralık tarihinde yapılacak Para Politikası Kurulu toplantısı olarak öne çıkıyor. Merkez Bankası geçtiğimiz ay, piyasada oluşan beklentileri karşılayarak 475 baz puan faiz artırımına gitmişti ve Aralık ayı PPK toplantısına ilişkin piyasalarda, yine benzer bir faiz artırım kararının çıkması bekleniyor. Bu beklentiler ışığında, dolar/TL kuru sabah saatleri itibariyle 7,86 TL seviyesinde işleme alınıyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir