1. Ana Sayfa
 2. Döviz

Dolar TL

Dolar TL değişimi ne anlam ifade eder? Dolar TL nasıl hareket eder? EkoSayfa olarak hazırladığımız dosyamızda Dolar TL dinamiklerinin daha iyi anlaşılabilmesi için tüm ayrıntıları aydınlatmaya çalıştık.

Dolar TL

Dolar kuru ABD Doları’nın Türk Lirası cinsinden karşılığını ölçen tanımlamadır. 1 ABD Doları’nın kaç TL ettiğini gösteren tanımlama ölçülürken Dolar TL kısaltması kullanılır. Türk yatırımcısının ilgisi yanında ekonominin dinamikleri üzerinde büyük etkisi olan dolar kurunun değeri ülkemizde haftalık veya günlük değil, anlık takip edilir. Canlı dolar kuru verileri her an vatandaşların ücretsiz olarak ulaşabileceği yayınlar üzerinden kamuoyu ile paylaşılır.

Dolar TL Nedir?

Dolar TL sembolü ABD Doları’nın kaç Türk Lirası ettiğini gösteren işaretlemedir. Finans sitelerinde dolar kuru USD TRY kodları ile de takip edilebilir. ABD Doları’nın anlık değerini takip etmek için Türk yatırımcıları, her iki kısaltma ile paylaşımın yapıldığı platformlar üzerinden anlık kur verilerine ulaşabilirler.

Dolar TL Canlı Nereden Takip Edilir?

Dolar kurunun takibi geçmişte olduğu gibi haberlerden, döviz bürolarından ve kuyumcular üstünden halen yapılabilmektedir. İnternetin yaygınlaşması ile birlikte kur takibi yapmak için alternatif çok sayıda canlı dolar TL hizmeti veren platform ortaya çıkmıştır.

Yatırımcılar ve vatandaşlar, günlükten dakikalığa kadar her periyotta kur takibini online platformlar üzerinden yapabilmektedir. Öte yandan online ortama taşınan haber siteleri de dolar kuru son dakika verilerini canlı olarak web siteleri üzerinden yayımlayarak ilgilenen herkesi bilgilendirmektedirler.

100 Dolar Ne Kadar Eder?

100 doların TL karşılığı anlık olarak değişir. Arz – talep piyasasında meydana gelen anlık değişimler her saniye 100 ABD Doları’nın Türk Lirası karşılığı değerini değiştirmektedir. Ekim 2020 döneminde 100 dolar yaklaşık 780 – 790 TL aralığında fiyatlanmıştır. Yıllara göre ortalama dolar kuru verileri incelendiğinde ise son 20 yılda dolar TL değişimi şu şekilde gözlenebilir:

 • 2000: 1 Dolar 627.585,11 TL
 • 2001: 1 Dolar 1.234.424,18 TL
 • 2002: 1 Dolar 1.513.697,72 TL
 • 2003: 1 Dolar 1.498.830,73 TL
 • 2004: 1 Dolar 1.428.781,71 TL
 • 2005: 1 Dolar 1,35 TL
 • 2006: 1 Dolar 1,44 TL
 • 2007: 1 Dolar 1,31 TL
 • 2008: 1 Dolar 1,30 TL
 • 2009: 1 Dolar 1,55 TL
 • 2010: 1 Dolar 1,51 TL
 • 2011: 1 Dolar 1,68 TL
 • 2012: 1 Dolar 1,80 TL
 • 2013: 1 Dolar 1.91 TL
 • 2014: 1 Dolar 2,19 TL
 • 2015: 1 Dolar 2,73 TL
 • 2016: 1 Dolar 3,03 TL
 • 2017: 1 Dolar 3,66 TL
 • 2018: 1 Dolar 4,82 TL
 • 2019: 1 Dolar 6,76 TL

Dolar TL Alış ve Satış Fiyatı Neden Farklıdır?

Dolar alış ve satış fiyatı belirlemesi, satın alınacak platforma göre farklılık gösterir. Türk Lirası cinsinden birikiminizle dolar almak istediğinizde kullanacağınız kur değeri dolar satış fiyatıdır. Elinizdeki doları bozdurmak için dolar alış fiyatı üzerinden hesaplama yapılır.

Dolar TL’de alış ve satış fiyat farkı, makas aralığı olarak isimlendirilir. Fiziki yapılacak dolar alım ve satım işlemlerinde makas aralığı yüksektir. Vergi, kurum karı, vb. giderler bu aralıktan temin edilir. Makas aralığının yüksek olması, volatiliteden kazanç elde etmek isteyen yatırımcıların önünde en büyük engeldir. Bu tip yatırımcılar fiziki olarak dolar alıp satmak yerine, bankaları veya Forex hizmeti veren platformları tercih ederler.

Bankaların Dolar TL Canlı Kuru Nedir?

Bankalarda canlı dolar kuru meydana gelen değişimleri anlık yansıtır. Dolar alış ve satış fiyatının farklı seyrettiği ve her bankada makas farkının değişebildiği bilinmektedir. Ayrıca birbirlerine yakın olsa da her bankada anlık dolar fiyatları farklı seyredebilmektedir.

Dolar TL Yorum ve Tahminleri Takip Edilmeli Mi?

Dolar yorum ve analizleri farklı platformlar üzerinden yayımlanmakta ve toplumun her kesimi tarafından ilgi ile takip edilmektedir. TV’lerde yayımlanan ekonomi programlarında, gazetelerde, radyolarda, köşe yazılarında ve ekonomistlerin sosyal medya hesaplarında dolar grafik ve yorum ayrıntılarına günün her saati ulaşılabilmektedir.

Dolar kurunun Türk ekonomisi üzerindeki etkisi üreticiden tüketiciye kadar ekonomi ekosisteminin her ferdince bilinmektedir. Enflasyon ve faiz politikalarında etkisi sebebi ile dolar kurunda yaşanan değişimler kadar geleceğe yönelik beklentiler ve genel görünümün yorumlanması merakla takip edilmektedir.

Dolar yorumlarına göre pozisyon alan yatırımcı sayısı da azımsanmayacak sayıdadır. Yapılan yorumlardan etkilenerek dolar bozduran veya yeni pozisyon açan vatandaşlar, en tutarlı yorumu hangi analist ve ekonomistin yaptığını araştırma konusunda gün içi hatırı sayılır mesai harcarlar. Gösterilen bu ilgi spekülatif amaçlarla kullanılarak yatırımcıların zarar edecekleri pozisyon açma ve kapama işlemlerine yol açabilmektedir.

Dolar hakkında yapılan yorumlar takip edilirken hedefte bilgi edinmek ve analiz becerisi kazanmak olmalıdır. Pozisyon almak için tek başına yorumlara ve tüyolara göre hareket ederek para kazanmayı beklemek, kumarın farklı bir türüdür. İşinin ehli ekonomistler dikkatle takip edildiğinde dolar kuru için kısa vadede yorum yapmaktan kaçındıkları ve genel görünümü özetlemeye çalıştıkları fark edilecektir.

Kısa vadede dolar grafik verileri ile yapılan teknik analiz çalışmaları bazı analistlerce yapılarak farklı mecralarda paylaşılmaktadır. Kısa vadede başarılı olabilen bu yöntemde yüzde 100 başarı oranı bulunmadığı gibi oldukça profesyonel ve eğitimli kişilerce ilgili teknik analiz çalışmalarının yapılması gereklidir.

Dolar yorumları elbette takip edilmeli, farklı görüşlerin nedenleri ile birlikte okunarak anlamaya çalışılmalıdır. Duygusal yatırım kararları almaktan uzaklaştırabilecek bu tercih, ufkunuzu açabileceği gibi analizlerinizde ihmal ettiğiniz hususları da fark etmenizi sağlar. Kaçınmanız gereken ise sadece dolar yorumlarına bağlı kalarak yatırım kararları almaktır. Kendi analizini yapmaya çalışmalı ve dolar kurunu etkileyen gelişmeleri yakından takip etmelisiniz.

Dolar TL Nelerden Etkilenir?

Dolar TL’yi etkileyen gelişmeler yurtiçi ve yurtdışı kaynaklı çok sayıda değişkeni içerir. Yurtdışı kaynaklı değişimlerin ölçüldüğü cephe dolar endeksidir. Dolar endeksi DXY kısaltması ile takip edilir. Dolara karşı ölçüt olarak 6 farklı döviz türünün oluşturulduğu sepet karşılaştırılır. DXY değer artışı yakaladığında dolar güçlenirken, DXY değer kaybettiğinde dolar zayıflamaktadır.

Türk Lirası’na karşı doların değer kazandığı dönemlerde, tüm döviz türlerinin hareketlerinin incelenmesi gereklidir. Başta gelişmekte olan ülke para birimleri olmak üzere gelişmiş ülke para birimlerine karşı da dolar değer kazanıyorsa, kurdaki artışın sebebi dolar kaynaklıdır. Bunda temel sebep olarak güçlü gelen ABD verileri, FED faiz artırımı sinyalleri ve sıkılaşma sinyalleri gösterilebilir.

Benzer şekilde DXY değişmiyorken dolar kuru artıyorsa, sebebi Türk Lirası’nın değer kaybediyor olması olarak anlaşılabilir. Türk Lirası’nın farklı para birimlerine karşı değer değişimi kontrol edilerek gerçekleşen olayın ne olduğunun tanısı konabilir. TL değer kaybetmesi altında ise basit olarak şu nedenler yer alır:

 • Enflasyonda yükseliş beklentisi veya mevcut enflasyon verilerinin yüksek çıkması,
 • Beklenti dışı TCMB’den gelen faiz indirimi kararı,
 • Beklentilerin faiz artırımı yönünde olmasına karşın TCMB faizini değiştirmemesi veya beklenti altında artırması,
 • Siyasi, jeopolitik ve ekonomik riskler,
 • Türk ekonomisinden sıcak para çıkışı,
 • TCMB rezervlerinin güvenlik seviyesinin altında seyretmesi,
 • Dolarizasyonun artması,
 • Mevduat – enflasyon kanadında negatif getiri,
 • Yatırımcı nezdinde güven ortamının oluşmaması,
 • Cari açık ve bütçe açığı gibi kalemlerin yüksek çıkması,
 • Kısa vadeli (1 yıldan az sürede geri ödenecek) dış borç stokunda artış.

FED Kararları Dolar TL İçin Neden Önemlidir?

FED kararlarının dolar kuruna etkisi global düzeydedir. Rezerv para statüsünde bulunan dolar kurunda Amerikan Merkez Bankası (FED) politikaları Türkiye’yi olduğu kadar tüm dünyayı etkiler. FED sıkılaşma ve faiz politikaları yatırımcıların risk iştahlarını etkileyerek gelişmekte olan ülkelere giriş yapan sıcak para yönünü değiştirebilir.

FED faiz indirimleri ve genişleyici mali politikaları uygulamasının anlamı, dünyada doların bollaştığı anlamına gelir. Dolar emisyonunda artış kısaca dolar basmak olarak özetlenebilir. Dolaşımda artan doların değeri düşer ve Dolar TL cephesinde gevşeme gerçekleşir.

Aksi yönde uygulanan FED politikaları sonucu dolaşımdaki para azalır ve dolar kuru yükseliş baskısı altında kalır. FED faiz artırımı kararı ile piyasadan para çekmeyi hedeflerken, artan faizler ile yatırımcılar gelişmekte olan ülkelerden portföylerini çıkartarak daha güvenilir olan ABD tahvillerine yönelir. ABD tahvillerinin düşük riski yanında yüksek faiz getirisi sunması, muhafazakar yatırımcılarla birlikte risk iştahı yüksek yatırımcıları da cezbederek doları ana vatanına taşır.

FED maliye politikalarını ise TCMB ile benzer şekilde şekillendirir. Hedeflenen enflasyonun gerçekleşme ihtimaline göre faiz indirimi veya artırımı kararları alınır. Hedeflenen enflasyonun altında gelen gerçekleşme rakamları, faiz artırımı sinyali olarak algılanır. FED kanadından gelecek güvercin açıklamalarla desteklendiğinde tüm dünyada dolar kuru gevşer. Enflasyon hedefinin gerçekleşmesi halinde ise şahin politikaya dönen FED, kademeli olarak faiz artırır. Faizlerin artışı ile birlikte dolar, tüm dünyada kademeli olarak değer kazanır ve etkileri yurtiçine de yansır.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Dolara Müdahale Edebilir Mi?

TCMB’nin dolara müdahalesi üç farklı şekilde gerçekleşir. Merkez Bankası’nın artan dolar kuruna karşı en etkili silahı faiz artırmaktır. Faiz artırımı ile ekonomideki mevcut riskler yabancı yatırımcı nezdinde tolere edilebilir düzeye geldiğinde dolar gevşer ve dolar satan yabancılar Türk tahvillerine, DİBS’lerine ve hisse senetlerine para girişi gerçekleştirir.

Merkez Bankası’nın dolar kuruna müdahale etme yöntemlerinden bir diğeri ise dolar satmaktır. Piyasadan TL çekerek rezervlerinde bulunan dolarları kullanan TCMB, güçlü rezervlere sahip olduğu dönemlerde kur ataklarının önüne geçmekte başarılı olabilir. Kalıcı bir çözüm sunmayan ve etkisi kısa süren bu müdahalenin ardından ise benzer şekilde faiz artırımı kararları gelmektedir.

Son olarak gelişen finans piyasalarının sunduğu vadeli işlemler aracılığı ile Merkez, dolara müdahalede bulunabilir. Doların düşeceği anlamına gelen “Short” pozisyon açan Merkez Bankası, bu şekilde kuru stabil tutmaya çalışabilir. En temelinde Merkez Bankası’nın güçlü rezervlere sahip olmadığı ve ekonomik ortamın güven vermediği dönemlerde Merkez Bankası’nın müdahaleleri geçici çözüm sunmaktan öteye geçememe riski ile karşı karşıya kalır.

Dolar Kuru Tahminleri Nerede Yayınlanır?

Dolar kuru tahminleri ekonomistler, Merkez Bankası Beklenti Anketi ve uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarınca aylık veya çeyreklik periyotlarda açıklanmaktadır. Merkez Bankası doğrudan dolar tahmininde bulunmazken, düzenlenen aylık beklenti anketi ile katılımcıların tahminlerinin medyan ortalaması, Merkez Bankası yılsonu ve gelecek yıllar dolar kuru tahminleri olarak yayımlanır.

Fitch ve Moody’s gibi uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları, Türk ekonomisini değerlendirmek için yayımladıkları raporlarda; mevcut ekonomik görünüme bağlı olarak dolar tahminlerinde bulunabilmektedirler. Yılsonu dolar kuru tahminlerine ek olarak Fitch ve Moody’s, devam eden iki yıl için dolar TL beklentilerini küresel yatırımcılar ile paylaşır.

Ekonomi yönetimi de dönemsel olarak açıkladığı ekonomi programları ile dolar kuru, enflasyon ve GSYH büyüme tahminlerini kamuoyu ile paylaşır. Yeni Ekonomi Programı (YEP) kapsamında yılsonu ve gelecek iki yıllık süreçte Türk ekonomisinin ne kadar büyüyeceği, enflasyonun yüzde kaç olacağı ve dolar kurunun kaç TL olacağı gibi hedeflerini paylaşarak açıkladığı programı uygulamaya sokar.

Son olarak ekonomistler ise katıldıkları anketler ile dolar tahminlerini kamuoyu ile paylaşır. Merkez Bankası beklenti anketi yanında Foreks ve çeşitli finans kuruluşlarınca düzenlenen anketlerde, yılsonu ve gelecek yıllara ait dolar kuru tahminlerine ulaşılabilmektedir.

Dolar TL Grafik Verileri Ne Anlama Gelir?

Dolar grafikleri seçilen periyotlarda Türk Lirası’na karşı ABD Doları’nın değerini ölçmek amacı ile kullanılır. Çeşitli online grafik sağlayıcılar üzerinden dolar grafiklerine “USDTRY” veya “DolarTL” kısaltmaları ile ulaşılabilir.

Grafikler yıllık, aylık, haftalık, günlük ve alt periyotlarda görüntülenebilir. Anlık dolar değişimleri grafikler üzerinden canlı takip edilebilirken, geriye dönük fiyatlamalar seçilen periyotlarda takip edilerek istatistiki çalışmalarda kullanılır.

Dolar grafikleri üzerinden elde edilen istatistiklerle geliştirilen teknik analiz kuralları, trader olarak adlandırılan ve yakaladığı kısa dönemli trendler ile kazanç elde etmeyi hedefleyen yatırımcıların kullandıkları bir dizi grafik çalışmasında kullanılır. Mevcut trendin belirlenmesi için trend çizgileri ve indikatör adı verilen göstergeler kullanılırken; Fibonacci sayılarının kullanılarak elde edilen fiyat ortalamaları grafik analizlerinde yol gösterici olarak kullanılır.

Dolar grafikleri kullanılarak yapılan teknik analiz çalışmalarında kısa vadeli pozisyonlar için 4 saatlik ve daha düşük periyotlar tercih edilir. Günlük periyotta grafikler orta vadeli yatırımda yol gösterici olurken, haftalık ve daha uzun periyotlar uzun vadeli dolar yatırımcılarının tercih ettiği grafik periyotlarıdır.

Vatandaşın Dolar Yorumları ve Beklentileri Hangi Yönde?

Vatandaşın dolar TL yorum ve beklentisi en iyi yastık altı yatırımda anlaşılır. TCMB tarafından Perşembe günleri yayımlanan “Haftalık Para ve Banka İstatistikleri” üzerinden takip edilebilen döviz mevduat hesapları, dolarizasyon ve vatandaşın dolar beklentileri hakkında fikir sahibi olmak isteyen yatırımcılar tarafından takip edilebilir.

Ülkemizde “Kefen Parası” olarak adlandırılan ve vefat giderlerinin karşılanması amacı ile yapılan tasarruflar altın veya dolar cinsinden tutulur. Mevduat yatırımının İslami kurallar gereği benimsenmediği ülkemizde vatandaşlar, birikimlerini korumak için güvenli yatırım aracı olarak gördükleri dolar ve altını tercih eder. Verilen borçlarda bile paranın maliyetinin karşılanabilmesi için dolar veya altın olarak borç verme işlemi ülkemizde yaygındır.

Ülkemiz yatırımcı profilinin davranışları ve para alışveriş alışkanlıklarına göz atıldığında, vatandaşın dolar yorumları ve tahminleri için yukarı yönlü şeklinde yapılacak özet yanlış sayılmaz. Her ne kadar yabancı para seçeneklerinin pasif gelir sunmaması sebebi ile yatırım enstrümanı olarak değerlendirilmesi yanlış olsa da ülkemizde enflasyondan korunmak için bir numaralı tercih dolardan yana kullanılır.

Dolar TL Ne Olur, Yükselir Mi Düşer Mi?

Dolar kurunun yön tayini hakkında paylaştığımız bilgilerin ardından dosyamızı, muhtemel dolar TL yönü hakkında yapılacak analizlerin ne şekilde olması gerektiğini gösteren açıklamalar ile sonlandırıyoruz. Dolar ne olur sorusuna yanıt verilebilmesi için ilk olarak kısa vadede kur tahmini yapılmasının her zaman tutarlı olmayacağı hatırlatmasını yaparak, analizlerin yöntemi hakkında vereceğimiz bilgilere geçelim.

Türk ekonomisi bilindiği üzere cari açıkla büyüme modelini kullanır. Büyümenin ön planda tutulduğu Türk ekonomisinde verilen cari açıklar, dış finansmana erişimin zorlaştığı dönemlerde artan dolar kuru ve kur etkisi ile yüksek enflasyon ile sonuçlanır. Cari açık konusunda yapılan iyileştirmeler ihracatın ithalatı karşılama oranını yükseltse de ihracat yapılabilmesi için de ithalata ihtiyaç duyulması, arzu edilen hızda cari açık sorununun çözülmesini önler.

Her ne kadar yüksek dolar kuru ihracat için olumlu gerçekleşse de ithal girdinin yüksek olduğu ekonomimizde, dolar kuruna bağlı olarak artan maliyetler enflasyonu tetikler. Yüksek enflasyonla sıkça karşılaşan ekonomimiz sonucu dolar yatırımı ülkemizde hedge amacı ile üreticiden tüketiciye kadar sıkça tercih edilir.

Dolar yükselir mi düşer mi sorusu için yatırımcılar, enflasyonu takip etmelidir. ABD enflasyonunun bizden düşük olması sonucu doların enflasyon oranında değer kazanması her yıl için beklenebilir. Sıcak para girişi ve artan turizm gelirleri etkisi ile bu etki sübvanse edilebilirken, iki değişkende yaşanan bozulmalar kurda hızlı artışa yol açabilir. Dolar TL gidişatını tahmin etmek isteyen yatırımcılar, FED kararları ile birlikte enflasyon ve TCMB politikalarını takip ederek doların seyri hakkında fikir yürütebilirler.

Yorum Yap