1. Anasayfa
  2. Döviz

Dolar Tüm Piyasalarda Değer Kaybetmeye Devam Ediyor

Küresel piyasalarda dolar düşüş eğiliminde seyretmeye devam ettiği gibi yurtiçi piyasalarda da kritik eşiklere kadar geriledi. Yurtiçi piyasalarında dolar/TL kuru dün 7,01 seviyesinin de altını test ettikten sonra, haftanın son işlem gününe 7,03 seviyesine giriş yaptı. Dolar/TL kurundaki bu gerilemelerde, Merkez Bankası’nın verdiği “sıkı duruş” mesajları etkili oldu. Kurda yaşanan düşüşler ile birlikte, Türkiye’nin risk pirimi de 292 puan seviyesine geriledi.

Dolar Tüm Piyasalarda Değer Kaybetmeye Devam Ediyor

Küresel ekonomi piyasalarında, dolar haftalık performans olarak son iki ayın en kötü performansını ortaya koydu. 8 haftalık süreçte dolar, küresel piyasalarda dip noktalarını gördü. Dolardaki zayıflama eğiliminin sebepleri arasında özellikle Covid-19 salgını, ABD kanadında uygulamaya konulması planlanan 1,9 trilyon dolarlık mali teşvik paketi açıklamaları bulunuyor. Birçok etken ile birlikte güç kaybeden dolar, yurtiçi piyasalarda da Türk Lirası karşısında değer kaybetme eğilimini koruyor. Dolar/TL kuru, dünkü seanslarında 7,01 seviyesinin de altını test ederek kritik eşiklere kadar gerilemişti. Haftanın son işlem gününde dolar/TL kuru, seansları 7,03 seviyesine açtı. Bununla birlikte, ikinci işlem haftasının son gününde, Türkiye’nin risk primi 292 puan seviyesine kadar gerilerken, iki yıllık gösterge tahvil faizi de %14,77 seviyesine geldi. Küresel ekonomi piyasalarında zayıflayan doların, Türk Lirası karşısındaki değer kayıplarında, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) verdiği “para politikasında sıkı duruş” mesajları etkili oldu.

Euro Dolar Karşısındaki Değer Kazançlarını Tatil İle Sınırladı

Doların küresel piyasalarda güç kaybetmesi devam ederken, Asya piyasaları tatil sürecine girdi. Çin yeni yılından dolayı piyasaların durmasıyla birlikte piyasaya katılım ve işlem hacimlerinde sınırlanma yaşandı. Asya piyasalarının tatili ile birlikte Euro/dolar paritesi 1,2130 seviyelerinde kaldı. Analistlere göre paritede 1.2060 bölgesi güçlü bir destek noktası konumunda bulunuyor. Öte yandan analistlere göre parite için yukarı bölgede en önemli direnç noktaları sırasıyla 1,2130, 1,2180 ve 1,2250 olarak öne çıkıyor.

Ters Dolarizasyon Başladı Mı?

Yurtiçi piyasalarında ise vatandaşların döviz yatırımlarından dönmeye başladığı görülüyor. Türk Lirası’nın değer kazançları vatandaşların döviz mevduatlarına da etki etti ve söz konusu döviz mevduat hesaplarında 2,1 milyar dolarlık bir gerileme yaşandı. Bununla birlikte vatandaşların döviz mevduat hesapları 205,5 milyar dolara kadar çekildi. Bu düşüşler ile birlikte, piyasalarda ters dolarizasyon etkilerinin başarılı şekilde sonuç vermeye başladığı düşüncesi gündeme geliyor ancak analistlere göre henüz bunun için erken. Zira dolar, aynı haftada Euro karşısında %1 ve TL karşısında %3,1 oranında değer kaybetti ve altın ile Euro hesaplarında da aynı oranda düşüş yaşandı.

Güncel Döviz Kurları

Yaşanan gelişmeler sonrasında, haftanın son işlem gününde güncel döviz kurları şöyle:

  • ABD Doları alış 7,0231 TL – satış 7,0267 TL
  • Euro alış 8,4973 TL – satış 8,5029 TL
  • İngiliz Sterlini alış 9,6793 TL – satış 9,6865 TL

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir