1. Anasayfa
  2. Döviz

Dolar Yeni Güne TL Karşısında Değer Kaybı İle Başladı

Covid-19 virüsünün mutasyon geçirmesi haberi ile birlikte küresel piyasalarda yatırım varlıkları karşısında endişeler arttı ve yatırımcılar yönünü güvenli liman olarak değerlendirdikleri, riskten uzak altına çevirdi. Bununla birlikte artan altın fiyatları karşısında dolar kurunda ise küresel çapta zayıflamalar başladı. Yurtiçi piyasalarında da bu düşüş hareketi desteklendi ve Türk Lirası dolar karşısında değer kazandı.

Dolar Yeni Güne TL Karşısında Değer Kaybı İle Başladı

Küresel piyasalarda yaşanan gelişmeler dolar üzerindeki etkisini devam ettiriyor. Küresel piyasalarda birçok analist ve uzman, dolar yatırımcıları için 2021 yılını bekleyeceğini ve doların Aralık ayını büyük ihtimalle yatay seyirde tamamlayacağını öngörmüştü. Aralık ayının ortalarına kadar bu öngörü doğru çıktı ancak ay ortasından itibaren yaşanan gelişmelere bağlı olarak dolar, küresel anlamda değer kaybetmeye başladı. Küresel piyasalarda yatay seyrini kaybederek yönünü aşağıya çeviren dolar, yurtiçi piyasalarda da değer kaybını sürdürdü. Bununla birlikte Türk Lirası dolar karşısında değer kazanımlarına başladı ve dolar kuru, kritik olarak gösterilen 7,70 TL seviyesinin altına geriledi. Bu gerilemede ise en önemli iki faktör etkili oldu. ABD mali teşvik paketi görüşmelerinde anlaşma sağlanması sonucu, paketin henüz görev teslimi yapmamış olan Donald Trump’a imza için gönderilmesi ve ardından yıl boyunca küresel piyasalarda endişeye sebep olan ve ardından Kasım ayında gelen aşı haberleri ile etkisini kaybeden Covid-19 virüs faktörü, mutasyon haber ile birlikte yeniden endişeleri artırdı. Bu endişelerle birlikte yatırımcılar da yönünü dolardan, güvenli limanlara çevirdi.

Düşüş Faktörleri: Teşvik Paketi, Virüs Mutasyonu, Faiz Beklentisi

Küresel piyasalarda Donald Trump’ın mali teşvik paketini imzalayacak olması haberini, yurtiçi piyasalarda 24 Aralık Perşembe günü yapılacak olan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına dair oluşan faiz artırım beklentisi takip etti. Geçtiğimiz ay 19 Kasım tarihinde yapılan PPK toplantısı öncesinde de benzer bir beklenti oluşmuş ve dolarda düşüş trendi başlamıştı. Şimdi ise Aralık ayının son işlem haftasında da benzer bir beklenti oluştu ve dolar kuru beklentilere bağlı olarak gevşemeler gösterdi. Öte yandan virüsün mutasyona uğraması da dolar kurundaki gevşemeleri hızlandırdı. Bununla birlikte dünkü kapanışını 7,73 TL seviyesinde yapan dolar/TL kuru, yeni güne 7,66 TL seviyesinden giriş yaptı.

Bankacılara Göre Petrol Fiyatlarındaki Düşüş de Etkili Oldu

Dolar kurunda yaşanan düşüş, Türk Lirası için “gelişmekte olan ülkelerin para birimleri arasında en az değer kaybı yaşayan para birimi” olarak kaydedildi. Yani bu gevşemeler ile birlikte, küresel piyasalarda Türk Lirası, son 24 saatte dolar karşısında en ok değerlenen para birimi oldu. Ayrıca bankacılar, Türk Lirası’ndaki bu değer kazancını, faiz artırım kararı haricinde, petrol fiyatlarında yaşanan sert düşüşe de bağladı. Gün içinde petrol fiyatları %5 oranında değer kaybetmiş ve petrol dün günü %3 değer kaybı ile kapatmıştı.

Güncel Döviz Fiyatları

Küresel piyasalarda yaşanan gelişmelere bağlı olarak dalgalanan grafikler sonrasında güncel döviz fiyatları şöyle:

  • ABD Doları alış 7,6382 TL – satış 7,6419 TL
  • Euro alış 9,3306 TL – satış 9,3428 TL
  • İngiliz Sterlini alış 10,2715 TL – satış 10,2818 TL

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir