1. Ana Sayfa
  2. Döviz

Dolar Yeni Haftada Düşüş Eğilimini Koruyor

Yurtiçi piyasalarda, ekonomi yönetimleri tarafından atılan adımlar ile birlikte yönünü aşağıya çeviren dolar/TL kuru için, bu hafta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanması beklenen enflasyon raporlarının etkili olması bekleniyor. Düşüş eğiliminde bulunan dolar kuru için bu raporda verilecek olan mesajların etkili olması beklenirken, ABD bankacılık devi Goldman Sachs, önümüzdeki 3 aylık süreç için TL beklentisini açıkladı. Goldman Sachs’ın dolar/TL beklentisinde düşüş yaşanmış olması ise dikkat çekti.

Dolar Yeni Haftada Düşüş Eğilimini Koruyor

Küresel piyasalarda uzun bir süredir düşüş eğiliminde olan dolar, yılbaşından sonra da bu eğilimini devam ettirdi ve yılın ikinci işlem haftasında, uzun bir sürenin ardından ilk kez güç kazandı. ABD Başkanlık seçimlerine ilişkin yeniden belirsizliklerin ortaya çıkması ve Senato’da gerginlikler yaşanmasıyla birlikte güç kazanan dolar, önemli para birimleri karşısındaki değer kaybını üçüncü haftada da sürdürdü. Küresel piyasalarda zayıflayan dolar karşısında, yurtiçi piyasalarda Türk Lirası da değer kazandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Ocak ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısından, üçüncü kez üst üste faiz artırım kararı çıkmadı ancak politika faizi sabit tutularak “ekonomide sıkı duruş” mesajları verildi. Verilen bu mesajlar ve ekonomi yönetimleri tarafından dile getirilen söylemler ile birlikte gerileyen dolar/TL kuru için bu hafta Merkez Bankası’nın enflasyon raporu ve bu raporda vereceği mesajlar takip edilecek. Bir diğer yandan zayıflayan dolar karşısında güçlenen Türk Lirası adına beklentilerini açıklayan ABD bankacılık devi Goldman Sachs’ın da kurdaki beklentisini aşağı çekmesi, dikkat çeken gelişmelerden biri oldu.

Goldman Sach 3 Aylık Dolar/TL Beklentisini Düşürdü

Dolar/TL kuru, ikinci haftada yaşanan artışlar ile birlikte yeniden 7,50 seviyelerinin üzerinde hareket etmişti. Bu aşamadan sonra ABD faizlerinin yüksek gelmesiyle birlikte yeniden düşüşe geçen kur, 7,35 TL seviyelerinin altına kadar geriledi ve küresel çapta büyük bir satış baskısıyla karşılaştı. Merkez Bankası kararı sonrası düşüşe geçen dolar/TL kuru, geride bıraktığımız haftada değer kazancını sınırladı ve haftayı 7,40 seviyesinde tamamladı. Dolar/TL kurunda hafif dalgalı ve aşağı yönlü eğilim devam ederken, ABD bankacılık devi Goldman Sachs, önümüzdeki 3 aylık süreçte dolar/TL beklentisini 7,50 seviyesinden 7,00 seviyesine çektiğini bildirdi.

Naci Ağbal 2021 Yılsonu Enflasyon Tahminini %9,4 Olarak Açıklamıştı

Merkez Bankası’nın PPK toplantısındaki politika faizini sabit tutma kararı sonrasında, 28 Ocak tarihinde açıklanacak olan enflasyon raporları takip edilecek. Geçtiğimiz yılı %14,6 seviyesinde tamamlayan enflasyon için Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, 2021 sonu ara hedef tahminini %9,4 olarak bildirmişti. Bu tahmin de açıklanan rapor ile birlikte bu hafta güncellenecek.

Güncel Döviz Kurları

Yaşanan gelişmeler sonrasında, haftanın ilk gününde güncel döviz kurları şöyle:

  • ABD Doları alış 7,3821 TL – satış 7,3859 TL
  • Euro alış 8,9802 TL – satış 8,9854 TL
  • İngiliz Sterlini alış 10,1032 TL – satış 10,1115 TL

Yorum Yap