1. Ana Sayfa
  2. Döviz

Dolar Yeni Haftaya Artışla Başladı

Ekonomi piyasalarında haber akışları dolar kuru üzerindeki etkisini sürdürüyor. Geçtiğimiz hafta ABD ve AB kanadından gelen haberlerin yanı sıra, yurtiçinde Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın para ve kur sunumları sonrası düşüşe geçen dolar kuru, hafta arasında Covid-19 virüsünün mutasyona uğrayıp daha bulaşıcı hale gelmesi sebebi ile yeniden yükselişe geçti.

Dolar Yeni Haftaya Artışla Başladı

2020 yılında yurtiçi piyasalarda, küresel Covid-19 salgınına bağlı olarak yükseliş eğiliminde olan ve özellikle Kasım ayında, ekonomi yönetimindeki değişim adımları ve ekonomide yeni dönem açıklamaları ile düşüşe geçen dolar/TL kuru, İngiltere’den gelen virüs haberleri ile yeniden yükselişe geçti. Geçtiğimiz hafta 7,85 TL seviyesinde seyreden dolar kuru, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Naci Ağbal’ın para ve kur sunumu ile ABD’de görüşülen mali teşvik paketinden anlaşma sinyallerinin gelmesi ile birlikte düşüşe geçmiş ve 7,60 TL seviyelerine inmişti. Hafta arasında İngiltere’den virüsün mutasyona uğradığı haberi ile birlikte, dolar kuru düşüş eğilimini yükselişe bıraktı. İngiltere’de koronavirüsün daha yüksek oranda bulaşıcılığa ulaşması ile birlikte, geliştirilen aşılarla birlikte düşen virüs endişesi, yeniden arttı ve bu durum yeniden dolar kuruna yansıdı. Geçtiğimiz haftayı 7,62 TL seviyesinde kapatan dolar/TL, yeni haftaya 7,68 TL seviyesinden giriş yaptı.

Mutasyon Haberi ile Piyasalarda Endişe Arttı

Mart ayından bu yana Covid-19 salgını ile birlikte, küresel piyasalarda oluşan endişe dolar ve altına talep olarak yansımış ve bu durum da varlıkların fiyatlarına yükseliş olarak yansımıştı. Daha sonra gelen olumlu aşı haberleri ile birlikte azalan virüs endişesi, İngiltere’den gelen mutasyon haberi ile birlikte yeniden artmaya başladı. Haber sonrası, birçok ülke dış uçuşların bir bölümünü durdurduğunu açıkladı. Türkiye’de ise Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yaptığı açıklamada İngiltere, Hollanda, Danimarka ve Güney Afrika uçuşlarının durdurulduğunu açıkladı. Öte yandan Avrupa Birliği, haber üzerine olağanüstü toplanacağını belirtti ve ekonomi piyasalarında bu gelişmelerle birlikte, yeniden kapatılma endişesi başladı. Endişelere bağlı olarak küresel risk iştahı azaldı, borsada satıcılı pozisyonlar başladı, petrol fiyatlarında sert düşüş yaşandı, dolar ve altın fiyatlarına yeninden artış başladı. Bu artış ile birlikte dolar/TL kuru haftayı 7,68 TL seviyesinden açtı.

Mali Teşvik Paketindeki Anlaşma Artışı Durdurmadı

Yaşanan gelişmelere bağlı olarak, geçtiğimiz günlerde FED toplantısı ardından 90 puanın altına gerileyerek en düşük seviyesini gören dolar endeksi de haftaya yükseliş ile başladı. Bu artışla birlikte dolar endeksi de yeniden 90 puanın üzerine çıktı ve haftaya 90,45 puan seviyesinden başladı. Öte yandan ABD kanadında görüşmeleri devam eden mali teşvik paketinde anlaşmaya varıldı. Bununla birlikte, cumhuriyetçi ve demokrat temsilciler 900 milyar dolarlık pakete ortak imzayı attı. Kararı ABD Senatosu cumhuriyetçi çoğunluk lideri Mitch McConnel duyurdu. Ayrıca McConel, daha fazla yardımın da yolda olduğunu belirtti. Bu görüşmelerden olası bir anlaşma kararına bağlı olarak daha da zayıflaması beklenen dolar, virüs haberi ile birlikte değer kaybına geçmedi.

Güncel Döviz Kurları

Küresel piyasalarda yaşanan gelişmeler sonrasında, güncel döviz kurları şöyle:

  • ABD doları alış 7,6658 TL – satış 7,6679 TL
  • Euro alış 9,3392 TL – satış 9,3609 TL
  • İngiliz Sterlini alış 10,2307 TL – satış 10,2611 TL

Yorum Yap