1. Ana Sayfa
  2. Döviz
  3. Dolar Yeni Haftaya Yükselişle Başladı

Dolar Yeni Haftaya Yükselişle Başladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Kasım ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısından çıkan faiz kararının ardından dolar/TL kuru yeni haftaya yükselişle başladı. Haftanın açılış gününün sabah saatlerinde dolar stabil bir bantta ilerledikten sonra öğlen saatlerinde %2 oranında bir artış ile yükselişe geçmiş ve kapanış saatlerine doğru bir artış daha göstererek ilk işlem gününü %3 oranında bir artışla kapatmıştı. Haftanın ikinci işlem gününde doların nasıl bir yön belirleyeceği merak ediliyor.

Dolar Yeni Haftaya Yükselişle Başladı

TCMB’nin yeni başkan Naci Ağbal yönetiminde gerçekleşen ilk para politikası toplantısından 475 baz puanlık faiz artırımına gidilmesinin ardından dolar/TL kuru haftayı 7,6381 TL seviyesinde kapatmıştı. Yeni haftanın ilk işlem gününe yükseliş ile başlayan dolar/TL kurunda yükseliş, yerli yatırımcıların talebinin etkisi ile ilk işlem gününün akşam saatlerinde %3’ü aştı. Dolar/TL kuru %3,08’lik artış sonrası, 7,8678 TL seviyesinden işleme alındı. Aynı dakikalarda Euro/TL kuru ise 9,3620 TL seviyesinden işlem gördü ve kur sepeti 8,6137 seviyesine geldi.

Zımni Volatilite Yüzde 18.50’yi Aştı

Kasım ayının son işlem haftasının ilk işlem gününde dolar hareketlilikler yaşadı. Güne durgun bantta başlayan dolar/TL kuru, önce öğlen saatlerinde bir artış göstermiş ve ardından akşam saatlerinde bir yükseliş daha göstererek gün içinde toplam %3’lük bir artış göstermiş ve günü 7,8678 TL seviyesinde kapatmıştı. Yaşanan artış grafiğinin ardından dolar/TL’de 1 aylık zımni volatilite Merkez Bankası’nın ardından sert bir şekilde düşerek Cuma günü %17,86 seviyesine gerilemişti. İlk işlem gününün ardından oran %18,50 seviyesini aştı.

İbrahim Aksoy Doların Hareketini 2018 Ağustosa Benzetti

HSBC Varlık Yönetimi Baş Ekonomisti İbrahim Aksoy, TCMB kararı sonrası dalgalı hareketlilik gösteren dolar/TL kuru için değerlendirmede bulundu. İbrahim Aksoy, dolar/TL kurunun 2018 yılının Ağustos ayındaki seyrini takip edebileceğini ifade etti. 2018 Ağustos’ta da faiz artırımı kararının ardından ilk olarak yükselen dolar/TL kuru, ilerleyen haftalarda geri çekilme pozisyonlarına geçmişti.

TCMB Swap Faizlerini Artırdı

Merkez Bankası, politika toplantısında piyasa beklentilerine paralel olarak 475 baz puanlık güçlü bir faiz artırım gitmişti. Bu artırımla %10,25 olan faiz oranı %15’e yükselmişti. Öte yandan sadeleştirme adımı atılarak tüm fonlamanın haftalık repo ile yapılacağı açıklandı. Ayrıca TCMB geçtiğimiz haftanın son işlem günü, haftalık swap işlemlerinde kullanılan Türk Lirası faiz oranını %13,25’ten %15’e yükseltti.

Onur Gödek Doların Ortalama Hareketliliklerini Değerlendirdi

Dolar/TL kurunda 1 yıllık işlem aralığı 8,5393 – 5,7001 seviyeleri arasında bulunuyor. 1 aylık hareketli ortalaması 8,0031’de bulunuyor, 50 günlük hareketli ortalaması 7,8816 seviyesinde bulunurken, 100 günlük hareketli ortalaması 7,5144 seviyesinde bulunuyor. Dolar/TL kurunun hareketli ortalamalarına dair değerlendirmede bulunan Deniz Yatırım stratejisti Orkun Gödek, paylaştığı e-posta notunda; “En büyük soru işareti yerlilerin lira pozisyonlarını artırmaya başlayıp başlamayacağı. Bu trend aynı zamanda dolar/TL’nin 7,53 seviyesinin altına inip inmeyeceğinin de yanıtını verecek.” ifadelerine yer verdi.

Yorum Yap

Yorum Yap