1. Ana Sayfa
  2. Döviz

Dolar Yeni İşlem Gününde Seyrini Korudu

Geçtiğimiz işlem haftasını düşüş eğiliminde sürdüren ve daha sonra son işlem haftasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları ile birlikte yükselişe geçen dolar/TL kuru için, gözler bu hafta takip edilecek en önemli gündem maddesi olan, Perşembe günü açıklanması beklenen faiz kararına çevrildi. Yeni haftaya 7,50 TL seviyesinin hemen altından giriş yapan dolar kuru için küresel piyasalarda ise Avrupa ve Japonya’nın olası faiz kararlarının takip edileceği belirtildi.

Dolar Yeni İşlem Gününde Seyrini Korudu

Yılbaşından sonraki ilk işlem haftasında düşüş eğilimini sürdüren ve daha sonra ikinci işlem haftasında dalgalı seyreden dolar/TL kuru, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın faiz eleştirileri sonrasında yükselişe geçerek son işlem gününü 7,50 TL seviyesinde kapatmıştı. Hafta arasının ardından yeni haftaya yatay seyirde giren dolar kuru için, analistler ve uzmanlar bu hafta yurtiçi piyasalarda açıklanması beklenen faiz kararının takip edileceğini belirtti. Öte yandan analistler, küresel piyasalarda ise dolar için Avrupa ve Japonya’nın olası faiz kararlarının takip edileceğini belirtti. Geçtiğimiz hafta dalgalı seyreden ve son işlem gününe düşüş eğiliminde giriş yapan dolar/TL kuru, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, enflasyon ile mücadelede fiyat istikrarının sağlanması adına adımlar atılmaya devam edileceğini fakat buradaki asıl hedefin döviz kurlarının düşürülmesi değil, doğrudan karşı çıktığı yüksek faizin de indirilmesi gerektiği söylemleri ile haftayı sert yükseliş eğiliminde kapatmıştı. Bu kapanışın ardından dolar/TL yeni haftaya da 7,50 bandında, yatay seyirde giriş yaptı ve gün içinde hafif dalgalı hareketler sergiledi. Öte yandan yükselen dolar kuru, banka hisselerine de yansıdı ve Erdoğan’ın bankaları “sömürü” ile eleştirmesi üzerine banka senetlerinde de satış baskısı yaşandı.

Dolar Karşısında Endişe Devam Ediyor

Yurtiçi piyasalarda bu hafta Perşembe günü açıklanması beklenen faiz kararı takip edilecek ancak Merkez Bankası’nın rezervlerinin son 2 yılda 130 milyar dolar kaybetmesi, dolarizasyonda henüz net çözüm adımlarının atılmamış olması ekonomi piyasalarında yatırımcıları endişelendirmeye devam ediyor. Bu endişe ile birlikte yerli yatırımcıların döviz mevduatları payları toplamda %53,4 seviyesine yükseldi. Öte yandan geçtiğimiz hafta Sociente Generale, dolar/TL kuru için hedef önerisinde bulunmuş ve önerisini 6,70 olarak açıklamıştı. Fakat bu açıklama kur üzerinde aşağı yönlü bir etkiye yol açmadı ve 8 Ocak tarihi itibariyle yurtiçi yerleşkeleri döviz ve altın hesaplarında tarihi rekor olan 235,86 milyar dolara ulaştı.

Atilla Yeşilada Dolar/TL Adına TCMB’nin Stratejilerini Yorumladı

Kurda yaşanan hareketlilikler sonrasında İstanbul Analytics yetkilisi ekonomist Atilla Yeşilada çeşitli açıklamalarda bulundu. Yeşilada, Merkez Bankası’nın dolar/TL kurunda 7,30 ile 7,40 seviyelerini ideal olarak benimsediğini düşündüklerini ve kurun bu seviyelerin altına gerilediğinde Merkez Bankası’nın döviz alacağını düşündüklerini belirtti. Naci Ağbal’ın, TCMB’nin kur hedefi olmadığını belirttiğini hatırlatan Yeşilada, bunun doğru olabileceğini fakat Merkez Bankası’nın döviz biriktirme hedefinin olduğunu düşündüklerini dile getirdi.

Güncel Döviz Kurları

Yeni haftanın ilk işlem gününde güncel döviz kurları şöyle:

  • ABD Doları alış 7,5033 TL – satış 7,5068 TL
  • Euro alış 9,0552 TL – satış 9,0616 TL
  • İngiliz Sterlini alış 10,1641 TL – satış 10,1706 TL

Yorum Yap