1. Ana Sayfa
  2. Döviz

Dolar Yılın İlk İşlem Haftasına Sert Düşüşle Başladı

Geçtiğimiz yılın son ayında Merkez Bankası bir kez daha faiz artırım kararına gidince, döviz kurlarında yeni bir gerileme başlamıştı. Bu kararın ve gerilemenin ardından, döviz kurlarının 2021 yılına nasıl bir giriş yapacağı, ilk işlem haftasında yönlerini nasıl belirleyeceği merak ediliyordu. 2021 yılı Ocak ayının ilk işlem haftasına döviz kurları düşüşle başladı.

Dolar Yılın İlk İşlem Haftasına Sert Düşüşle Başladı

2020 yılının son ayında, 24 Aralık tarihinde Merkez Bankası enflasyonla mücadele adımlarında faiz artırım kararını açıklayarak, döviz kurlarında değişimi başlatmıştı. Bu değişimin haricinde yaklaşık bir aydır yatırımcıların yeni yılda hangi yönde hareket edeceği de bekleniyordu. Zira birçok analist, yaklaşık bir aydır yerli ve yabancı yatırımcıların alacağı pozisyonlarda Ocak ayını bekleyeceğini iddia etmişti. Bu kapsamda yabancı yatırımcılar Türk Lirası yılın son haftasında değer kazanınca, TL cinsi varlıklara yöneldi fakat yerli yatırımcılar geleneği bozmayarak döviz kurlarındaki düşüşleri bir alım fırsatı olarak değerlendirdi ve yabancı para cinci varlıklara yöneldi. Atılan bu adımlarla birlikte Türk Lirası dolar karşısında değer kazanmaya devam etti ve yeni yılın ilk işlem haftasına dolar/TL kuru düşüşle girdi.

Döviz Kurları Yeni Haftayı Düşüşle Açtı

2021 yılının ilk işlem seansına dolar/TL kuru düşüşle giriş yaptı. Geçtiğimiz hafta Çarşamba günü faiz artırım kararının da etkisi ile dolar 7,32 TL seviyelerine kadar gerileme yaşamış ve ardından haftayı da 7,42 TL seviyesinde kapatmıştı. Geride kalan yılın son haftasında 200 günlük ortalamasına kadar ulaşan dolar/TL, yeni yılda yaşadığı sert düşüşle birlikte haftayı 7,36 TL seviyesinde açtı. Dolar geçtiğimiz haftadan sonra böylece yeni haftaya %0,92 oranında düşüşle başlamış oldu. Öte yandan Euro/TL paritesi de dolar kuruna paralel olarak yeni işlem haftasına düşüşle başladı. Geçtiğimiz yılın son işlem haftasını 9,0747 seviyesinde kapatan Euro/TL, yeni işlem haftasına 9,0188 seviyesinde giriş yaptı. Bu düşüşlerle birlikte kur sepeti de 8,1817 seviyesine gerilemiş oldu.

Yurtiçinde Yıllık Enflasyon Verileri Takip Edilecek

Yaşanan düşüşler ile birlikte, Dolar endeksi de her ne kadar 90,5 seviyesinin üzerini görmüş olsa da daha sonraki gerilemeler ile beraber yeniden 89,7 puan seviyelerine çekildi. Bununla birlikte Dolar endeksi de son bir yılın en düşük seviyesini görmüş oldu. Öte yandan Euro/dolar paritesinde, küresel piyasalarda zayıflayan doların etkisi ile 1,2250 seviyesinin üzeri görüldü. Yurtiçi piyasalarda ise bugün döviz kurları için TÜİK’in açıklayacağı yıllık enflasyon verileri takip edilecek. Merkez Bankası’nın son iki ayda toplamda 675 baz puanlık faiz artırımının ardından politika faizi %17 seviyesine ulaştı ve buna paralel olarak yıllık enflasyon veri beklentisi piyasalarda %14,2 olarak oluştu.

Güncel Döviz Kurları

Yeni yılın ilk işlem haftasının açılışında güncel döviz kurları şöyle:

  • ABD Doları alış 7,3662 TL – satış 7,3737 TL
  • Euro alış 9,0154 TL – satış 9,0424 TL
  • İngiliz Sterlini alış 10,0659 TL – satış 10,0973 TL

Yorum Yap