1. Anasayfa
  2. Döviz

Dolar Yılın Son İşlem Haftasına Sakin Girdi

Dolar/TL kuru, hareketli 2020 yılının son işlem haftasına sakin seyirde giriş yaptı. Kur geçtiğimiz hafta yaşanan dalgalanmaların ardından, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Aralık ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısından 200 baz puanlık faiz artırım kararının çıkması ile birlikte düşüşe geçmiş ve 7,53 TL seviyesine geriledikten sonra haftayı da 7,56 TL seviyesinde kapatmıştı. Dolar yeni haftaya 7,57 TL seviyesinde, yatay bantta giriş yaptı.

Dolar Yılın Son İşlem Haftasına Sakin Girdi

2020 yılının bitmesine artık sadece birkaç gün kaldı ve dolar/TL kuru sakin seyrini koruyor. Aralık ayı başında birçok ekonomi uzmanı, yabancı yatırımcıların Türkiye pozisyonlarında 2021 yılını bekleyeceğini öngörmüştü. Fakat Aralık ayı içerisinde yaşanan yoğun haber akışı ile birlikte dolar/TL kurunda sert dalgalanmalar yaşandı ve bu durum hem yabancı yatırımcıların hem de yerli yatırımcıların Türk Lirası cinsi yatırımlarını etkiledi. Geride bırakmaya hazırlandığımız ayda, ABD mali teşvik paketi görüşmeleri, Merkez Bankası’nın faiz artırım kararı, AB – İngiltere arasındaki Brexit ticaret anlaşması döviz kurları üzerinde etkili oldu. Yeni yıla artık sayılı günler kala dolar kurunda, Aralık ayı için takip edilecek gündem maddeleri ABD işsizlik başvuru verileri ve Merkez Bankası’nın PPK toplantısı özeti olarak öngörülüyor. Yurtdışı piyasalarının Noel sebebi ile kapalı olması, kurun yatay bantta seyretmesinde etkili bir faktör olarak öne çıkıyor. Dolar kurunda yaşanabilecek hareketliliklere karşı yatırımcılar, uzmanlardan gelen analiz ve yorumları değerlendirmeye alıyor.

Dolar Kuru İçin 2020’de Takip Edilecek 2 Gelişme Kaldı

Dolar/TL kurunun sakin başladığı 2020’nin son işlem haftasının ilk gününde kur için takip edilecek önemli bir gündem maddesi bulunmuyor. Yurtdışı piyasalarının kapalı olması, dolar kurunun yatay bantta ve sakin seyretmesinde önemli rol oynuyor. Merkez Bankası’nın geçtiğimiz hafta piyasa beklentilerinin de üstünde faiz artırım kararını açıklaması sonrası kur 7,70 TL seviyelerinden 7,53 TL seviyelerine kadar gerilemişti. Ardından yaşanan gelişmelerle birlikte dolar/TL 7,56 seviyesinde dengelendi ve yeni haftaya da 7,57 seviyesinde giriş yaptı. Yılın son günlerinde dolar kurunda yaşanabilecek hareketlilikler için Perşembe günü açıklanacak olan ABD işsizlik verileri ve Merkez Bankası PPK toplantısı özeti beklenecek.

Dr. Hakan Özerol Sert Açıklamalarda Bulundu

Dolar/TL kuru için 2020 yılı özellikle de Kasım ayı sonrasında fazlasıyla hareketli bir yıl olarak geride kalmaya hazırlanıyor. Kasım ayı başlarında tarihi zirvesini gören dolar kuru 8,58 TL seviyelerine kadar yükselmişti. Bu dönemde birçok ekonomist ve analist, dolar kurunda artışların devam edeceğini savunmuştu. Daha sonra kurda her ne kadar düşüşler yaşansa da bu ekonomist ve analistlerin birçoğu aynı fikirde kalmaya devam etti. Dr. Hakan Özerol da bu kapsamda, dolar kurunda artış bekleyen ekonomistlere sert çıktı. Özerol Youtube kanalında yayınladığı videoda “Sevgili yatırımcı, seni kandırdılar” dedi. Özerol artık ekonomi piyasasında, Merkez Bankası’nın güven kazandığını ve hem dolar için hem de altın için geçtiğimiz 8 aydaki artışların, önümüzdeki 8 ayda olmayacağını iddia etti. Özerol, yatırımcılara “sabit fikirli” olmamaları konusunda uyarıda bulundu.

Güncel Döviz Kurları

2020 yılının son işlem haftasında, 28 Aralık Pazartesi günü güncel döviz kurları şöyle:

  • ABD Doları alış 7,5640 TL – satış 7,5731 TL
  • Euro alış 9,2442 TL – satış 9,2577 TL
  • İngiliz Sterlini alış 10,2615 TL – satış 10,2852 TL

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir