1. Ana Sayfa
  2. Döviz

Dolar Yön Belirlemek İçin Yarınki Toplantıyı Bekliyor

Dolar/TL kuru için piyasalarda tüm gözler yarın gerçekleştirilecek olan Merkez Bankası Aralık ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına çevrildi. ABD teşvik paketi ve koronavirüste yaşanan değişim haberleri ile birlikte dalgalanan dolar kuru için yarınki toplantıdan çıkacak olan kararlar beklenecek. Toplantı öncesinde piyasalarda, Kasım ayında olduğu gibi yine bir faiz artırım kararı beklentisi oluşmuş durumda.

Dolar Yön Belirlemek İçin Yarınki Toplantıyı Bekliyor

Dolar kuru Aralık ayının son işlem haftasında sakin seyrine devam ediyor. Hafta içinde yaşanan gelişmelere bağlı olarak dalgalanma yaşayan dolar, hafta ortasında yatay bir seyirde ilerlemeyi sürdürüyor. Dolar kuru için, analistler yatırımcıların bugün alım – satım pozisyonlarında yer almaktansa beklemeyi tercih edebileceğini belirtiyor. Zira kur için yarınki toplantıdan çıkacak olan karar takip edilecek. Daha önce Kasım ayında yapılan toplantı öncesinde, piyasalarda faiz artırım kararı beklentisi oluşmuş ve 19 Kasım’daki PPK toplantısından bu beklentilere paralel şekilde, 475 baz puanlık faiz artırım kararı çıkmıştı. Bu kararla birlikte, geçtiğimiz ayın başlarında 8,58 TL seviyesini gören dolar, 7,50 TL seviyelerine kadar çekilmişti. Şimdilerde ise yine benzer şekilde 24 Aralık tarihinde gerçekleştirilecek olan PPK toplantısına ilişkin, piyasalarda bir faiz artırım kararı beklentisi oluştu. Naci Ağbal’ın para politikasında sıkıştırma adımlarının atılmaya devam edileceğini açıklamasından sonra, yarınki toplantıdan 100 – 175 baz puan aralığında bir faiz artırım kararı çıkması bekleniyor.

Dolar 7,65 TL Seviyesinde Dengelendi

Aralık ayının üçüncü işlem haftasında hareketli bir şekilde giren dolar kuru, virüste yaşanan değişimle birlikte oluşan endişede ve ABD kanadından gelen teşvik paketi açıklamaları ile değer kaybetmişti. Ardından yeniden yükselişe geçen dolar, küresel piyasalarda değerin artırdı ve dolar endeksi 90,50 seviyesine kadar yükseldi. Bir diğer yandan yurtiçinde ise Türk Lirası da dolar karşısında kaybettiği değerlerin bir bölümünü geri topladı.  Geçtiğimiz haftayı 7,62 TL seviyesinde kapatan ve haftanın açılışında 7,75 TL seviyesini zorlayan dolar/TL kuru, hafta ortasına kadar 7,65 TL seviyesine kadar geriledi.  Bu gerilemenin ardından dengelenen dolar kuru, yatay seyrini koruyor. Kur için yarınki PPK toplantısından çıkacak olan kararlar takip edilecek. Bir diğer yandan Euro/TL kurunda yaklaşık bir haftadır devam eden düşüş sonrası kur 9,30 TL seviyesinin altına kadar gerilemişti fakat hafta ortasında Euro/TL hafif artışla önünü yeniden yukarı çevirdi.

Uzman Özdemir Dolar Yorumunu Açıkladı

Geçtiğimiz dönemlerde hem Euro/TL kuru için hem de dolar/TL kuru için başarılı tahminlerde bulunan uzman Remzi Özdemir de dolar kuruna ilişkin yeni açıklamalarda ve yorumlarda bulundu. Özdemir, yarınki PPK toplantısından 100 – 150 baz puan aralığında bir faiz artırımı beklediğini dile getirdi. Öte yandan Özdemir, yurtiçinde şu anki mevcut politikalardan kimsenin dolar kurunda artış beklememesi gerektiğini ifade etti ve ayrıca dolar kurunun bu politikada seyredeceği fiyatın 7,40 TL ile 8,0 TL arasında olduğunu iddia etti.

Güncel Döviz Kurları

24 Aralık tarihinde yapılacak olan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı öncesinde güncel döviz kurları şöyle:

  • ABD Doları alış 7,6332 TL – satış 7,6389 TL
  • Euro alış 9,3120 TL – satış 9,3193 TL
  • İngiliz Sterlini alış 10,2645 TL – satış 10,2731 TL

Yorum Yap