1. Anasayfa
  2. Döviz

Dolar Yükseliş Sonrası Yatay Seyrediyor

Dolar kuru, geçtiğimiz hafta içinde 6,91 seviyelerine kadar geriledikten sonra, hafta arasında yatay devam ettikten sonra yeni haftada yeniden 7,00 seviyesinin üzerine çıktı. Hafta açılışında, dolar kurundaki yükselişte, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eski bakan Berat Albayrak hakkında yaptığı açıklamalar etkili olurken, küresel piyasalarda ABD kanadında yaşanan gelişmeler de doların değer kazanmasını destekledi.

Dolar Yükseliş Sonrası Yatay Seyrediyor

Küresel piyasalarda aylardır düşüş eğiliminde bulunan dolar, geçtiğimiz haftada da ciddi değer kayıpları yaşadıktan sonra hafta arasında yatay seyre oturmuştu. Öte yandan yine geçtiğimiz hafta, yurtiçi piyasalarda dolar/TL kuru da, küresel piyasalara paralel olarak değer kayıplarını sürdürmüş ve hafta içinde dolar kuru 6,91 TL seviyelerini test etmişti. Ancak bu değer kayıpları kalıcı olmadı ve dolar kuru yatay seyrettiği hafta arasının ardından, politika yapıcılarından ve ekonomi yönetimlerinden gelen açıklamalar doğrultusunda yükseliş yaşadı. Son 7 aylık süreçte ilk kez 7,00 TL seviyesinin altına gerileyen dolar kuru, yeni haftada yeniden 7,00 TL seviyesinin üzerine çıktı. Bu yükselişte küresel piyasalarda ABD kanadında yaşanan gelişmeler etkili olurken, yurtiçi piyasalarda da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, eski bakan Berat Albayrak hakkında yaptığı açıklamalar etkili oldu. Yaşanan değer artışlarının ardından dolar kuru yeni günde yatay seyrediyor, analistler ve uzmanlar dolar kuruna ilişkin yorum ve analizlerini paylaşıyor.

Dolardaki Yükselişin Etkenleri Neler Oldu?

ABD kanadında, geçtiğimiz gün ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın yaptığı konuşmalar dolar üzerinde etkili oldu ve konuşmalara bağlı olarak dolar küresel piyasalarda yeniden değer kazandı. Yellen’ın “güçlü dolar” açıklamaları ve ABD 10 yıllık tahvillerinin beklenenden yüksek gelmesi ile birlikte dolar küresel piyasalarda değer kazandı. Öte yandan yurtiçi piyasalarda Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha önce Enerji Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı görevlerini yürüten Berat Albayrak için “Başarılarının önüne maalesef ‘damat’ sıfatı geçti” açıklamalarında bulundu ve bu açıklamalar doğrultusunda, yurtiçinde de dolar/TL kurunda artış yaşandı.

Şahinöz Dönemsel Olarak Dolar Kuru Başa Baş Hesaplarını Paylaştı

Doların yeni güne yükseliş eğiliminde girdikten sonra, yatay seyre geçmesi ile birlikte uzman isimler ve analistler de dolar kuru beklentilerini ve analizlerini paylaştı. Bu kapsamda, eski Fed Ekonomisti Erkin Şahinöz de Twitter’dan paylaşımlarda bulunarak dönemsel olarak dolar/TL beklentilerini ve tahminlerini paylaştı. Şahinöz açıklamalarında, kurda bir dengelenme olduğunu söyledi ve yorumlarını güncelledi. Stopaj oranlarına göre dolardaki başa baş noktalarını belirten Şahinöz’ün, dönemsel olarak başa baş hesapları şöyle:

  • 1 ay 7,11
  • 2 ay 7,20
  • 3 ay 7,29
  • 6 ay 7,57
  • 1 yıl 8,15
  • 2 yıl 9,25

Güncel Döviz Kurları

Yaşanan gelişmeler sonrasında, güncel döviz kurları şöyle:

  • ABD Doları alış 7,0489 TL – satış 7,0523 TL
  • Euro alış 8,5641 TL – satış 8,5696 TL
  • İngiliz Sterlini alış 9,9274 TL – satış 9,9355 TL

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir