1. Ana Sayfa
  2. Piyasalar
  3. Dolar Yükselmeye Devam Ediyor! Doların Geleceği Nasıl Olacak?

Dolar Yükselmeye Devam Ediyor! Doların Geleceği Nasıl Olacak?

ABD'deki seçimlere çok az vakit kalmışken, dolar yükselmeye devam ediyor. Dolar ve TL kuru arasındaki hareketlilik devam ederken, vatandaşlar doların neden bu kadar yükseldiğini ve ne zaman düşeş geçeceğini merak ediyor. Doların yükselişi ile Türkiye'nin para birimi TL'nin değer kaybetmesi ise vatandaları paniğe sürüklüyor. Maliye Bakanı Berat Albayrak doların yükselmeye devam ettiği bugünlerde ihracattaki değişimleri değerlendirdi.

featured

Küresel gerilimlerin devam ettiği bugünler dolar her geçen gün yükselmeye devam ediyor. ABD dolarındaki yükselişin Türkiye piyasasını kötü etkilemesi ve TL’nin değer kayabetmeye devam etmesi üzerine vatandaşlar doların daha ne kadar yükseleceğini, ne zaman düşüşe geçeceğini merak etmeye başladı.

Pandemi sürecinden bu yana büyük bir ivme kazanan dolar ve TL kurundaki hareketliliğin bitmesi bekleniyor. Uzman ekonomistler doların yükselişini yorumlamaya devam ediyor. Ekonomistler doların hangi sebeblerle bu kadar yükseldiğini ve ne zaman düşüşe geçeceğini yorumluyor.

Dolar Neden Yükseliyor, Düşüşe Geçecek Mi?

Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs’ün de önemli etmenlerden biri olduğu dolar yükselişi her geçen gün devam ediyor. ABD’deki seçimlerde yaşanan belirsizlik ve önde giden Biden’in Türk karşıtı olmasının da etkisi ile dolar ve TL kuru arasındaki ivme hız kazanmaya devam ediyor.

Ünlü ekonomistler doların yükselmesi ile ilgili olarak pandemi sürecinden bu yana devam eden küresel krizleri, dış politikada yaşanan gerilimleri, Koronavirüs salgınında ikinci dalganın gelmesi gibi sebepleri göz önünde bulunduruyor. Bunların yanı sıra Türkiye’de Fransız mallarına karşı boykot başlatılması da, Avrupa ülkelerinden gelebilecek bir boykot ihtimalini güçlendiriyor. Tüm bu sebepler doların yükselmesinde birer etken olurken, TL’nin de değer kaybetmesine sebep oluyor.

Türkiye Ekonomisinde İthalat ve İhracat Oranları Nasıl?

Dolar ve TL kurundaki hareketliliğin devam etmesi ile Türkiye’nin ekonomik durumu daha fazla konuşulmaya başlandı. Doların 8’in üstünde işlem gördüğü bu günlerde Türkiye’nin ithalat ve ihracat oranları ise merak konusu oluyor. Vatandaşların merak ettiği konu hakkında Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan açıklama yaptı.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın ihracat ve ithalar ile ilgili yaptığı açıklama vatandaşları şaşırttı. Açıklanan verilere göre ekim ayında ihracat %5,6 oranında arttı. 17 milyarı aşan ihracat seviyesi oldukça yüksek. İthalatta ise %8.5 oranında artış olduğu gözlemleniyor. İthalatın 19.7 milyar seviyesine geldiği biliniyor.

Berat Albayrak İhracat Rakamlarını Değerlendirdi

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın ithalat ve ihracat oranlarını açıklamasının ardından Berat Albayrak ekonomik durumu değerlendirdi. İthalat ve ihracat oranları ile ilgili olumlu yorumlarda bulunan Albayrak, ekonomik gidişatı pozitif yönde ele aldı.Berat Albayrak altın dışında ihracatın ithalatı %95 oranında karşıladığını belirtirken, ihracatın güç kazandığını vurguladı. Maliye Bakanı Berat Albayrak, yeni döneme geçildiğini ve cari dengenin sağlanmaya başladığını da sözlerine ekledi.

Yorum Yap