1. Ana Sayfa
  2. Döviz

Dolar Zayıfladı Yabancı Yatırımcıların TL Yatırımı Arttı

Yurtiçi ekonomi piyasalarında dolar kuru adına Aralık ayı sonlarında önemli gelişmeler yaşandı. Bu kapsamda son olarak 24 Aralık tarihinde, Merkez Bankası Aralık ayı Para Politikası Kurulu toplantısından faiz artırım kararı çıktı ve bununla birlikte dolar kuru yeni haftada 7,44 TL seviyesine kadar geriledi. Türk Lirası’nın dolar karşısında değer kazanması ile birlikte yabancı yatırımcılar da TL yatırımlarına yöneldi.

Dolar Zayıfladı Yabancı Yatırımcıların TL Yatırımı Arttı

Yurtiçi ekonomi piyasalarında, 2020 yılı başından bu yana Türk Lirası, dolar karşısında zaman içinde kademeli olarak değer kaybetti ve dolar Kasım ayı başlarında 8,58 TL seviyesi ile tarihi zirvesini gördü. Aynı zamanda Ocak – Kasım arasında, yabancı yatırımcılar yoğun şekilde TL cinsi yatırımlardan yoğun şekilde çıkış yaparken, Kasım – Aralık aylarında yüksek miktarlarda TL cinsi yatırımlara giriş yaptılar. 2020 başından bu yana yatırımcıların bu giriş çıkışları, dolar/TL kuruna sert dalgalanmalar olarak yansıdı. Bu dalgalanmalar ile birlikte Merkez Bankası ilk kez Mayıs ayında politika faiz oranını enflasyonun altında %8,25 olarak açıkladıktan sonra, dolar kurundaki yükselişi durdurmak ve dezenflasyon sağlamak adına, politika faizi yılın son PPK toplantısında %17’ye kadar yükseltildi. Bununla birlikte Türk Lirası, dolar karşısında hızla değer kazanmaya başladı fakat yerli yatırımcıların döviz cinsi yatırımları devam ediyor.

Yabancı Yatırımcılar TL Cinsi Yatırımlara Yöneldi

Merkez Bankası’nın döviz kurundaki artışları durdurmak ve enflasyonu önlemek için attığı adımlarla birlikte, yabancı yatırımcılar son 6 haftada Türk Lirası cinsi varlıklara totalde 3 milyar 973 milyon dolarlık portföy girişi yaptı. Bu miktarın 2 milyar 469 milyon dolarlık bölümü devlet içi borçlanma senedi (tahvil) ile gerçekleşirken, 1 milyar 497 milyon dolarlık bölümü hisse ile sağlandı. Öte yandan yabancı yatırımcılar, TL cinsi varlıklara 6,9 milyon dolarlık da özel sektör tahvili ile giriş yaptı. Aralık ayı ikinci işlem haftasında bu girişlerin 1,6 milyar dolarlık bölümü ise repo olarak gerçekleşti. Geçtiğimiz yılın aynı döneminden bu yana yabancı yatırımcılar, totalde 9,7 milyar dolar değerinde portföy çıkışı gerçekleştirmişti.

Yerli Yatırımcılar Düşen Dolar Kurunu Alım Fırsatı Olarak Değerlendirdi

Yabancı yatırımcılar, son 6 haftalık dönemde döviz cinsi varlıklarını bozdurarak Türk Lirası cinsinden varlıklara yöneldi ancak bu durum yerli yatırımcılar için geçerli olmadı. Yerli yatırımcılar, geçtiğimiz ay PPK toplantısı ardından düşen dolar kuru sonrasında olduğu gibi, Aralık ayı PPK toplantısı sonrasında da Türk Lirası cinsi varlıklarını bozdurarak altın ve döviz alımına devam etti. Yerli yatırımcılar, düşen döviz kurlarını, bir alım fırsatı olarak değerlendirdi ve Merkez Bankası verilerine göre yerli yatırımcıların döviz cinsi yatırımlarında 9,9 milyar dolarlık artış yaşandı. Bununla birlikte yabancı para mevduatlarındaki miktar 234,1 milyar dolar seviyesine yükseldi.

Güncel Döviz Kurları

Yaşanan gelişmeler ile birlikte, güncel döviz kurları şöyle:

  • ABD Doları alış 7,4456 TL – satış 7,4604 TL
  • Euro alış 9,1094 TL – satış 9,1321 TL
  • İngiliz Sterlini alış 10,0325 TL – satış 10,0756 TL

Yorum Yap