1. Ana Sayfa
  2. Döviz

Dolarda Açıklamalar Sonrası Gerileme

ABD Merkez Bankası (FED) açıklamaları sonrasında, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Naci Ağbal’ın, para ve kur politikası bildirileri sonrasında dolar, Türk Lirası karşısında sınırlı zayıflama yaşadı ve 7,83 TL seviyelerinden, 7,76 TL seviyelerine kadar geriledi. Bu gerileme sonrası öncelikli olarak 24 Aralık tarihinde Merkez Bankası’nın Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı takip edilecek. Öte yandan piyasalarda dolar kurunun yön belirlemesinde etkili olabilecek diğer gelişmeler de izlenecek.

Dolarda Açıklamalar Sonrası Gerileme

Geçtiğimiz hafta dolar kuru için sıcak gelişmeler yaşandı ve piyasalarda bu gelişmelere bağlı olarak kur hareketliliği takip edildi. AB Liderler Zirvesi’nden bir yaptırım kararı çıkmadı ve zirve, Mart ayına ertelendi. Bu karar ile birlikte yatay seyrini koruyan dolar kuru üzerinde önemli olarak iki gelişme takip edildi. ABD kanadından gelen CAATSA yaptırım kararları ile yine ABD Senatosu’nda görüşülen mali teşvik paketine ilişkin haberler de dolar kuru üzerinde hareketliliklere neden oldu. Özellikle yaptırım kararları, dolar/TL kurunda değer artışına neden olurken, dün akşam yaşanan 2 öndemli gelişme ile birlikte, dolarda değer kaybı yaşandı. Dün akşam FOMC (Federal Açık Piyasa Komitesi) sonrası FED açıklamaları ve TCMB Başkanı Naci Ağbal’ın para ve kur sunumu sonrasında, geçtiğimiz hafta yaşanan gelişmelere bağlı olarak yükseliş gösteren dolar kurunda gerileme yaşandı ve dolar kuru 7,83 TL bandından, 7,76 TL seviyesine kadar geriledi. Öncelikli olarak 24 Aralık tarihindeki PPK toplantısı ve dolar kuru üzerinde etkili olabilecek olan gelişmeler takip edilecek.

Ağbal Dezenflasyon Adımları Atılacağını Dile Getirdi

TCMB Başkanı Naci Ağbal dünkü sunumda, 2021 yılında rezervlerde artış planladıklarını ve mevcut durumda %15 olan politika faiz oranında gerekli görülmesi halinde, yeniden sıkılaştırma yapabileceklerini dile getirdi. Piyasalarda, Ağbal’ın bu sunumu öncesinde de oluşan yeni bir faiz artırım kararı beklentisi de böylece güçlenmiş oldu. Öte yandan Ağbal 2021 yılında rezerv artırma isteğine yönelik olarak, bu isteğin kur seviyesine etki etmeden yapılmasını amaçladıklarını ifade etti. Merkez Bankası Başkanı Ağbal, bu adımların dezenflasyonu sağlayabilmek adına atılacağını dile getirdi.

Ağbal’ın Açıklamaları Olumlu Karşılandı

Bir diğer yandan Ağbal, dolar kurunda yön belirlemek veya kurun düzeyine etki etmek amacı ile bir döviz işlemi yapmayacaklarını fakat dolarizasyonun güçlü bir sermaye akımı ve rezerv birikimi ile terse dönmesi gerektiğini ifade etti. Ayrıca Ağbal, ilerleyen dönemlerde hem yabancı hem de yerli yatırımcıların, TL cinsi varlıklara yöneleceğini öngördüklerini dile getirdi. TCMB Başkanı, Merkez Bankası’nın bilançosundaki hazine tahvil stokunu 80 milyar TL’den, 2021 yılsonunda 64 milyar TL seviyesine düşürüleceğinin de bilgisini verdi. Ağbal’ın açıklamaları bankacılar tarafından olumlu ve iyimser bir havada karşılandı. Bankacılara göre bu açıklamalar ile 2 yıldır devam eden olumsuz sürecin dışına çıkıldı ve artık yeni bir dönem başlıyor.

FED Açıklamaları Doları Zayıflattı

Bir diğer yandan dün akşam, 2 gündür süren FOMC toplantıları sonuca ulaştı ve FED açıklamalarda bulundu. FED’in açıklamalarında, ABD ekonomisinde gelecek yıl için iyileştirme adımları atılacağı ve ABD ekonomisinin toparlanması güç kazanana kadar, ekonomi piyasalarına nakit para aktarma hususunda kararlı oldukları belirtildi. Açıklamalar sonrası dolar, küresel piyasalarda son 2 yılın en düşük seviyesine geriledi.

Yorum Yap