1. Anasayfa
  2. Döviz

Dolardaki Düşüş, Beklentileri De Etkiledi

Başta dolar/TL kuru olmak üzere, yurtiçi piyasalarda döviz kurlarındaki düşüş eğilimi, küresel piyasalarda yaşanan gelişmelere bağlı olarak yeni günde yönünü korudu ve döviz kurlarındaki düşüş yeni günde de devam etti. Uzun bir süredir düşüş eğiliminin devam ettiği piyasalarda dolar/TL kuru yeni güne 7,0690 seviyesinden, Euro/TL kuru da 8,5720 seviyesinden giriş yaptı.

Dolardaki Düşüş, Beklentileri De Etkiledi

Küresel ekonomi piyasalarında ve yurtiçi serbest piyasalarda yaşanan gelişmelere bağlı olarak uzun süredir düşüş eğiliminde olan döviz kurları, yeni güne önceki kapanışa göre yükselişle başlamasına rağmen gün içinde değer kaybetmeye devam etti. ABD mali teşvik paketi açıklamaları, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Naci Ağbal’ın yaptığı toplantı sonrası duyurduğu açıklamalar, yabancı ve yurtiçi yerleşke yatırımcılarının piyasalardaki pozisyonu, salgına karşı üretilen aşı çalışmalarının genişlemesi gibi birçok etkene bağlı olarak düşüşte olan döviz kurlarında, yeni beklentiler de oluştu. Yatırımcılar döviz kurlarındaki değer kayıplarının ne kadar daha devam edeceğini merak ediyor ve buna paralel olarak, dünyanın en büyük bankalarından HSBC dolar/TL beklentisini güncelledi. Döviz kurlarının düşüş eğiliminde olması ve Merkez Bankası’nın para politikalarında sıkı duruş ve enflasyon ile mücadele söylemleri, HSBC’nin dolar/TL kurundaki beklentisini düşürmesinde en önemli etkenler oldu.

HSBC Kur Beklentisini 6,50’ye Çekti

Dünyanın en büyük bankacılık kurumlarından biri olan HSBC, yayınladığı raporda dolar/TL kurundaki beklentisini aşağı çektiğini belirtti. HSBC yılsonu dolar/TL beklentisini, 7,10 seviyesinden 6,50 seviyesine çekti. Yayınlanan raporda, dolar/TL kurundaki bu düşüş beklentisine ise cari açıkta yaşanan düşüşler ve dolarizasyondaki yavaşlamayı gerekçe gösterdi. HSBC’nin dolar kurundaki aşağı yönlü revizyonu, yatırımcıları heyecanlandırdı. Döviz yatırımı bulunan ve kurlardaki değer kayıplarını birer alım fırsatı olarak değerlendiren yatırımcılar endişelenmeye başladı zira Türk Lirası değer kazanımlarını hızlandırıyor. Fakat bu hızlanmada, en çok etkili olan etkenlerden biri de yurtiçi yatırımcılarının döviz alımlarını sınırlamış olması oldu.

Merkez Bankası Toplantısından Satır Başları

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), geçtiğimiz gün profesyonel ekonomistler ile bir araya gelerek bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantı sonrası yapılan açıklamalarda, Başkan Naci Ağbal, kuru etkilememek koşulu ile rezerv birikimlerinin başlayabileceğini ifade etti. Ağbal, ekonomi yönetimleri tarafından ileriye dönük olarak alınacak olan kararlarda, önceliğin fiyat istikrarı olacağı vurgusunu yaptı. Ayrıca açıklamalarda, Swap kısıtlamasında BDDK ile işbirliği adımları atılabileceğinin ce gerek duyulması halinde kademeli olarak çalışmaların genişletebileceğinin mesajları verildi. Naci Ağbal yaptığı açıklamalarda genel çerçevede; fiyat istikrarı, sıkı duruş ve öngörülebilirlik, enflasyonda düşüş, ters para ikamesi, ülke risk puanının düşmesi, TL tasarrufu, rezervlerin artışı, finansman maliyetini kalıcı gerilemesi gibi başlıklara değindi.

Güncel Döviz Kurları

Yaşanan gelişmeler sonrasında, hafta ortasında güncel döviz kurları şöyle:

  • ABD Doları alış 7,0364 TL – satış 7,0401 TL
  • Euro alış 8,5416 TL – satış 8,5513 TL
  • İngiliz Sterlini alış 9,7504 TL – satış 9,7544 TL

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir