1. Anasayfa
  2. Döviz

Dolardaki Düşüş Yeni Günde De Devam Etti

Şubat ayının üçüncü işlem haftası, hem küresel ekonomi piyasalarında hem de yurtiçi piyasalarda ekonomi varlıklarının genelinde değer kaybı ile başladı. Bu değer kayıplarında en çok dikkat çeken ise son 6 ayın en düşük seviyesine gerileyen dolar/TL kuru oldu. Geçtiğimiz aylarda Donald Trump döneminde yaşanan S-400 krizinin ardından başlayan düşüş trendinde, dolar kuru uzun bir aranın ardından ilk kez 7,00 TL seviyesinin altına geriledi ve değer kayıpları ikinci günde de devam etti.

Dolardaki Düşüş Yeni Günde De Devam Etti

Küresel ekonomi piyasalarında dolar, Donald Trump döneminde düşüşe geçmişti. Özellikle 2019 yılının sonlarında Çin’de ortaya çıkan Covid-19 salgının Mart 2020 döneminde ABD’de şiddetini artırması ile birlikte piyasalarda başlayan değer kayıplarından en çok etkilenen varlık, dolar olmuştu. Dolar o dönemden sonra yıl boyunca küresel piyasalarda kademeli olarak değer kaybetti. Bu durum dönemsel olarak yurtiçi piyasalarına yansımış olsa da dolar TL karşısındaki değer kazançlarını yıl genelinde korumayı başarmıştı. Ancak yurtiçi piyasalarda, Kasım ayı başlarında dolar kurunun tarihi zirvesine ulaşmasından sonra, ekonomi yönetimlerinde değişiklikler yaşandı ve bununla birlikte dolar Kasım ayından sonra TL karşısında da kademeli değer kayıplarına başladı. Merkez Bankası’nın Kasım ve Aralık ayları Para Politikası Kurulu toplantılarında faiz artırım kararı alması ve ardından Ocak ayı toplantısında faizde değişiklik yapmama kararı sonrası Türk Lirası güçlenmeyi sürdürdü ve nihayetinde dolar kuru 7,00 TL’nin altına geriledi. Haftanın ikinci işlem gününde de dolar kuru değer kaybetmeyi sürdürdü.

Gelişmekte Olan Ülkelerin Para Birimleri Dolar Karşısında Güçleniyor

Dolar kuru için, uzun süredir devam eden düşüşlerde 7,00 seviyesi kritik bir psikolojik seviye haline gelmişti. Şubat ayının üçüncü işlem haftasının başlamasıyla birlikte, dolar kurunda bu kritik seviye geçildi ve 6 ay sonra dolar/TL kuru ilk kez 6,99 seviyesini gördü. Dün gün içinde 6,95 seviyelerini test eden dolar kurunda, yeni günde de düşüşler devam etti ve 16 Şubat tarihinde dolar kuru gün içinde 6,91 seviyelerine kadar geriledi. Küresel piyasalarda da düşüş eğiliminde olan dolar karşısında, gelişmekte olan ülkelerin para birimleri değer kazandı ve bu alanda en çok değer kazanan para birimi Güney Afrika Randı oldu.

Düşüş Sonrası Çavuşoğlu ve Blinken Görüştü

Dolar kurunun düşüşlerini sürdürmesi ile birlikte, Türkiye’nin risk prim puanı da 283 baz puan seviyelerine kadar geriledi. Öte yandan gösterge tahvil faizi de %14,81 seviyesine ulaştı. Geçtiğimiz aylarda Türkiye ile Rusya arasındaki S-400 füze görüşmeleri sonrasında ABD, Türkiye’yi ekonomik yaptırımla tehdit etmişti. Dolardaki düşüşler sonrasında, S-400 füzelerinin masaya yatırılması üzerine, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken bir görüşme gerçekleştirdi.

Güncel Döviz Kurları

Yaşanan gelişmeler sonrasında güncel döviz kurları şöyle:

  • ABD Doları alış 6,9253 TL – satış 6,9286 TL
  • Euro alış 8,4249 TL – satış 8,4288 TL
  • İngiliz Sterlini alış 9,6461 TL – satış 9,6563 TL

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir