1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para

DOT ve ADA Neden Yükselişten Etkilenmiyor?

Son haftalarda altcoinlerde önemli yükselişler yaşanıyor. Özellikle Bitcoin BTC’de istenen yükselmenin görülmemesi nedeniyle yatırımcılar altcoin seçimlerini çoğaltmış durumdalar. Bu yüzden altcoinler genel piyasasının aksine yükselme gösterebiliyorlar. Özellikle son günlerdeki ETH ve DOGE’de meydana gelen yükselişler yatırımcılar tarafından yakından takip ediliyor. İki birimin de fiyat açısından yeni rekora imza atmaları önemli bir haber oluşturdu. Fakat her altcoin bu yükselmeden etkilenmiyor. ADA ve DOT fiyatlarında beklenen yükseliş bir türlü yaşanmıyor.

DOT ve ADA Neden Yükselişten Etkilenmiyor?

Altcoinlerde başta ETH, BNB ve DOGE olmak üzere önemli yükselişler yaşıyorlar. Yatırımcıları için kısa sürelerde önemli kazançlar sağlayan bu birimler, altcoin sezonunun da devam etmesine olanak tanıyorlar. Ancak altcoinlerde meydana gelen bu genel yükselme tüm altcoinleri içermiyor. Yatırımcılar ve uzmanlar için bir süredir yükselme göstermesi beklenen DOT ve ADA için beklenen artış henüz gelmedi. Bugün sabah saatlerinde piyasaların genel olarak yeşile dönmesi sonrasında yükselme grafiği çizmelerine rağmen bu iki birimin çok daha fazla artış göstermesi yatırımcılar tarafından bekleniyor.

DOT ve ADA Yükselme Potansiyeli Neden Göstermiyor?

DOT ve ADA için uzmanlar ve yatırımcılar uzun zamandır önemli sayılacak bir yükseliş bekliyorlar. Ancak beklenen yükselmenin gelmemesi için iki projenin de benzer sorunları yer alıyor. Projelerde yaşanan sorunlar da yükselişin gecikmesine neden oluyor. DOT temel alındığında ağın en büyük özelliği olarak kabul edilen parachainlerde şimdilik beklenildiği şekilde kullanım sunmadığı görülüyor. Eksin bir tarihe sahip olmamaları yüzünden belirsizliğin artmasına neden olan bu durum yatırımcılar için güven vermiyor. 2020 yılında piyasaya sürülmüş olan ağdan sonraki en büyük DOT yeniliği olarak görülecek bu özellik uzun süredir bekleniyor. Özellik halihazırda Rococo ağında test yapılır ve test işlemlerinin bitmesi sonrasında DOT’un gerçek test ağı olan Kusama üzerinde test edilmeye başlanacak. Kusama’da yapılacak olan testler sonrasında ise DOT fiyatlarında beklenmekte olan fiyat artışı da daha rahat şekilde sağlanabilir.

ADA Fiyatlarında Beklentiler Devam Ediyor

DOT için geçerli olan durum aynı şekilde ADA’da benzer özellikler taşıyor. DOT özelliği merkeziyetsiz uygulamaların DOT ağında kullanım yapılmasını sağlayacak. Ancak söz konusu yenilik için daha önceden 2021 yılının ilk ayları tarih verilmişti. Fakat ilk aylar geçmesine rağmen özellik henüz sisteme eklenemedi. DOT için olan bu durum aynı şekilde ADA’da da söz konusu. ADA, akıllı sözleşme kullanımı olmayan hard fork güncellemesini bekliyor. Ağustos ayında faaliyete geçmesi beklenen bu özellik için şimdilik yatırımcılar da bekleme durumunda kalıyorlar.

Yorum Yap