1. Ana Sayfa
  2. Döviz

Döviz Kurları Ocak Ayını Düşüş Eğiliminde Kapattı

2021 yılının ilk ayı geride kaldı ve Ocak ayının son işlem haftasında döviz kurları yatırımcılarına ters köşe yaparak kaybettirdi. Ocak ayının son işlem haftasında dolar/TL %1,57 oranında, Euro/TL %1,64 oranında değer kaybetti. Öte yandan yatırım fonları da dolar ve Euro paritelerine paralel olarak %0,60 oranında değer kaybetti. Bu hafta en çok kazandıran ise %0,30 değer kazancı ile para piyasası fonları oldu.

Döviz Kurları Ocak Ayını Düşüş Eğiliminde Kapattı

Ekonomi piyasalarındaki hareketlilik yeni yılın ilk ayında da devam etti ve döviz kurları Ocak ayının son işlem haftasında yatırımcılarına kaybettirdi. Yerli yatırımcıların Türk Lirası cinsi varlıklara yönelim göstermemesi, döviz cinsi mevduatlarda artış olması yine son işlem haftasında da değişmedi. Yurtiçinde yatırımcılar, döviz kurlarında yaşanan değer kayıplarını alım fırsatı olarak değerlendirmeye devam etti. Öte yandan yatırım fonları da geride bıraktığımız haftada değer kaybederek yatırımcısını üzerken, para piyasası fonlarında %0,30 oranında değer kazancı yaşandı. Döviz kurlarındaki düşüşün etkenleri arasında ABD mali teşvik paketi, Covid-19 salgınına ilişkin başlatılan aşı çalışmaları ve yurtiçi piyasalarında ekonomi yönetiminin attığı adımlar yer alıyor. Fed açıklamaları sonrası haftanın son işlem gününde dolar/TL sert değer kayıplarına başlamıştı ancak Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın enflasyon raporunu açıklaması ile birlikte dolar/TL paritesindeki düşüşler sınırlı kaldı. Naci Ağbal konuşmasında, faiz indirimine gitmek için henüz erken olduğunu ancak parasal sıkılaştırmanın ve fiyat istikrarının devam edeceğini savundu.

Döviz Kurları Hafta Arasında Nasıl Hareket Etti?

Hafta arasına girilirken, ekonomi piyasalarında başlayan düşüş trendi yurtiçi piyasalarda döviz kurlarını da etkiledi. Ocak ayının son işlem haftasını düşüş eğiliminde tamamlayan döviz kurları, hafta arasında da düşüş eğilimini koruyarak yatay bantta seyretti. Bununla birlikte dolar/TL gün içinde 7,32 seviyelerinde işleme alınırken, Euro/TL de 8,88 seviyesinde işleme alındı. 9,00 direncinin altında seyreden Euro/TL paritesinin yanı sıra, Sterlin/TL ise 10,00 direncinin üzerindeki seyrini korudu. Sterlin ise TL karşısında gün içinde 10,03 seviyesinde işleme alındı. Dolar/TL kurunda bir süredir 7,40 seviyesi kritik bir bölge olarak ele alınıyordu ve Fed açıklamaları sonrasında kur 7,40 seviyesinin altına geriledi. Döviz kurları için hafta arasında takip edilecek önemli bir haber akışı bulunmuyor.

Döviz Kurları Geçen Haftayı Nasıl Tamamlamıştı?

Geçtiğimiz hafta yaşanan gelişmeler sonrasında dalgalı seyreden döviz kurları, Ocak ayının üçüncü işlem haftasını da düşüş eğiliminde kapatmıştı ancak bu değer kayıpları Ocak ayının son haftasındaki kadar sert gerçekleşmemişti. Geçen haftayı dolar kuru 7,42 TL seviyesinde, Euro kuru 9,03 TL seviyesinde ve Sterlin kuru da 10,17 TL seviyesinde kapatmıştı.

Güncel Döviz Kurları

Yaşanan gelişmeler sonrasında, hafta arasında güncel döviz kurları şöyle:

  • ABD Doları alış 7,3164 TL – satış 7,3223 TL
  • Euro alış 8,8811 TL – satış 8,8899 TL
  • İngiliz Sterlini alış 10,0255 TL – satış 10,0362 TL

Yorum Yap