1. Ana Sayfa
  2. Döviz

Döviz Kurları Yeni Günde Yatay Seyrini Korudu

Dolar küresel piyasalarda sert dalgalanmaların ardından dengesini bularak yatay seyirde devam ediyor. Yurtiçi piyasalarında da küresel piyasalara paralel olarak dolar/TL kuru, geçtiğimiz hafta yaşanan artıştan sonra yeni haftada yatay seyrini korudu. Bununla birlikte dolar/TL, haftanın ikinci işlem gününe sakin bir giriş yaptı. Dolar/TL için, bu hafta piyasalarda Perşembe günü açıklanması beklenen faiz kararı takip edilecek.

Döviz Kurları Yeni Günde Yatay Seyrini Korudu

Dolar, küresel piyasalarda uzun süredir devam ettirdiği düşüş eğilimini geçtiğimi hafta yaşadığı değer artışı ile sonlandırarak, yönünü yukarı çevirmişti. Fakat bunun ardından dolar küresel piyasalarda dengelenerek yatay seyrini korudu ve bu durum yurtiçi piyasalarına da yansıdı. Türk Lirası karşısında geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ekonomi ve enflasyon açıklamaları sonrasında sert değer kazanan dolar, yeni işlem haftasına da yükseliş eğiliminde giriş yapmıştı. Açıklamalar ile birlikte 7,50 TL üzerini test eden dolar kuru, haftanın ilk işlem gününde yaşadığı hafif dalgalanmalar ile birlikte hafif değer kaybı yaşayarak kapanışını 7,47 TL seviyesinde yaptıktan sonra, ikinci işlem gününün açılışını da aynı seviyelerden gerçekleştirdi. Piyasalarda durgun bir seyre giren dolar/TL kuru için, bu hafta Perşembe günü açıklanması beklenen faiz kararı takip edilecek.

Yeni İşlem Gününe Döviz Kurları Yatay Seyirde Giriş Yaptı

Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde yatay seyirde bulunan ve akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları ile birlikte yönünü yukarı çeviren dolar/TL kuru, yeni haftanın ilk işlem gününde yönünü yeniden aşağıya çevirerek 7,47 seviyesinden kapanış yaptı. Bu kapanışın ardından ikinci işlem gününe de yatay seyirde giren ve bu seviyeyi koruyan kur sabah saatlerinde seyrini korudu. Öte yandan Euro/TL kuru da yatay seyrini koruyarak yeni günde açılışını 9,0486 seviyesinden yaptı. Döviz kurlarındaki hafif hareketlilik ile birlikte, kur sepeti de 8,2633 seviyesine ulaştı.

Kur Sepeti ve BBDXY Yatay Seyirde Kaldı, BİST 100 Endeksi Geriledi

Dolar ve Euro kurlarındaki hafif hareketlilikler ile birlikte küçük değişimler yaşayan kur sepeti karşısında ise doların önemli para birimleri karşısındaki değerini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi (BBDXY) de fazla bir değişim göstermeyerek, 1,125 seviyesinde kaldı. Öte yandan Türkiye iki yıl vadeli Hazine tahvillerinde ise 3 baz puanlık artış yaşandı ve 14,8 seviyesine ulaşıldı. Bir diğer yandan 10 yıllık vadeli dolar Hazine tahvilleri de 4 baz puan azalma göstererek %5,78’e çekildi. Borsa İstanbul’da ise BİST 100 Endeksi ise yeni haftaya %2,12’lik bir değer kazancı ile giriş yaparak 1.556,77 puana ulaştı.

Güncel Döviz Kurları

Yatay seyirlerin devam ettiği haftanın ikinci işlem gününde güncel döviz kurları şöyle:

  • ABD Doları alış 7,4460 TL – satış 7,4519 TL
  • Euro alış 9,0276 TL – satış 9,0340 TL
  • İngiliz Sterlini alış 10,1373 TL – satış 10,1488 TL

Yorum Yap