1. Ana Sayfa
  2. Döviz

Döviz Kurları Yeni Güne Eş Zamanlı Düşüşle Başladı

Küresel piyasalarda uzun bir süredir değer kayıpları yaşayan ve düşüş eğiliminde seyreden dolar, yılın ikinci işlem haftasında yükselişe geçtikten sonra, yeni günde yeniden düşüş yaşadı. ABD tahvil gelirlerinin beklenenden daha fazla açıklanması ile birlikte güç kazanan dolar, yurtiçinde 7,40 TL ile 7,50 TL arasında hafif dalgalı seyrediyor. Dolar/TL kuru için, bankacılar gün içinde Kasım ayı sanayi üretim raporlarının takip edileceğini belirtti.

Döviz Kurları Yeni Güne Eş Zamanlı Düşüşle Başladı

Dolar, yaklaşık iki aydır sürdürdüğü zayıflama eğilimini, içinde bulunduğumuz işlem haftasının ilk gününde durdurarak yönünü yukarıya çevirdi. Doların küresel piyasalarda hızlı bir şekilde güç kazanmasında ise ABD tahvil kazançlarının beklenenden yüksek açıklanması etkili oldu. ABD Hazine tahvilleri, 2,4 baz puan artış gösterdi ve bu da küresel piyasalarda doların yönünü yukarı çevirmesini sağladı. Fakat bir diğer yandan, iki aydır süren değer kayıplarında etkili olan gündem başlıkları da dolar hareketleri üzerindeki etkisini sürdürüyor. Aşı haberleri, Covid-19 salgınındaki artan vaka sayıları ve salgına ilişkin belirsizliklerin yeniden gündeme gelmesi, ABD seçimlerine ilişkin yaşanan belirsizlikler sonrası ortaya çıkan gerginlikler ile birlikte değer kaybeden dolar, yine bu gelişmelere bağlı olarak değer kazanımlarını sınırladı. Dün gün içinde uzun bir aranın ardından, yurtiçi piyasalarda tekrar 7,52 TL seviyelerine ulaşan dolar kuru, hafta ortasında yeniden 7,40 TL seviyelerini gördü. Bankacılar, yeni günde dolar/TL kuru için Kasım ayı sanayi üretim raporlarının takip edileceğini belirtti.

Dolar/TL %0,2 Azalışla, Sterlin ve Euro %0,1 Azalışla Güne Başladı

Yurtiçi piyasalarda dolar/TL kuru, küresel piyasalarda doların güç kazanmasına bağlı olarak yükseliş gösterdi. Dün gün içinde en düşük 7,4259 TL seviyesine çekilen kur, en yüksek 7,5184 TL seviyesini gördü. Ardından dolar kuru bir önceki günün kapanışından %10,4 oranında azalışla dün günü 7,4572 TL seviyesinde tamamladı. Ardından dolar/TL kuru yeni güne de yine değer kaybıyla başladı. Dolar, bir önceki kapanışından %0,2 azalışla yeni güne 7,4420 TL seviyesinden giriş yaptı. Öte yandan Euro/TL de dolar kuruna paralel olarak yeni günde %0,1 azalış yaşadı ve güne 9,0905 TL seviyesinden giriş yaptı. Sterlin/TL’de de Euro paritesinde yaşanan düşüşle aynı oranda düşüş yaşandı ve Sterlin/TL kuru da yeni güne 10,1780 TL seviyesinden giriş yaptı.

Dolar Endeksi Yönünü Yeniden Aşağı Çevirdi

Küresel piyasalarda ise ABD Merkez Bankası (Fed) açıklamaları dolar üzerinde etkisini gösterdi. Fed Açık Piyasa Komitesi dün yaptığı açıklamalarda, mali teşvik paketinin önemine ilişkin duyurularda bulundu. Fed tarafından yapılan bu açıklamalarda ayrıca ekonomi politikalarına ilişkin genişleme adımlarının atılmaya devam edileceğinin bildirilmesi ile dolar endeksi 4 günlük güç kazanımlarını durdurdu ve %0,1 azalma yaşadı. Bununla birlikte dolar endeksi de yeniden 90 puan seviyesini gördü ve 89,9 puana geriledi.

Güncel Döviz Kurları

Yaşanan gelişmelerin ardından hafta ortasında güncel döviz kurları şöyle:

  • ABD Doları alış 7,4290 TL – satış 7,4349 TL
  • Euro alış 9,0607 TL – satış 9,0706 TL
  • İngiliz Sterlini alış 10,1651 TL – satış 10,1776 TL

Yorum Yap