1. Anasayfa
  2. Döviz

Döviz Kurları Zayıflıyor, Borsa Endeksi Rekor Seviyede

Geçtiğimiz yılın son çeyreğinde ilaç şirketlerinden gelen geliştirilmiş aşı haberleri ile küresel piyasalarda zayıflamaya başlayan dolar, yatırımcıların yılsonuna doğru satış pozisyonuna geçmesi ile birlikte bu zayıflama eğilimini daha sert şekilde devam ettirmişti. Yılın ilk işlem haftasına da bu eğilimde giriş yapan dolar, ilk işlem haftasının ikinci gününde de zayıflamaya devam etti. Bu zayıflama yurtiçi piyasalarında döviz kurlarına değer kaybı olarak yansıdı.

Döviz Kurları Zayıflıyor, Borsa Endeksi Rekor Seviyede

Geçtiğimiz yıl boyunca kademeli artış gösteren ve Kasım ayı başında 8,58 TL ile zirve noktasını gören dolar/TL kuru, o tarihten bu yana hem küresel piyasalarda hem de yurtiçi piyasalarında değer kaybetmeye devam ediyor. Yılın son haftalarında durgun seyretmesi beklenen dolar kuru, yurtiçi piyasalarında Merkez Bankası’nın bir kez daha faiz artırım kararını açıklaması ile birlikte daha sert değer kaybetmişti. Bununla birlikte ABD kanadında mali teşvik paketine ilişkin atılan adımlar resmiyete kavuştu ve yılsonunda yatırımcılar dolar varlıklarında satış pozisyonuna geçti. Tüm bu etkenlerle birlikte dolar yeni yıla da düşüş eğiliminde giriş yaptı. Yılın ilk işlem haftasının ikinci gününe dolar/TL kuru 7,42 seviyesinden giriş yaparken, Euro/TL ise 9,11 seviyesinden giriş yaptı.

Dolar Zayıfladı, Borsa Endeksleri Rekor Seviyelere Gitti

Küresel piyasalarda, aşıların uygulamaya geçilmesi dolardaki zayıflamayı hızlandırdı. Bu zayıflama borsa endekslerine de yansıdı. Aşı uygulamaları ile birlikte ekonominin toparlanacağı umutları tekrar gündeme gelince borsa endeksleri yeni yıla rekor düzeylerde giriş yaptı. BIST 100 endeksi yılın ilk gününde 1.478 ve 1.500 puan arasında dalgalandıktan sonra günü %1,27 artış ile 1.495,43 puan seviyesinde tamamladı. Öte yandan BST Mali endeksi ilk işlem gününü %1,39 artışla, BIST Sanayi endeksi %0,80 artışla ve BIST Hizmetler endeksi de ilk işlem gününü %1,85 oranında artışla tamamladı.

Yurtiçi Piyasalarda Döviz Kurları Düşüş Eğiliminde

Yeni işlem gününde dolar/TL kuru en yüksek 7,4284 seviyesini gördü. Zayıflama eğiliminde olan dolar kuru, gün içinde hafif dalgalı ve düşüş eğiliminde hareket etmeye devam ediyor. Öte yandan Euro/TL kurunda da gün içinde en yüksek 9,1201 seviyesi görüldü ve Euro/TL de dolar kuruna paralel olarak düşüş eğiliminde ve yatay bantta hareket ediyor. Bir diğer yandan dolar/TL ve Euro/TL hareketliliklerine benzer şekilde Sterlin/TL hareketliliği de gözlemlendi ve düşüş eğiliminde olan Sterlin kuru gün içinde en yüksek 10,1001 TL seviyesini gördü. Küresel piyasalarda ise Euro/dolar 1,2274 seviyesine kadar ulaştı.

Güncel Döviz Kurları

Yeni yılın ilk haftasında yaşanan gelişmeler sonrasında, döviz kurları düşüş eğiliminde hareketini sürdürüyor. Yurtiçi piyasalarda döviz kurları için yeni gelişmeler takip edilecek. Buna göre ilk işlem haftasının ikinci gününde güncel döviz kurları şöyle:

  • ABD Doları alış 7,3849 TL – satış 7,3914 TL
  • Euro alış 9,0699 TL – satış 9,0787 TL
  • İngiliz Sterlini alış 10,0310 TL – satış 10,0419 TL

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir